Czego szukasz

Dentysta dziecięcy – dlaczego warto lakować zęby?

Zdrowe i zadbane zęby zapewniają komfort w codziennym życiu. Nie tylko pomagają nam w gryzieniu, ale ich wygląd często decyduje o tym jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. Dlatego o uzębienie warto dbać od najmłodszych lat.

Dlaczego warto lakować zęby?

Według badań ok. 20-30% dzieci w wieku 3-4 lat oraz ok. 90% w przedziale wiekowym 7-12 lat, choruje na próchnicę. Aby temu zapobiec, konieczna jest wizyta u dentysty dziecięcego i przeprowadzenie zabiegu lakowania zębów.

Jak namówić na pierwszą wizytę u dentysty dla dzieci?

Wizyty u stomatologa zazwyczaj nie są przez nas kojarzone jako przyjemne. Kontrole dentystyczne stanowią wyzwanie niekiedy nawet dla dorosłego. Tym bardziej problematyczne są spotkania małych pacjentów z dentystą dziecięcym. Trudno ocenić co jest powodem tak negatywnych odczuć w stosunku do stomatologów.

Co zrobić aby przekonać dziecko, że nie musi się niczego obawiać, a kontrole u dentysty dziecięcego mogą być bezbolesne? Przydatna może być wizyta adaptacyjna.

Tego typu konsultacje odbywają się w klinice smile expert we Wrocławiu. Stomatolog dziecięcy tłumaczy w jaki sposób dbać o zęby i pokazuje, że gabinet dentystyczny nie jest wcale straszny. Nauka przez zabawę powoduje, że wizyty u dentysty dziecięcego przestają być okropnym obowiązkiem, a stają się rutynową, bezstresową kontrolą. Ważnymi cechami stomatologa dziecięcego są cierpliwość i bezstresowe podejście do najmłodszych.

Co daje lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to jedna z dostępnych metod stomatologicznych ochraniających zęby przed osadzaniem się próchnicy. Na ten typ choroby najbardziej są narażone zęby trzonowe i przedtrzonowe ( od “czwórek” do “ósemek”), ponieważ ich powierzchnia nie jest płaska. Przez wzgląd na występujące zagłębienia i szczeliny, dzięki którym łatwiej żuć spożywane produkty, zbiera się płytka nazębna. Przez to zęby są narażone na próchnicę. Zabieg może być przeprowadzony w klinice u osoby dorosłej, lecz szczególnie istotne jest aby leczeniu zostały poddane dzieci np. w klinice smile.expert.

Lakowanie jest działaniem typowo profilaktycznym. Specjalny lek nakładany na zęby uszczelnia występujące między nimi przerwy oraz bruzdy. Uniemożliwia to gromadzenie się bakterii i powstawanie zmian próchnicowych.

Kiedy udać się do dentysty dziecięcego? Najlepiej zaraz po tym jak pojawią się pierwsze zęby trzonowe, nie później niż 6 miesięcy od ich pojawienia się (dotyczy się to zębów mlecznych, jak i stałych). Dentyści dziecięcy najczęściej wykonują zabiegi u dzieci między 6 a 8 rokiem życia, ponieważ wtedy zaczynają wyrastać zęby stałe.

Na czym polega zabieg lakowania?

Zabieg lakowania zębów jest bezpieczny, bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga żadnego znieczulenia ani wcześniejszych przygotowań przed wizytą. Dentysta dziecięcy przeprowadza go tylko na zdrowych zębach. Po zbadaniu jamy ustnej i pozytywnej ocenie uzębienia, stomatolog dziecięcy oczyszcza ząb, płucze go i suszy. Następnie nakłada wytrawiacz w żelu, który wzmocni główny preparat. Po ponownym opłukaniu i wysuszeniu, wykorzystywany jest lak. To substancja powstała na bazie żywicy.

Dentysta dziecięcy rozprowadza cienką warstwę preparatu, a potem naświetla specjalistyczną lampą. Na końcu stomatolog sprawdza czy lakowanie nie powoduje żadnych problemów z zagryzaniem zębów. Dzięki zabiegowi u dentysty dziecięcego zęby są chronione przed powstawaniem próchnicy, a utrzymanie higieny jamy ustnej staje się prostsze. Stomatolodzy dziecięcy z smile expert zalecają powtarzanie go, gdy tylko urosną nowe, stałe zęby trzonowe lub przedtrzonowe.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie