Czego szukasz

Czy Program Rodzina 500+ zatrzyma matki w domu?

Program Rodzina 500+ wchodzi w ostatnią fazę uzgodnień, a wypłaty mają ruszyć od 1 kwietnia br. Minister Pracy powiedziała, że program pomoże mamom zdecydować o powrocie na rynek pracy. Jej przeciwnicy polityczni są odmiennego zdania. A co na ten temat mówią same matki?

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 02/02/2016

Większość znanych mi kobiet ma 2 dzieci i całkiem przeciętną sytuację materialną, więc od rządu dostaną tylko 500 miesięcznie. Czy taki zastrzyk gotówki sprawi, że zostaną w domu albo będą mniej pracować mniej? A może będą pracować więcej, bo w ich budżecie znajdą się pieniądze na prywatne żłobki i przedszkola? Dlaczego o to pytamy?

Politycy mówią, że…

Choć jednym z głównym celów programu Rodzina 500+ ma być wzrost demograficzny, pojawiły się również głosy, że program wpłynie na sytuację matek na rynku pracy.

Była Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska na swoim profilu na Twitterze pisze, że uboczne konsekwencje +500 to wycofanie kobiet z rynku pracy ( mniejsze emerytury) i „nieopłacalność „zawierania małżeństw.

Ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dowiadujemy się, że:

„Nie jest prawdą, że Minister Elżbieta Rafalska jest zwolennikiem dezaktywizacji kobiet. Minister podkreślała, że spotyka się także z argumentacją że program może być czynnikiem aktywizującym. Mówiła, że matki z rodzin wielodzietnych mówią, że korzystając ze wsparcia, będą mogły zorganizować opiekę nad dziećmi, by pójść do pracy.

Oceniła, że ważne jest to, by matki – szczególnie te, które mają dwójkę, trójkę dzieci i więcej – miały możliwość wyboru i pracy niekoniecznie w pełnym wymiarze. Jak podkreśliła program Rodzina 500 plus daje kobiecie możliwość wyboru.”

Co na ten temat mówią mamy?

Jak będzie naprawdę? Czy rzeczywiście mamy potraktują 500 złotych miesięcznie jako wybór? Zapytałam kilka znanych mi mam, co zrobią. Czy pomyślą nad powrotem do pracy, czy wręcz przeciwnie, zostawią pracę, albo będą pracować mniej?

Agata, prowadzi własną firmę, ma 3 dzieci

Dostaniemy miesięcznie 1000 zł i bardzo się z tego cieszę. Będę z tych pieniędzy opłacać nianię do najmłodszego synka. W tej chwili niania przychodzi do nas tylko 2 razy w tygodniu, a w pozostałe dni pracuję „z dzieckiem na ręku”. Mając nianię 4-5 dni w tygodniu będę mogła bardziej skupić się na rozwoju mojej firmy, bo dopiero ją rozkręcam.

Ewa, mama 6 dzieci. Jej pracą jest wychowywanie dzieci

Z jednym czy dwójką dzieci może opiekunka byłaby rozwiązaniem, ale przy większej liczbie dzieci to byłby to wydatek z pewnością wyższy niż dochód z podjętej pracy, bo obowiązków byłoby zdecydowanie więcej (odprowadzanie do przedszkola, szkoły, odbiór, opieka nad najmłodszym, odprowadzanie na zajęcia dodatkowe itp.).
Dla mnie to byłoby jedynie duże ułatwienie finansowe, nie musiałabym się martwić na co wydać, na co nie, mogłabym „poszaleć” z wyborem zajęć dodatkowych dla dzieci. Jako mama wielodzietna z radością przyjmę dodatkowe wsparcie finansowe, ale moim zdaniem ono da mi jedynie większą niezależność, większe poczucie wolności w wyborach. Być może otworzy nam drogę do tego, co przedtem było dla nas zamknięte ze względów właśnie finansowych (kino, parki rozrywki, zajęcia dodatkowe itp.), ale na tym etapie życia z pewnością nie zachęci mnie do podjęcia pracy zarobkowej. Moja obecna praca – choć niestety nie jest płatna – jest o niebo bardziej satysfakcjonująca i jest moja osobistą karierą.

Monika, zapracowana mama dwójki dzieci

Program 500+ wzbudza we mnie irytację! Jedyne czego moja rodzina potrzebuje to godziwie płatnej pracy, żeby dwutygodniowe wakacje nie były rarytasem raz na dwa lata, a marzec nie stawał się miesiącem walki o miejsce w żłobku, czy przedszkolu! Jak to się zmieni, to znajdą się pieniądze w naszym budżecie na każdą z przyjemności, o których możemy teraz tylko pomarzyć.

Ela, mama 3 dzieci i pracuje w prywatnym gimnazjum

Właśnie myślę nad przejściem na pół etatu rezygnując z części godzin. Powód dlaczego nie podjęłam jeszcze decyzji jest taki, że obawiam się nietrwałości Programu 500+ w przypadku np. zmiany rządu. Nagle pieniędzy nie będzie, a o powrocie do pełnego etatu może nie być mowy. Do tego dochodzi oczywiście fakt, że rodzinom zawsze na coś brakuje i dodatkowe pieniądze można by odłożyć. U nas na nowszy samochód, który jest nam niezbędny, bo do starego trzeba ciągle tylko dokładać.

Dagmara, ma 2 dzieci i pracuje w korporacji

Szczerze mówiąc, to jestem zupełnym przeciwnikiem tego programu. Wolę, żeby te pieniądze były przeznaczone na sensowną opiekę – żłobki, przedszkola, świetlice w szkołach czy wyżywienie dla dzieci. To jest aktywizacja do powrotu do pracy – jeśli wiesz, że twoje dziecko ma dobrą opiekę. Dobrze wiecie jak jest z pracą na część etatu, prawie nikt się na to nie godzi, a nawet jak się godzi, to i tak wychodzi na jedno.

A jak na twoją sytuację zawodową wpłynie Program Rodzina 500+? Czekamy na Wasze komentarze!

Cytat pochodzi ze strony MPiPS

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

O czym powinna pamiętać mama kiedy zaczyna szukać pracy? Jakie wymagania musi spełniać nowa posada, aby była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a nie tylko miejscem do zarabiania pieniędzy? Podczas szukania pracy, jak w każdej dziedzinie życia, liczą się priorytety. Na jakie pytania powinnaś sobie odpowiedzieć na początku? Sprawdź!
  • Joanna Gotfryd - 02/12/2019
młoda kobieta notuje coś; szuka pracy

Zostałaś mamą, urlop macierzyński i rodzicielski szybko minęły, a potem… było różnie. Nie było pracy, do której chciałabyś wrócić, może nie pracowałaś wcześniej zawodowo, a teraz chciałabyś być aktywna. Zanim zaczniesz działać, uświadom sobie, że szukanie zajęcia jest naprawdę czasochłonne. Dlatego działaj z głową i skup się na tych pracodawcach i ofertach, które będą zgodne z Twoimi priorytetami. 

Szukanie pracy – priorytety – od czego zacząć?

Pisanie CV, wysyłanie aplikacji i wreszcie rozmowy. Nie będę tutaj mówić jak napisać właściwie CV. O tym jak przygotować dobre CV znajdziesz u nas wiele artykułów:

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Posłuchaj naszego podcastu, jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem!

Chcę skłonić do przemyśleń dotyczących poszukiwanego zajęcia, pracodawcy. Co oprócz pensji liczy się dla Ciebie i jakie warunki musi spełniać nowa posada, abyś była usatysfakcjonowana i zadowolona?

Pensja

Wiadomo, pracujemy dla pieniędzy i one są głównym czynnikiem, dla którego chodzimy do pracy. Policz ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało Tobie i Twojej rodzinie. O ile wzrosną Wasze comiesięczne koszty jeśli pójdziesz do pracy  – paliwo i koszty utrzymania samochodu albo bilet komunikacji miejskiej, opieka do dziecka, strój do pracy itp. W Waszym budżecie pojawią się nowe pozycje, na które trzeba będzie zarobić. Kto zajmie się dzieckiem i ile to będzie kosztowało – niania, żłobek, a może ktoś z rodziny? Nie zapomnij o starszym dziecku – jeśli będzie musiało przebywać dłużej w przedszkolu – również zapłacisz więcej. Zsumuj te dodatkowe koszty i zastanów się ile byś chciała zarabiać ponad nie.

Koszty opieki nad dzieckiem – dziel na pół

Ważne! Niezależnie od tego jak ustalacie domowy budżet domowy z mężem /partnerem – koszty opieki do dziecka, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, emocjonalnym, dzielcie na pół.

Nie daj sobie wmówić, że Ty musisz zarobić na nianię czy żłobek. Jeżeli tworzycie rodzinę z tatą dziecka, to rodzice oboje muszą być odpowiedzialni za tę kwestię. 

Dojazdy do pracy 

Zastanów się również jak daleko będziesz dojeżdżała do nowej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to wyprawa na jego drugi koniec pochłonie godzinę, albo i półtorej w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu.

Czym innym jest dojazd 20 km na nocny dyżur, np. do szpitala, albo dojazd na 6 rano do fabryki, ale zupełnie czym innym jest dojazd do biura na 8 lub 9, kiedy masz do przejechania 15 km przez zakorkowane miasto.

Pomyśl, czy chcesz dwie – trzy godziny dziennie spędzać w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Jeśli będziesz pracować na pełen etat i dojeżdżać daleko do pracy, nie będzie Cię w domu przez 11-12 godzin. Nawet najfajniejsza praca może zbrzydnąć, jeżeli będzie wymagała takiego poświęcenia. Poza tym, długie dojazdy to dodatkowe koszty – paliwo, godziny do zapłacenia niani. Pomyśl, czy zdążysz zobaczyć swoje dziecko zanim pójdzie spać, albo czy będziesz miała siłę się z nim pobawić, po 12 godzinach  nieobecności w domu. Jako mama uważam, że często lepiej jest pracować za mniej, ale blisko domu.

Szukając pracy dowiedz się – najlepiej jeszcze przed rozmową – czy firma ma opcję home office albo możliwość regularnej pracy zdalnej, chociażby 2 dni w tygodniu. To często argument, który przeważa o wyborze przez rodziców tej, a nie innej oferty pracy.  

Delegacje, gdy masz małe dziecko 

Czym innym są codzienne dojazdy do pracy, a czym innym sporadyczne wyjazdy na przykład do klientów. Pomyśl, czy Ci to odpowiada i czy chcesz od czasu do czasu (dowiedz się co to oznacza w praktyce) wyjechać w delegację. Czy będzie to dla ciebie nagroda i miła odmiana od pracy w biurze i chętnie zmienisz otoczenie, czy wręcz przeciwnie, potraktujesz to jako przykry obowiązek i będziesz takich wyjazdów unikać. Dlatego rozważ, czy warto odpowiadać na ogłoszenie, w którym pracodawca wymaga gotowości do częstych podróży służbowych.

Nie warto kłamać na rozmowie, że delegacje to Twój żywioł, jeśli tak nie jest. Może uda Ci się coś ukryć przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, ale na pewno sprawa wyjdzie wkrótce na jaw i co wtedy? Jeśli nie będziesz dyspozycyjna, wbrew wcześniejszym żarliwym zapewnieniom, to ani Ty, ani Twój pracodawca, nie będziecie zadowoleni i zapewne Wasza współpraca szybko się skończy.

Praca zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami 

Super, jeśli uda Ci się znaleźć pracę związaną z wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami. Szukanie zajęcia, które kompletnie Cię nie kręci to robienie sobie na złość. Miło jest iść do pracy i myśleć sobie – ciekawe, co dzisiaj przyniesie dzień? Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że chce się nam do niej chodzić, że pracujemy z zaangażowaniem, a przez to udowadniamy, że doskonale się do niej nadajemy.

Godziny pracy – najlepsze dla pracującej mamy 

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, są godziny pracy. Czy pracodawca zgodzi się na elastyczny grafik?

A może uda się przekonać szefa, aby część obowiązków wykonywać z domu? Jak wskazują nasze badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” możliwość skorzystania z elastycznych form i godzin pracy jest dla kobiet jednym z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie zatrudnienia. 

Przygotuj listę za i przeciw 

Masz wątpliwości, czy dana oferta jest dobra dla Ciebie, daj sobie czas do namysłu. Zanotuj na kartce papieru wszystkie „za” (np. dobra pensja, elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju) i „przeciw” (np. długie dojazdy, częste delegacje). Zrób rachunek „zysków” i „strat” i zdecyduj. Może warto porozmawiać o tym z bliską osobą – partnerem albo przyjaciółką? Spojrzenie z dystansu, ich obiektywna ocena ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłamCię do aktywnego poszukiwania pracy. To, że odrzucisz kilka z pozoru dobrze wyglądających ofert, które przyniosłyby szybkie rozczarowanie, zaprocentuje skupieniem się na znalezieniu superpracy.

Ważne, aby wiedzieć czego się szuka i co jest dla Ciebie priorytetem. Szkoda tracić czasu i energii na rozmowy kwalifikacyjne w firmach, z którymi nie chcesz się wiązać? Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Posłuchaj 2 odcinka naszego podcastu – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
  • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail