Czego szukasz

Czym powinny wyróżniać się dobre buty sportowe?

Nie zawsze mamy ochotę na zakładanie szpilek czy innych butów na obcasie. Obuwie sportowe można zakładać nie tylko do ćwiczeń. Należy jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zakupów. W tym artykule doradzimy, jakie obuwie najlepiej sprawdzi się w konkretnych przypadkach.

Obuwie sportowe

Buty sportowe – na co zwracać uwagę? 

Obuwie sportowe zazwyczaj zaprojektowane jest podobnie, z małymi odstępstwami, jak np. korki do piłki nożnej. W zależności od danej dyscypliny producenci oferują specjalistyczne produkty, jak i te bardziej uniwersalne. Nie mając sprecyzowanych wytycznych, należy uwzględnić rodzaj podeszwy, poziom amortyzacji i rozmiar. 

Podeszwa 

Do dyscyplin, które wymagają ruchu, należy wybrać modele z grubszą podeszwą, która izoluje stopę od podłoża. Ponadto ułatwią one utrzymanie właściwej postawy. Przed zakupem należy upewnić się również, że nie będą się ślizgać, a warstwa zewnętrzna jest wystarczająco elastyczna. Dolna część buta musi delikatnie sprężynować. Obszar pod piętą powinien być nieco sztywniejszy. Co do zasady, lepsze będą lżejsze buty. Dla przykładu, buty do tenisa stołowego powinny mieć odpowiednią przyczepność, która pozwoli na wykonywanie szybkich ruchów podczas rozgrywki. 

Amortyzacja

Odpowiednia amortyzacja w obuwiu sportowym zmniejsza obciążenie stawów. Pozwala również na redukcję wstrząsów. Sporty takie, jak tenis stołowy wymagają ruchu, co obciąża kręgosłup. Dobrze dobrane buty minimalizują ten problem. 

Rozmiar 

Pomimo że czynnik ten wydaje się oczywisty, wiele osób kupuje obuwie niedopasowane do wymiarów stopy oraz swojej wagi. To jednak kluczowe parametry warunkujące bezpieczeństwo i komfort. Zbyt mały rozmiar to gotowy przepis na bolesną kontuzję, ponadto sprawia, że samo uprawianie danej dyscypliny staje się męczące. Zbyt luźny model natomiast może przyczyniać się do
utraty równowagi i zwiększać prawdopodobieństwo upadku.  

Czym kierować się przy wyborze obuwia sportowego? 

Buty przeznaczone do uprawiania sportu powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą uciskać, gdyż wówczas będą powodować bolesne otarcia, a nawet kontuzje. Warto postawić na jakość. To inwestycja we własne bezpieczeństwo i komfort. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonano obuwie. Powinien być przewiewny i nie blokować przepływu powietrza.

Na rynku znajdują się zarówno buty wykonane z naturalnej skóry, jak i tworzyw syntetycznych. W przypadku tych pierwszych ważne jest występowanie dziurek umożliwiających cyrkulację.  W przypadku dyscyplin uprawianych w hali zawodnicy poruszają się na niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu odpowiednio wyprofilowane obuwie to podstawa bezpiecznej i udanej rozgrywki. Sportowcy ćwiczący na trawie lub innym podłożu na świeżym powietrzu muszą zwracać uwagę na przyczepność.

Mając do wyboru setki modeli butów sportowych łatwo się zagubić. Z tego powodu warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami, uwzględniając powyższe wskazówki. Butów sportowych nie można kupować na wyrost lub zbyt ciasnych. Stopa od samego początku powinna być do nich dopasowana.

Artykuł sponsorowany.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie