Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Agnieszka Poniewierka
  • 28 lipca 2014
  • 3 MIN. CZYTANIA
Grafika MamoPracuj

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej może nam zadać pracodawca? Jakich pytań zadać nie może i co zrobić, gdy zapyta nas o plany rodzicielskie podczas rozmowy? Przedstawiamy kolejny artykuł prawny, który został opracoway na podstawie ebooka "Prawo pracy dla rodziców" przygotowanego wspólnie z Kancelarią Frączyk i Partnerzy.

Agata i Piotrek będą mieli dziecko – jakie pytania są dozwolone a jakie zakazane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pytanie o plany rodzicielskie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostałam spytana o plany rodzicielskie, czy muszę odpowiadać na tego typu pytania?

Niestety, pomimo klarownej regulacji prawnej w tym zakresie, w czasie procesu rekrutacji nadal można spotkać się z pytaniami dotyczącymi sfery osobistej osoby starającej się o zatrudnienie, w tym przytoczonymi tutaj pytaniami o potencjalną ciążę oraz plany rodzicielskie. Jeżeli tego typu pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej padnie, kandydat do pracy ma prawo odmówić udzielenia na nie odpowiedzi. Taka postawa nie może skutkować żadnymi  negatywnymi  konsekwencjami, w szczególności nie może być przyczyną odmowy przyjęcia pracownika do pracy. Nie dotyczy to jednak sytuacji szczególnych, kiedy pracodawca może zadać tego typu pytanie, o czym była mowa powyżej – wówczas bowiem osoba starająca się o zatrudnienie powinna udzielić odpowiedzi na zadane przez  potencjalnego pracodawcę pytanie.

UWAGA!

Przyjmuje się, iż nieprzyjęcie do pracy osoby starającej się o zatrudnienie wyłącznie z powodu odmowy udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące sfery osobistej, może być podstawą dochodzenia od niedoszłego pracodawcy odszkodowania na podstawie art. 183d Kodeksu pracy, mimo tego, iż stosunek pracy nie został nawiązany.

Odpowiadając na pytania dotyczące ciąży nie powiedziałam potencjalnemu pracodawcy prawdy, czy w związku z tym grożą mi jakieś konsekwencje?

Odmowa udzielenia odpowiedzi na zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie dotyczące sfery osobistej osoby starającej się o zatrudnienie pomimo tego, iż jak najbardziej uzasadniona i prawnie dopuszczalna, może w praktyce powodować problemy, a nawet doprowadzić do odmowy zatrudnienia. Zaistniała więc potrzeba rozstrzygnięcia, czy osoba starająca się o zatrudnienie może okłamać potencjalnego pracodawcę zadającego podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytania prawnie niedopuszczalne. Zapewnienie potencjalnemu pracownikowi większej, a przede wszystkim bardziej realnej ochrony spowodowało wypracowanie stanowiska, zgodnie z którym bezprawne żądanie przez pracodawcę podania informacji nieprzewidzianych przepisami prawa daje potencjalnemu pracownikowi prawo do udzielenia odpowiedzi niezgodnej z prawdą.

Co istotne, jeżeli osoba starająca się o zatrudnienie okłamie pracodawcę udzielając odpowiedzi na pytanie prawnie niedozwolone, a następnie zostanie zatrudniona i pracodawca dowie się o kłamstwie, to osoba ta nie może ponieść z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji, w szczególności nie może zostać zwolniona z pracy, ani ukarana karą dyscyplinarną.

UWAGA!

Powyższe uwagi nie odnoszą się do sytuacji, gdy pracodawca jest uprawniony do żądania określonych informacji dotyczących osoby starającej się o zatrudnienie.  Wówczas kłamstwo,  o którym pracodawca dowie się już po zatrudnieniu pracownika, może skutkować w zależności od sytuacji, zarówno ukaraniem pracownika karą dyscyplinarną, jak i zwolnieniem z pracy.

Dowiedz się jak i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży – koniecznie przeczytaj kolejny artykuł.

Wszystkie zagadnienia dotyczące prawa pracy znajdziesz w naszym bezpłatnym ebooku – pobierz go teraz (przeczytasz później), przygotowanym wspólnie z Kancelarią Frączyk & Partnerzy.


Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Zobacz więcej

wywiad
Kasia Zasiadły UL&KA
  • Agnieszka Poniewierka
  • 22 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Poniewierka
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Poniewierka
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
  • Agnieszka Poniewierka
  • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
  • Agnieszka Poniewierka
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
  • Agnieszka Poniewierka
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Poniewierka
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
Nowa era benefitów
  • Agnieszka Poniewierka
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content