Czego szukasz

Czy osoba współpracująca może założyć własną firmę?

Przedsiębiorcy często korzystają z pomocy rodziny przy prowadzeniu firmy. Kto uznawany jest za osobę współpracującą i z czym to się wiąże? Czy są jakieś przeciwwskazania do założenia firmy, współpracując przy prowadzeniu innej albo w trakcie zasiłku macierzyńskiego? Po jakim czasie od likwidacji działalności gospodarczej można otworzyć kolejną? Co to jest mały ZUS i komu przysługuje ta preferencja? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w artykule. Zapraszamy do lektury!

Kogo nazywamy osobą współpracującą?

Osobami współpracującymi są: małżonek, rodzice, dzieci, macocha i ojczym, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – o ile pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagają mu w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Osoba współpracująca zobowiązana jest opłacać składki do ZUS-u na takich samych zasadach jak za przedsiębiorcę, jednak bez prawa do preferencyjnego ZUS-u.

Bez znaczenia jest zakres współpracy, czas poświęcany na wykonywanie obowiązków w firmie oraz to, czy zawierana jest umowa o pracę czy pomoc udzielana jest nieodpłatnie.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to zawsze mamy do czynienia z osobą współpracującą. Wyjątek stanowi jedynie zawarcie umowy zlecenie. Członek rodziny nie zostanie wówczas uznany za osobę współpracującą, a składki ZUS wyliczane będą na zasadach obowiązujących umowy cywilnoprawne.

Zauważmy, że niezależnie od formy zatrudnienia zarówno brat, jak i siostra nie zostaną uznani za osoby współpracujące.

Czy osoba współpracująca może założyć własną firmę?

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba współpracująca przy działalności gospodarczej męża, dziecka czy rodzica założyła własną firmę, a co za tym idzie równocześnie prowadziła swoją działalność i pomagała w firmie członka rodziny.

Należy rozważyć, jak w takim wypadku wygląda obowiązek opłacania składek ZUS. Standardowo zarówno przedsiębiorca, jak i osoba współpracująca zobowiązani są do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej.

W przypadku, gdy jedna osoba jest równocześnie przedsiębiorcą i osobą współpracującą w innej działalności, wystarczające będzie opłacanie składek społecznych tylko z jednego tytułu. Występuje wówczas tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Składkę zdrowotną natomiast należy płacić odrębnie z obu tytułów.

Tak jak wspominałam powyżej, osobie współpracującej nie przysługuje preferencyjny ZUS, może się jednak zdarzyć, że taki przywilej dostępny będzie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W takim wypadku możliwe jest opłacanie niższych składek przez okres 24 pełnych miesięcy.

Kiedy nie możemy skorzystać z małego ZUS-u?

Przywilej w postaci małego ZUS-u dedykowany jest do osób zakładających jednoosobową działalność gospodarczą, spełniających dodatkowe warunki. Z preferencyjnego ZUS-u skorzystać mogą osoby otwierające firmę, które:

  • nie posiadały działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych (po upływie 5 lat można ponownie opłacać mały ZUS);
  • nie będą świadczyć czynności na rzecz byłego pracodawcy (warunek dotyczy wyłącznie obowiązków o takim samym charakterze, jak te wykonywane na etacie).

Ile czasu trzeba odczekać, aby założyć działalność po likwidacji poprzedniej?

Osoba, która wcześniej prowadziła działalność gospodarczą i postanowiła ją zamknąć, może założyć ją ponownie. Nie ma żadnego minimalnego okresu, który należałoby odczekać w celu ponownego zarejestrowania firmy.

Bez znaczenia jest również profil działalności, możemy w ramach nowej firmy wykonywać te same czynności lub zmienić zakres świadczonych usług czy sprzedawanych towarów.

Możliwość skorzystania z małego ZUS-u uzależniona jest jednak od przerwy pomiędzy zamknięciem jednej działalności, a otwarciem kolejnej.

Jeżeli od momentu likwidacji upłynęło 60 miesięcy kalendarzowych, przedsiębiorca może ponownie skorzystać z preferencji, w przeciwnym wypadku zobowiązany jest do opłacania dużego ZUS-u.

Założenie firmy, a zasiłek macierzyński

Działalność gospodarczą ma prawo założyć każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

Zakładanie firmy jest wolne dla każdego na równych prawach. Oznacza to, że kobieta pobierająca zasiłek macierzyński (niezależnie od tego z jakiego tytułu wypłacane jest świadczenie) ma prawo do otworzenia własnej działalności.

Czy na macierzyńskim można założyć firmę? Czy warto i jak to zrobić?

Bardzo ważną informacją jest fakt, że w przypadku otwarcia nowej firmy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, świadczenie nie zostaje odebrane.

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansowane są wówczas z budżetu państwa, a przedsiębiorcza mama opłaca obowiązkowo tylko składkę zdrowotną.

Jeśli masz więcej pytań? Szukasz odpowiedzi na ważne pytania w zakresie księgowości, czy zakładania firmy?

Skontaktuj się z nami! Napisz pytanie w komentarzu pod artykułem, skomentuj post na FB albo napisz do nas na adres: [email protected] nasi eksperci z inFakt.pl odpowiedzą.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie