Czego szukasz

Czy negocjowałabyś z amerykańskim prezydentem powrót do pracy?

Czy to szalona sprawa negocjować z prezydentem? Nie wiesz, dopóki nie sprawdzisz. Przede wszystkim, nie bój się pytać. Jeśli stoisz właśnie przed dylematem, czy przyjąć świetną ofertę pracy, albo czy podjąć się realizacji nowego projektu – zrób to, dopasowując ofertę do swoich priorytetów – tak jak Cynthia Hogan, radca prawny w Białym Domu i mama dwójki dzieci.

młoda mama w drzwiach samochodu zapina pasami maleńkie dziecko w foteliku samochodowym

Manifest wszystkich pracujących matek

Książka Sheryl Sandberg, pt. „Lean In. Włącz się do gry” przez 3 lata czekała na mojej półce w kolejce do czytania. Dobrze, że się doczekała, bo znalazłam w niej kilka fenomenalnych fragmentów, które najchętniej wydrukowałabym „głośno i wyraźnie” na kartce i powiesiła na ścianie. Albo zrobiła z nich taką ściągę i dała każdej pracującej kobiecie planującej potomstwo, lub mamie, która planuje powrót do pracy.

Sandberg przedstawia kilka ciekawych sytuacji z życia swojego i innych znajomych kobiet. Sytuacji związanych z wyborami życiowymi, dylematami, wyrzutami sumienia albo wsparciu, lub jego braku, ze strony mężów.

Opowiada też o Cynthii Hogan, która była głównym doradcą (wtedy jeszcze) senatora Joe Bidena do momentu urodzenia pierwszego dziecka w 1996 r. Z różnych powodów aż 12 lat (!!!) nie pracowała zawodowo. Po 12 latach przerwy wiceprezydent Biden zaproponował jej pracę głównego radcy prawnego w Białym Domu. Jak mówi Hogan:

„moja pierwsza reakcja była taka: przecież jedyne spodnie, jakie w tej chwili mam, to dresy!”*

Chociaż bardzo chciała przyjąć tę ofertę, zastanawiała się czy będąc mamą już dwójki dzieci, da radę pracować na tak odpowiedzialnym stanowisku.

„Wiedziałam, że to, czy się uda zależy od dwóch mężczyzn.”

Negocjuj z prezydentem

Najpierw porozmawiała z mężem o nowym podziale obowiązków w domu. Mąż na szczęście uznał, że teraz pora na to, by żona robiła karierę. A potem…  powiedziała wiceprezydentowi, że… bardzo chciałaby móc zjadać kolację z dziećmi.

Co zrobił wiceprezydent? Po prostu się zgodził, uznając, że przecież zawsze może do niej zadzwonić wieczorem, gdyby była taka potrzeba.

Cynthia Hogan mówi, że lekcja jaką wyniosła z tej sytuacji to – Nie bój się pytać.

Czy to szalona sprawa negocjować z prezydentem? Nie wiesz, dopóki nie sprawdzisz.

Jeśli stoisz właśnie przed dylematem, czy przyjąć świetną ofertę pracy, albo czy podjąć się realizacji nowego projektu – zrób to, dopasowując ofertę do swoich priorytetów.

* wszystkie cytaty pochodzą z książki S.Sandberg „Lean In. Włącz się do gry”, Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie