Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Czym są skoki rozwojowe w życiu dziecka?

  • Alicja Zielińska
  • 12 lutego 2018
  • 3 MIN. CZYTANIA
W początkowych miesiącach życia dziecka jego rodzice przekonają się o zaskakujących umiejętnościach edukacyjnych i adaptacyjnych, zwanych skokami rozwojowymi dziecka. Chociaż tego nie pamiętamy, to my sami również przechodziliśmy przed laty przez siedem niezwykłych skoków rozwojowych.

Dziecko od momentu przyjścia na świat adaptuje się do nowej rzeczywistości. Niemowlę w pierwszym roku życia zaskakująco i dynamicznie rozwija swoją osobowość i zasób umiejętności do budowania relacji z rzeczywistością. Proces ten zachodzi pod względem fizycznym i emocjonalnym.

Rozwój mózgu i układu nerwowego noworodka ułatwia mu coraz intensywniejsze czucie otaczających maleństwo bodźców. Jak łatwo się domyślić, bardzo często to poznanie wywołuje stres uzewnętrzniający się płaczem, marudzeniem, problemami ze snem oraz dostrzegalnym przez opiekunów ogólnym rozdrażnieniem bobasa.

Skoki rozwojowe

Poznanie świata znacznie ułatwiają i przyspieszają następujące po sobie skoki rozwojowe dziecka. Etapy te poprzedzają skrajne zmiany zachowań malucha.

Może to wyglądać tak, że dotąd spokojne dziecko staje się marudne. Rodzicom czasami może się wręcz wydawać, że ich cudowne dziecko ma regres poznawczy. Bobas kompletnie zapomina o opanowanych wcześniej umiejętnościach.

W innym wypadku rodzice mogą za to mieć wrażenie, że dziecko stało się nagle genialne i w krótkim czasie zrozumiało wiele nowych rzeczy. Ze względu na nieco zaskakujący charakter tych etapów życia dziecka, skoki rozwojowe nazywa się tygodniami cudów.

Im dziecko ma więcej miesięcy życia, tym bardziej okresy marudzenia się wydłużają. Oczywiście, nie wszystkie bobasy przechodzą to, co dokładnie jest przypisane do danego skoku rozwojowego, ale warto znać podstawowe rozróżnienia siedmiu skoków rozwojowych:

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się w okolicach piątego tygodnia życia. Zmysły bobasa uwrażliwiają się, więc słyszy on, widzi, czuje zapach i smak dużo lepiej niż miało to miejsce do tej pory.

Drugi skok rozwojowy ma miejsce między siódmym, a dziewiątym tygodniem życia. Dziecko zaczyna dostrzegać wzory w dźwiękach, zapachach oraz rozpoznaje smak. Wie, że ma dłonie, więc powoli zaczyna kontrolować swoje ruchy, które jednak ciągle są nieskoordynowane.

Trzeci skok rozwojowy pojawia się około jedenastego lub dwunastego tygodnia. Dziecko poznaje różnice w tonie głosu mamy i uczy się różnicować swoje zachowanie. Ruchy bobasa są coraz bardziej skoordynowane.

Czwarty skok rozwojowy ma miejsce pomiędzy czternastym i dziewiętnastym tygodniem. Niestety, na ogół marudne okresy życia dziecka stają się coraz dłuższe. Niekiedy trwają do sześciu tygodni. Bobas uczy się rozumieć zdarzenia następujące w postaci krótkich sekwencji. Dzięki temu może umiejętnie wysunąć rękę po interesującą go zabawkę oraz utrzymać ją w dłoniach.

Piąty skok rozwojowy trwa mniej więcej od dwudziestego drugiego do dwudziestego szóstego tygodnia. Dziecko odczuwa lęk separacyjny, dlatego wtedy czasami źle śpi i wydaje się znacznie bardziej nieśmiałe w relacjach niż wcześniej.

Szósty skok rozwojowy to czas około trzydziestego trzeciego lub trzydziestego siódmego tygodnia życia. Bobas już wie, że otaczający go świat da się podzielić na różne zbiory. Przedmioty i ludzie nabierają licznych cech wspólnych. Mogą posiadać identyczny dźwięk czy zapach.

Siódmy skok rozwojowy ma miejsce w życiu dziecka około czterdziestego pierwszego lub czterdziestego ósmego tygodnia. Bobas odnajduje i początkowo nieco nieporadnie tworzy sekwencje, korzystając ze wsparcia wyostrzających się zmysłów. Wcześniej dziecko rozkładało proste przedmioty na drobne części, bo chciało je rozumieć. Podczas tego etapu próbuje je składać z tego samego powodu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com

<

Zobacz więcej

artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Dobry Start
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kąpiel maluszka
  • Alicja Zielińska
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content