Czego szukasz

Czy pobierając świadczenie rodzicielskie można założyć działalność gospodarczą?

Ten artykuł jest odpowiedzią naszych ekspertów na bardzo ciekawe pytanie Czytelniczki: „Czy będąc na macierzyńskim i otrzymując świadczenie rodzicielskie z urzędu pracy jako bezrobotna, gdy założę własną działalność od raz stracę świadczenie?” Jak to jest? Jakie jest stanowisko urzędników? Sprawdź!

 • Aneta Socha - Jaworska - 20/08/2018
mama z małą córeczką

Świadczenie rodzicielskie

Zanim przejdę do meritum, to kilka słów wstępu. Świadczenie rodzicielskie można powiedzieć, że jest odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego i przysługuje osobie, która nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego np. z tytułu urodzenia dziecka. Rozwiązanie to obowiązuje od 2016 roku i jest ukłonem w stronę osób bezrobotnych, wykonujących dzieła, czy też studentów, którzy do tego czasu nie mogli liczyć na żadne wsparcie.

Kwota świadczenia wypłacana jest w wysokości 1000 zł miesięcznie przez okres 52 tygodni. Aby otrzymać to świadczenie trzeba w odpowiedniej jednostce złożyć akt urodzenia dziecka oraz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku złożenia wniosku po terminie prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, co oznacza, że nie zostanie wypłacone za cały okres 52 tygodni.

Czy zakładając działalność gospodarczą stracę świadczenie rodzicielskie?

Jeśli w trakcie otrzymywania świadczenia Czytelniczka założy działalność gospodarczą i będzie ją prowadzić, to straci prawo do świadczenia od momentu założenia swojej firmy.

Dodam jeszcze, że są trzy sytuacje kiedy fakt zarejestrowania działalności nie przeszkadza w pobieraniu świadczenia 1000 zł – te furtki przedstawię w konkretnych sytuacjach.

Przykład 1 – Pani Karolina od 5 maja 2018 r. otrzymuje świadczenie rodzicielskie. Dnia 1 lipca założyła działalność gospodarczą i tego samego dnia działalność została zawieszona. Jeśli zawieszenie będzie na okres dłuższy niż 52 tygodnie liczone od daty 5 maja, to wówczas świadczenie będzie przysługiwać za pełen okres 52 tygodni.

Przykład 2 – Pani Zofia od 2 stycznia 2017 r. prowadzi działalność gospodarczą, z której nie jest opłacana składka chorobowa, czyli ta Pani nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego. Dnia 1 czerwca pani Zofia urodziła córkę i zawiesiła działalność, aby zajmować się dzieckiem. Pani Zofia nie ma prawa do zasiłku, bo nie opłacała składki chorobowej. Natomiast jeśli:

 • złoży wniosek o wypłatę świadczenia rodzicielskiego,
 • zawieszenie działalności będzie przez okres co najmniej 52 tygodni od dnia 1 czerwca

to będzie otrzymywać świadczenie rodzicielskie przez 52 tygodnie.

Przykład 3 – Pani Maria złożyła wniosek o założenie działalności gospodarczej od dnia 2 stycznia 2019 roku. Od dnia 2 lipca 2016 pobiera świadczenie rodzicielskie.

Rozpoczęcie działalności odbędzie się po okresie pobierania świadczenia, zatem nie zostanie ono wstrzymane.

Trzy powyższe przykłady wskazują na to, że równoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i pobieranie świadczenia 1000 zł nie jest możliwe.

Na co jeszcze uważać, aby nie stracić świadczenia?

Świadczenie rodzicielskie można stracić, jeśli osoba, która nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. To zaprzestanie opieki może być związane z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki.

Przepisy nie do końca udzielają odpowiedzi na pytanie, w jakiej sytuacji świadczenie faktycznie zostanie wstrzymane. Większość jednostek, z którymi się kontaktowałam wprost określa, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uniemożliwia w ich opinii sprawowanie opieki nad dzieckiem i świadczenie rodzicielskie zostanie zabrane.

Zazwyczaj w takich sytuacjach dziecko oddawane jest do żłobka lub powierzane opiekunce, a co za tym idzie nie mamy do czynienia z pełnieniem osobistej opieki nad dzieckiem, więc świadczenie będzie zabierane.

A może działalność bez rejestracji jest rozwiązaniem?

Od 30 kwietnia tego roku, wprowadzono takie rozwiązanie jak działalność bez rejestracji. Nazywana jest ona także działalnością nieewidencjonowaną. Jest to opcja, która pozwala na dorabianie sobie miesięcznie nie więcej niż 1050 zł bez konieczności rejestrowania działalności. Z tego tytułu nie opłaca się też składek ZUS i nie trzeba co miesiąc płacić podatku. Rozliczenia uzyskanych przychodów można dokonać w PIT składanym za dany rok.

A zatem, czy działalność bez rejestracji jest dla Czytelniczki złotym środkiem, który da jej możliwość uzyskania zarobku i zachowania prawa do świadczenia? Żeby to stwierdzić odnieśmy się do przepisów.

Aby być osobą bezrobotną trzeba spełniać szereg warunków, między innymi nie można uzyskiwać przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Interpretacja przepisów

Z przepisów można by zatem wnioskować, że jeśli nie przekroczymy kwoty 1050 zł i wykonywanie działalności bez rejestracji nie zaburzy sprawowania stałej opieki nad dzieckiem, to nie powinno być problemu z pobieraniem świadczenia rodzicielskiego.

Jednak wiele urzędów ma odmienne stanowisko w tym zakresie i twierdzi, że wykonywanie jakichkolwiek pracy zarobkowej uniemożliwia opiekę nad dzieckiem. Ja nie zgodzę się z tym, bo wiele rzeczy można robić zdalnie z domu, np. w czasie gdy dziecko śpi.

Najlepiej zgłosić się do jednostki, która wypłaca świadczenie, dopytać o to czy można dorabiać i czy dane czynności mogą być wykonywane. Myślę, że wiele urzędów jeśli zgodzi się na dorabianie w ramach działalności nieewidencjonowanej. Może natomiast prosić dorabiającą mamę o oświadczenie, że nadal bez przeszkód może zajmować się dzieckiem.

Pojawia się też pytanie, czy można nie poinformować wypłacającego 1000 zł o tym, że podjęło się wykonywanie działalności bez rejestracji? Odpowiedź jest taka, że świadczeniobiorca ma obowiązek informowania jednostki o zmianach, które mogą mieć wpływ na otrzymywane świadczenie. Jeśli dana osoba tego nie zrobi, to jest to do sprawdzenia, bo z działalności będzie trzeba złożyć PIT roczny i dana jednostka dowie się o uzyskanych przychodach.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Szykuj formę na 2021 – czyli jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Kryzys stał się faktem. Co będzie dalej? Tego nikt nie wie na pewno... Jeśli jednak nie chcesz czekać z założonymi rękami i już teraz zacząć przygotowania się do ponownego wejścia na rynek pracy, skorzystaj z tych podpowiedzi!
 • Joanna Wojdan – Liszewska - 27/05/2020

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Aby opisać jej wpływ na gospodarkę, analitycy stosują wykresy odpowiadające kształtem trzem literom: V, U oraz L.

Model V przypomina ślad, jak zostawiłaby za sobą kauczukowa piłka, która upuszczona odbija się i osiąga nieco niższą wysokość (gwałtowny spadek i gwałtowny wzrost).

Model U można zobrazować jako pływaka na brzegu basenu, który po skoku na główkę wynurza się – tutaj krach wytraca swój impet by powoli przerodzić się we wzrost gospodarczy.

I na koniec model L, upadek gospodarki bez odbicia. Na szczęście większość prognostów mówi o modelu V i U, a wzrost prognozuje już w 2021 roku (Spring 2020 Economic Forecast).

A jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca br. Zapisy już trwają!

Rynek pracodawcy

Żeby zrozumieć kryzys gospodarczy powróćmy wspomnieniami do uczuć, jakie towarzyszyły nam na przełomie kwietnia i marca. Przypomnijmy sobie obawy, które odczuwaliśmy (lub wciąż odczuwamy) z ludźmi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Lęk towarzyszył nam, gdy myśleliśmy o członkach naszej rodziny, o naszych zobowiązaniach i planach. A teraz pomyślimy o prezesach małych i średnich przedsiębiorstw, o osobach stojących na czele wielkich korporacji i o tych, którzy decydują o prawodawstwie.

Ciążąca na nich odpowiedzialność wymusza ostrożność i powściągliwość w podejmowanych decyzjach. Ostatnie lata wzrostu gospodarczego nauczyły nas „chcenia”, teraz musimy zweryfikować nasze oczekiwania, gdyż rynek pracownika w ciągu kilku tygodniu zamienił się w rynek pracodawcy.

Zobaczmy jak funkcjonuje teraz biznes

Firmy przyglądają się dokładnie każdej złotówce i ograniczają wydatki. Ale też dokładnie analizują plany inwestycyjne, (a co za tym idzie zatrudnienia) w kluczowych dla siebie obszarach. Zdają sobie sprawę z tego, że planowany na 2021 rok wzrost, to okazja na prześcignięcie konkurencji. Zakładając, że spełni się scenariusz U lub V, firmy staną przed ogromną szansą. To, jak dynamicznie firma odbije się, zdecyduje o jej miejscu na nowym, post-pandemicznym rynku. Chcę zachęcić kandydatów, by myśleli podobnie. Teraz nabierajmy nowych kompetencji, by odpowiedzieć na potrzeby pracodawców niecierpliwie czekających na biznesowe „zielone światło”.

Biuro firmy Bosch w Warszawie

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Co teraz możemy zrobić, żeby być atrakcyjnym kandydatem?

To bardzo trudne pytanie, bo szykujemy się na nieznane. Na rynku może nastąpić przetasowanie. Giganci z 2020 roku mogą stracić na znaczeniu, a wśród pracodawców mogą pojawić się nowi gracze, polscy lub zagraniczni.

Ucz się języków

Dlatego niezwykle ważne jest szlifowanie języków obcych. Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia. Książki do poduszki czytaj po angielsku, spróbuj wykonywać trening z anglojęzyczną gwiazdą fitnessu, a seriale oglądaj z angielskimi napisami. Jeśli kiedyś uczyłaś się drugiego języka, ściągnij na telefon aplikację, która, dzięki fiszkom lub quizom, pozwoli Ci odświeżyć słownictwo. Umiejętność dobrego posługiwania się językiem obcym, jak również wyłapywania znaczenia, ma ogromne znaczenie w międzynarodowych korporacjach.

Zadbaj o swój profil na LinkedIn

Jak mantrę będę powtarzać, że LinkedIn i inne media społecznościowe ułatwiają znalezienie pracy. To dobry moment, żeby odnowić stare znajomości i zapisać się do branżowych grup dyskusyjnych. Dzięki Facebookowi możemy dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach, takich jak webinary czy spotkania, które wcześniej były dla nas niedostępne, bo np. organizowane w innym mieście.

Spójrz na swój profil na LinkedIn i sprawdź, czy nie wymaga uzupełnienia lub uaktualnienia. Poproś swoich znajomych o potwierdzenie umiejętności lub wypisanie rekomendacji. Wybierz jedną lub dwie osoby, które pracują
w wymarzonej przez Ciebie branży i śledź ich na social media tak, by zrozumieć ich perspektywę.

Chcesz prowadzić swój profil na LinkedIn. Poznaj 4 najważniejsze kroki na początek

Jak poruszać się na nowym rynku pracy?

Na początku artykułu pisałam o rewolucji w gospodarce, a teraz powtórzę to w odniesieniu do naszych osobistych celów i wartości. Czas kwarantanny pokazał, że dla ważnego celu jesteśmy w stanie wiele poświęcić: swój komfort, oszczędności, plany. Być może dla niektórych z nas ruszyło domino, które wywoła szereg zmian w naszym życiu.

Zanim zaczniemy aplikować na stanowiska, o których wcześniej marzyliśmy, warto przyjrzeć się samemu sobie i sprawdzić, czy nasze aspiracje pozostają bez zmian. Warto też pamiętać, że jeśli wszystkich nas czeka nieznane, to zmieniając teraz swoją ścieżkę kariery, nie ryzykujemy wcale znacznie bardziej niż inni.

Zobacz także: Jak firma Bosch wspiera wspiera swoich pracowników na co dzień i w tych trudnych czasach!

Poznaj także nasz projekt mentoringowy #MotherEmopower, który realizujemy od marca br., wspólnie z Fundajcją Mamo Pracuj, wspierając 13 mam wracających do pracy!

Zdjęcie: główne Istock, zdjęcie biura Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Wojdan – Liszewska
Employer Branding Expert w Robert Bosch Sp. z o.o., absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Wizerunkiem Pracodawcy na Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2011 roku pracuje w dziale HR w firmach zajmujących się nowymi technologiami. Jako doświadczony employer brandingowiec kieruje się zasadą mówiącą, że sukcesy biznesowe firmy i sukcesy osobiste jej pracowników są ze sobą silnie powiązane. Od lat z sukcesem wdraża inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników – rodziców.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
 • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

 • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
 • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
 • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
 • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

 • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

 • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

 • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail