Czego szukasz

Dentysta dziecięcy – dlaczego warto lakować zęby?

Zdrowe i zadbane zęby zapewniają komfort w codziennym życiu. Nie tylko pomagają nam w gryzieniu, ale ich wygląd często decyduje o tym jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. Dlatego o uzębienie warto dbać od najmłodszych lat.

  • Jagoda Jasińska - 03/09/2019

Dlaczego warto lakować zęby?

Według badań ok. 20-30% dzieci w wieku 3-4 lat oraz ok. 90% w przedziale wiekowym 7-12 lat, choruje na próchnicę. Aby temu zapobiec, konieczna jest wizyta u dentysty dziecięcego i przeprowadzenie zabiegu lakowania zębów.

Jak namówić na pierwszą wizytę u dentysty dla dzieci?

Wizyty u stomatologa zazwyczaj nie są przez nas kojarzone jako przyjemne. Kontrole dentystyczne stanowią wyzwanie niekiedy nawet dla dorosłego. Tym bardziej problematyczne są spotkania małych pacjentów z dentystą dziecięcym. Trudno ocenić co jest powodem tak negatywnych odczuć w stosunku do stomatologów.

Co zrobić aby przekonać dziecko, że nie musi się niczego obawiać, a kontrole u dentysty dziecięcego mogą być bezbolesne? Przydatna może być wizyta adaptacyjna.

Tego typu konsultacje odbywają się w klinice smile expert we Wrocławiu. Stomatolog dziecięcy tłumaczy w jaki sposób dbać o zęby i pokazuje, że gabinet dentystyczny nie jest wcale straszny. Nauka przez zabawę powoduje, że wizyty u dentysty dziecięcego przestają być okropnym obowiązkiem, a stają się rutynową, bezstresową kontrolą. Ważnymi cechami stomatologa dziecięcego są cierpliwość i bezstresowe podejście do najmłodszych.

Co daje lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to jedna z dostępnych metod stomatologicznych ochraniających zęby przed osadzaniem się próchnicy. Na ten typ choroby najbardziej są narażone zęby trzonowe i przedtrzonowe ( od “czwórek” do “ósemek”), ponieważ ich powierzchnia nie jest płaska. Przez wzgląd na występujące zagłębienia i szczeliny, dzięki którym łatwiej żuć spożywane produkty, zbiera się płytka nazębna. Przez to zęby są narażone na próchnicę. Zabieg może być przeprowadzony w klinice u osoby dorosłej, lecz szczególnie istotne jest aby leczeniu zostały poddane dzieci np. w klinice smile.expert.

Lakowanie jest działaniem typowo profilaktycznym. Specjalny lek nakładany na zęby uszczelnia występujące między nimi przerwy oraz bruzdy. Uniemożliwia to gromadzenie się bakterii i powstawanie zmian próchnicowych.

Kiedy udać się do dentysty dziecięcego? Najlepiej zaraz po tym jak pojawią się pierwsze zęby trzonowe, nie później niż 6 miesięcy od ich pojawienia się (dotyczy się to zębów mlecznych, jak i stałych). Dentyści dziecięcy najczęściej wykonują zabiegi u dzieci między 6 a 8 rokiem życia, ponieważ wtedy zaczynają wyrastać zęby stałe.

Na czym polega zabieg lakowania?

Zabieg lakowania zębów jest bezpieczny, bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga żadnego znieczulenia ani wcześniejszych przygotowań przed wizytą. Dentysta dziecięcy przeprowadza go tylko na zdrowych zębach. Po zbadaniu jamy ustnej i pozytywnej ocenie uzębienia, stomatolog dziecięcy oczyszcza ząb, płucze go i suszy. Następnie nakłada wytrawiacz w żelu, który wzmocni główny preparat. Po ponownym opłukaniu i wysuszeniu, wykorzystywany jest lak. To substancja powstała na bazie żywicy.

Dentysta dziecięcy rozprowadza cienką warstwę preparatu, a potem naświetla specjalistyczną lampą. Na końcu stomatolog sprawdza czy lakowanie nie powoduje żadnych problemów z zagryzaniem zębów. Dzięki zabiegowi u dentysty dziecięcego zęby są chronione przed powstawaniem próchnicy, a utrzymanie higieny jamy ustnej staje się prostsze. Stomatolodzy dziecięcy z smile expert zalecają powtarzanie go, gdy tylko urosną nowe, stałe zęby trzonowe lub przedtrzonowe.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Przed wyjazdem na wakacje zadania się mnożą

Jak to jest, że przed urlopem odbywają się te najbardziej kluczowe zebrania, których nie sposób ominąć i zadania, które koniecznie trzeba zrobić na wczoraj?
  • Tomasz Kaczanowski - 07/08/2020
mały chłopczyk bawi się na łóżku - obok leży walizka

A my właśnie …

w rodzinnym wirze przedwyjazdowych przygotowań. Ach, ileż do zrobienia!

Przygotowanie, załatwianie, kupowanie, naprawianie, ogarnięcie, zreperowanie – bo przecież bez TEGO nie można wyjechać!

No i jeszcze te najważniejsze czynności: znalezienie, poskładanie, pozbieranie, zgromadzenie, przejrzenie, wypranie, (o zgrozo wyprasowanie), przygotowanie, spakowanie… Do tego jeszcze dwukrotne upewnienie się, że wszystko naprawdę trafiło do waliz. Ech, gdzie tam! Część rodziny (ta starsza) rzeczy gromadzi, a to młodsze rozwleka je po różnych zakątkach domu (suszarka! suszarka! gdzie dałyście suszarkę!?).

Przeczytaj także: Jak nie zwariować w podróży z dziećmi

No i nie zapominajmy o pracy

Jak to jest, że przed samym urlopem odbywają się te najbardziej kluczowe zebrania, których nie sposób ominąć? Zadania, które koniecznie trzeba zrobić na wczoraj?

A głowa wypełniona mądrymi napomnieniami z kolorowych pism, jak to wypoczynek należy zacząć przynajmniej tydzień przed wyjazdem… Wyciszyć się, wyluzować, zwolnić i przygotować do odpoczywania…

Chętnie, ale to już chyba w kolejne wakacje, bo w tym roku wszystko znowu na ostatnią chwilę. 🙂 Wsiadając do auta będziemy pewnie jedną ręką upychać walizy, a drugą pisać niezwykle ważne maile.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Ale, co tam

Jak już wsiądziemy, policzymy dzieci, upewnimy się, że mamy to co najważniejsze (tj. telefony i ładowarki), to na naszych twarzach zagości uśmiech. I niech tak zostanie na najbliższe dwa tygodnie!

Czego sobie i Wam, Drogie Czytelniczki życzę!

Ja, niespodziewany autor tego artykułu (bo Agnieszka zaginęła gdzieś między gromadzeniem, a ogarnianiem)

Tomasz “TatoPracuj” Kaczanowski

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Tomasz Kaczanowski
Zawodowo informatyk, prywatnie mąż i tata. Prowadzi bloga poświęconego technologii. W 2012 wydał swoją własną książkę (dla hardcorowych programistów, nie polecam ;), a obecnie odpoczywa wyczerpany twórczym wysiłkiem.
Podyskutuj

10 książek o emocjach dla małych dzieci

Warto rozmawiać z dziećmi o uczuciach. Wprowadzać je w świat emocji, by mogły lepiej rozumieć siebie i innych. To nie jest łatwe zadanie, ale możemy korzystać z pomocy książek. Tych o emocjach jest bardzo wiele. Wybrałam dla Was te, które sprawdziły się u nas. Poniżej 10 propozycji książek, które pomogą Wam rozmawiać z dziećmi o uczuciach.
  • Anna Gotowalska - 07/08/2020
mama z dzieckiem leżą i czytają książkę

1.„Uczucia Gucia. Jestem zły” Aurelie Chien

Złość to bardzo często wyrażana przez małe dzieci emocja. Pojawia się szybko, a zrozumienie dlaczego się pojawiła nie jest już takie proste. Ta książka świetnie pomoże maluszkowi zrozumieć, co to jest złość i jak nad nią zapanować.

2. „ Kolorowy potwór” Anna Llenas

Format 3D sprawdzi się nie tylko u młodszych dzieci, ale również u starszych. Każde dziecko lubi ruchome elementy i barwne obrazki, a to główny atut tej książki, który pomaga poprzez skojarzenia z kolorem uczyć się nazw emocji. Dzieci będą potrafiły szybciej określać swój stan w jakim się znajdują i na podstawie tej bajki szybciej go nazywać.

3. „Zbyt miła” Pellegrino Marjorie White

Świetna książka dla tych, którzy gorzej radzą sobie z asertywnością. Doskonale sprawdzi się u też nastolatków. Rewelacyjna wskazówka dla małych i dużych jak nauczyć się mówić „nie”.

Przeczytaj także: 10 książek, które warto przeczytać razem z dzieckiem

4. „Powiedz komuś !” Elżbieta Zubrzycka

Rewelacyjna i bardzo potrzebna książka. Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy bywa dla nas kłopotliwe. Ta książka pomaga dobra odpowiednie słowa i będzie wsparciem w rozmowie o zagrożeniach, z którymi może zetknąć się nasze dziecko. Uczy szacunku do siebie i własnego ciała. Podpowiada co zrobić, gdy czuje się zakłopotane.

5. „W pogoni za życiem” Przemysław Wechterowicz

Jętka ma bardzo mało czasu. Jej życie zakończy się o zmierzchu. Czy zdąży przed zachodem słońca zrealizować swój plan? Historia Jętki porusza ważny temat przemijania, doceniania każdej minuty. To książka nie tylko dla dzieci. Zabawne ilustracje i bardzo dobre tempo akcji, spodobają się również starszym dzieciom i dorosłym. Warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce.

6. „Radość i wyspa Hop – Siup” Jovanka Tomaszewska

Ta bajka to zbiór praktycznych porad dotyczących obsługi uczucia radości. Tak z radością też musimy umieć sobie poradzić. 🙂 Adresowana dla dzieci przedszkolno-szkolnych, jednak nie jeden dorosły znajdzie coś dla siebie. Pokazuje, że uczucia są czymś naturalnym, a ich świadomość wpływa na dobre relacje z innymi ludźmi.

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

7. „Góra uczuć – gra terapeutyczna”

Nie tylko książki mogą ułatwić nam poznanie naszych emocji. Poprzez wspólną grę możemy również dowiedzieć się, co czują nasze dzieci. Jak bardzo są świadome swoich emocji, jak radzą sobie z wyrażaniem uczuć. Ta gra świetnie sprawdzi się także w pracy terapeutów, psychologów i pedagogów.

8. „Nie trzeba słów” Armando Qiuntero

Ukazanie jak poprzez gesty można wyrażać uczucia. Wyrażanie miłości poprzez przytulanie. Przedstawienie więzi rodzinnych, ukazanie bohaterów poprzez zwykłe, codzienne zabawy. Nie tylko poprzez słowa możemy dawać swojemu dziecku wyraz miłości, akceptacji i szacunku. Możemy to również okazywać za pomocą dotyku i o tym opowiada historia z ksiażeczki.

9. „Chce mieć przyjaciela” Elżbieta Zubrzycka

Doskonała pozycja dla tych, którzy starają się utrzymywać przyjaźnie, ale tak jak wszędzie zdarzają im się różne kłótnie oraz spory. Książka uczy, że nie zawsze jest tak, że inni robią to czego od nich oczekujemy, że przyjaciół należy akceptować takimi jacy są. Opowiada na czym polega przyjaźń i czego możemy oczekiwać od naszych przyjaciół. Lektura, która przydałaby się niejednemu dorosłemu.

Przeczytaj także: Co powinnam przeczytać zanim zostanę mamą? 30 propozycji książek

10. „Jak kózka uczyła się pływać” Nele Moost

Nie musimy być tacy jak inni, że inny nie znaczy gorszy i co ważne każdy z nas ma prawo do bycia sobą. Mamy prawo być w czymś słabsi, zachowując swoje indywidualne talenty i właśnie je rozwijając. Możemy odkrywać świta po swojemu i być najlepszą jego częścią pozostając sobą.

A jakie książki dla dzieci o opowiadające o emocjach i jak sobie z nimi radzić, Wy cenicie najbardziej? Dajcie znać!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail