Czego szukasz

Czy można inwestować bez ryzyka?

Każdy inwestor chciałby podejmować decyzje inwestycyjne, mając pewność zysków. Niestety im wyższa oczekiwana stopa zwrotu, tym większe prawdopodobieństwo strat. Dlatego też, jedynym rozwiązaniem może być podejmowanie takich kroków, które pozwalają na minimalizowanie ryzyka.

Bez względu na to, w co zainwestować zamierzasz, musisz liczyć się z ewentualnością ryzyka. Musisz mieć na uwadze fakt straty nie tylko wypracowanych do tej pory zysków, ale nawet włożonego w inwestycję kapitału.

Bezpieczne instrumenty to mniejsze zyski

Już na samym początku musisz dobrze zastanowić się, w co zainwestować. Im bezpieczniejszy instrument finansowy wybierzesz, tym mniejszych zysków się możesz się spodziewać. Inwestowanie w instrumenty kuszące wysoką stopą zwrotu zawsze obarczone są większym ryzykiem.

Jeśli chcesz mieć pewność zysków, zdecyduj się na zdeponowanie pieniędzy na lokacie bankowej lub kup obligacje skarbowe zamiast grać na giełdzie. Musisz jednak liczyć się z tym, że zyski będą niewielkie albo nie będzie ich wcale, jeśli stopa zwrotu będzie odpowiadać wysokości inflacji.

Chcesz ograniczyć straty? Minimalizuj ryzyko

Chociaż całkowite wyeliminowanie ryzyka nie jest możliwe, istnieją sposoby na jego zminimalizowanie. Dzięki temu ograniczysz ewentualne straty, chroniąc kapitał. Co więc możesz zrobić?

Dywersyfikacja

Bez względu na to, w co zainwestować zamierzasz, pamiętaj o dywersyfikacji. Inwestuj w zróżnicowane instrumenty finansowe, wybieraj różnorodne sektory. Dzięki temu krach w jednym z instrumentów czy w jednej branży nie spowoduje dotkliwych strat. Będziesz je można bowiem odrobić w innych instrumentach.

Odpowiednia strategia

Przymierzając się do inwestowania, musisz obrać odpowiednią strategię pod kątem czasu trwania inwestycji. Z jednej strony to daytrading pozwala na ograniczenie ryzyka, ponieważ stwarza możliwość szybkiego reagowania na zmiany poprzez zamykanie pozycji. Z drugiej jednak – to inwestowanie długoterminowe pozwala odbić się po ewentualnym „dołku”.

Inwestowanie zgodnie z wiedzą

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces i ograniczyć ryzyko, nie możesz kierować się aktualną modą na instrumenty finansowe. Musisz inwestować w te instrumenty, o których masz pojęcie. Wiedza odgrywa kluczową rolę, pozwalając na podejmowanie trafniejszych decyzji.

Jeśli znasz się na rynku Forex, nie podejmuj się inwestowania w dzieła sztuki – gdy nie wiesz, na jakiej zasadzie to funkcjonuje i w jaki sposób można zarobić.

Zdjęcie: foter.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie