Czego szukasz

Czym są benefity pozapłacowe i jaką wartość mają dla pracowników?

Benefity pozapłacowe mają ogromną zdolność do motywowania pracowników pod jednym warunkiem — że zostaną odpowiednio dopasowane do ich potrzeb. Jeśli zastanawiasz się, czym są owe benefity pozapłacowe i jaka jest ich wartość dla pracowników, czytaj dalej!

benefity pozapłacowe

Czym są benefity pozapłacowe?

Benefity pozapłacowe są dodatkiem do wynagrodzenia i mają za zadanie motywować pracowników, utrzymywać tę motywację na wysokim poziomie i poprawić atrakcyjność firmy w oczach zespołu i potencjalnych nowych członków zespołu. Dodatki te nie są wypłacane w formie gotówki, a stanowią pewne udogodnienia, usługi czy możliwości rozwoju dla pracowników.

Benefity pozapłacowe powinny być dostosowane do zainteresowań pracowników, ich stylu życia, potrzeb oraz możliwości. Warto więc przed wdrożeniem systemu benefitów dokładnie sprawdzić co lubi zespół i na jakich elementach rozwoju im zależy. Wszystko po to, aby móc dobrać odpowiednią ofertę lub propozycję.

Jaką wartość dla pracowników mają benefity pozapłacowe?

Benefity pozapłacowe, w większości przypadków, postrzegane są jako miłe akcenty, czy też dodatki do pensji. Jednak koniec końców znaczą mniej niż pensja w oczach pracowników. Warto więc dobrać je w sposób właściwy, żeby pracownik poczuł realną i namacalną korzyść. Najefektywniejsze są te, dzięki którym członek zespołu korzysta z interesujących go usług i widzi oszczędności w domowym budżecie.

Często dobrze dobrany benefit pozapłacowy może być dla pracownika tak samo wartościowy, jak podwyżka. Namacalne oszczędności zdecydowanie pozwalają na docenienie takiego dodatku, który zasponsorował pracodawca, tym bardziej, jeśli pozwalają one na zachowanie work-life balance. Dodatki pozapłacowe, które zwiększają poziom bezpieczeństwa, spokoju i równowagi również są mile widziane. Jeżeli szukasz firmy świadczącej benefity pozapłacowe to zajrzyj na stronę https://betterworkplace.pl/

Oryginalne benefity pracownicze — przykłady

Czynnikiem wyróżniającym pracodawcę na rynku, z pewnością mogą być oryginalne pozapłacowe benefity. Takie, które stoją w opozycji do owocowych piątków czy nieużywanych karnetów na siłownie i baseny.

Zainwestowanie w swojej firmy w chillout room na pewno zyska ogromną popularność. Podobnie, jak pokój do drzemek czy gier podczas przerw od pracy.

Innym przykładem ciekawego pozapłacowego benefitu jest brak limitu dni urlopowych. Pracownicy zobowiązani są do wywiązania się ze swoich obowiązków. Jeśli ich zadania zostały prawidłowo wykonane, mogą cieszyć się dłuższym lub częstszym urlopem. Ciekawe, prawda?

Na korzyść pracowników można też wyróżnić sesje z psychologiem, bezpłatne porady prawne, organizowanie szczepień, czy też przesiewowych testów na koronawirusa, co w czasie pandemii, było zdecydowanie odpowiedzialnym krokiem ze strony pracodawców.

Jak widać, odpowiednio dobrane benefity pozapłacowe mają ogromną wartość dla obecnych pracowników, ale również osób, które aplikują o dane miejsce pracy. Dodatki te przyciągają więc potencjalnych pracowników oraz wyróżniają pracodawcę. Pokazują, że odpowiada on na potrzeby swojego zespołu i pomaga w zachowaniu balansu między pracą a czasem wolnym, często w sposób, na który sami nie mogliby sobie pozwolić.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie