Czego szukasz

Czy kobietę w ciąży można zwolnić?

Agata, zatrudniona na czas określony, jest w ciąży. Czy szef może ją zwolnić? Co to oznacza, że pracownica w ciąży jest szczególnie chroniona? Prezentujemy kolejną porcję artykułów prawnych opracowanych na podstawie ebooka „Prawo pracy dla rodziców” przygotowanego wspólnie z Kancelarią Frączyk i Partnerzy.

Szczególna trwałość stosunku pracy

– Piotrek, a jeśli mój szef źle zareaguje na wiadomość o ciąży, to zostanę bez pracy z dnia na dzień, bo mam umowę na czas określony i na pewno mnie wyleje – cichutko nad  talerzem zupy chlipnęła Agata.
Lekarz potwierdził, że za około 8 miesięcy zostaną rodzicami i to była naprawdę cudowna wiadomość, ale ambitna Agata zdążyła już bardzo polubić swoje nowe miejsce pracy, kolegów i obowiązki i na samą myśl, że będzie musiała odejść i to pewnie natychmiast – było jej po prostu bardzo przykro. Dodatkowo zdawała sobie sprawę, że z pensji Piotrka nie będą w stanie utrzymać się samodzielnie, a powrót do jednego pokoju w mieszkaniu teściów nie wchodził w grę.
– Agata, co Ty opowiadasz, przecież ciąża to nie choroba i chyba Twój szef zrozumie, że większość swoich obowiązków będziesz mogła nadal wykonywać, przynajmniej na razie, a może okaże się człowiekiem i nie zwolni Cię tak z dnia na dzień?. A w ogóle to może tak zrobić? – Piotrek, jak zwykle pocieszając swoją żonę zasiał jeszcze więcej wątpliwości.
– Chyba może…. pamiętasz, jak Anka pracowała na zastępstwie w waszej firmie? Była w drugim miesiącu, jak się jej skończyła umowa i co? I nie przedłużyli jej. Wiesz co, ale ona chyba szukała nawet pomocy u jakiegoś prawnika i właściwie może powinnam z nią porozmawiać, nim pójdę do szefa? – głośno pomyślała Agata
– Mnie najbardziej podoba się pomysł z prawnikiem – raz nam porządnie ktoś wyjaśni i przestaniesz się bać, wiedząc, jakie masz prawa będąc w ciąży na etacie, dzwoń do Anki – zakończył rozważania przyszły ojciec.

Czy z pracownicą będącą ciąży lub podczas urlopu macierzyńskiego zawsze można rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę? Czy ma znaczenie rodzaj umowy o pracę? Co to znaczy pracownica szczególnie chroniona?

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – z winy pracownicy (tzw. dyscyplinarka), a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Oznacza to, że pracownica w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego jest szczególnie chroniona przed rozwiązaniem z nią stosunku pracy i takim sformułowaniem będziemy posługiwać się w dalszej części. Jak od każdej zasady i od tej istnieje wyjątek: bez względu na miesiąc ciąży, widmo zwolnienia może zajrzeć w oczy pracownicom zatrudnionym na podstawie umowy zawartej na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca podczas trwania tego okresu.

Podkreślić jednak należy, że rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego może nastąpić w wyniku wypowiedzenia dokonanego przez pracownicę lub w drodze porozumienia stron.

Mój zakład pracy ma ogromne problemy, widmo upadłości krąży nad nami od dłuższego czasu, a ja właśnie zaszłam w ciążę. Co się ze mną stanie?

W przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy, ochrona przed zwolnieniem pracownic w ciąży, bądź podczas urlopu macierzyńskiego jest wyłączona. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Mowa tu o zasiłku macierzyńskim w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek właśnie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.[1] Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Komu pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu? – przeczytaj więcej na ten temat.

Przeczytaj też o zwolnieniach dyscyplinarnych, czy dotyczą kobiet w ciąży?


[1]zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Wszystkie zagadnienia dotyczące prawa pracy znajdziesz w naszym bezpłatnym ebooku – pobierz go teraz (przeczytasz później), przygotowanym wspólnie z Kancelarią Frączyk & Partnerzy.


Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny i członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Świadczy usługi zarówno doraźnego, jak i stałego doradztwa prawnego na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych na obszarze województwa małopolskiego i śląskiego. Prywatnie pasjonatka narciarstwa alpejskiego i Les Mills BODYPUMP® oraz wielbicielka psów.
Podyskutuj

Video: Jak być dobrym sprzedawcą w finansach? Praca w bankowości – zobacz webinar!

"Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?" to drugi z serii trzech webinariów przygotowanych wspólnie z Santander Bank Polska. Podczas spotkania ekspertki Santander Bank Polska podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem profesjonalnych sprzedawców. Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, koniecznie zobacz nagranie z naszego webinaru!

Praca w bankowości – zobacz webinar!

Podczas serii trzech webinarów zorganizowanych wspólnie z Santander Bank Polska, omówiłyśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozpoczęcia i rozwoju kariery w branży bankowej. Pierwszy webinar dotyczył szans i wyzwań w pracy z klientem.

Dzisiaj publikujemy dla Ciebie drugi, w którym ekspertki Santander Bank Polska odpowiadają na pytanie „Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?”

Dzięki uczestnictwu w naszym cyklu, będziesz mogła krok po kroku przygotować się do wejścia w nową branżę!

Czego dowiesz się z nagrania?

  • Jak być dobrym sprzedawcą w bankowości?
  • Jakie wykształcenie i doświadczenie jest potrzebne na stanowisku sprzedawcy?
  • Które cechy charakteru są ważne, aby być dobrym doradcą?
  • Oraz wiele innych praktycznych wskazówek dotyczących branży bankowej.

Kim są nasze ekspertki?

Justyna Pietraszewska
Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Magister Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego o specjalizacji Rynki Finansowe. Od 2013 doradca klienta w Santander Bank Polska. Od 6 lat dyrektor 1 Oddziału w Strzelinie. Pasjonatka rolnictwa. Prywatnie mama 12-letniego Miłosza i rocznego Ignasia. W wolnych chwilach pasjonatka podróży, jazdy na nartach i nurkowania.

Małgorzata Szelwicka
p.o. Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Uzyskała stopień magistra na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej. Od 15 lat pracuje w finansach. Od 11 lat Pracownik Santander Bank Polska. Od 8 lat menadżer zespołu sprzedażowego. W chwili obecnej p.o. dyrektor 12 oddziału we Wrocławiu. W 2020 Bohaterka Ryzyka Santander Bank Polska. W życiu prywatnym mama 4 letniej Łucji. W wolnych chwilach wolontariuszka Fundacji Santander i skrzypaczka.

Moderacja: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska (Fundacja Mamo Pracuj)

Sprawdź aktualne oferty pracy Santander Polska!

Zdjęcie: zrzut ekranu z nagrania webinaru; pozostałe zdjęcia archiwum prywatne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Koszulki damskie z nadrukiem – pomysł na prezent dla pracowników

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy stoi między innymi dobrostan pracowników. Osoby, które czują się ważne i doceniane, są efektywniejsze i lepiej wykonują powierzone im zadania, a ponadto czują więź z pracodawcą i współpracownikami. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy. Oprócz dobrej atmosfery na co dzień i spotkań integracyjnych, warto także pomyśleć o drobnych podarunkach. Dobrym pomysłem na prezent dla pracowników mogą się okazać koszulki damskie z nadrukiem.
Kobieta obdarowana koszulkami dla pracowników

Koszulki damskie z nadrukiem – dlaczego są idealnym prezentem?

Po pierwsze – t shirty damskie z nadrukiem to niezwykle praktyczny prezent, który nie zostanie schowany czy rzucony w kąt, ale rzeczywiście się przyda. Po drugie prezent ten można dowolnie spersonalizować, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie pracodawcy w życie społeczności pracowników. Na takiej koszulce można umieścić nadruk lub napis, nawiązujący na przykład do panujących w firmie zwyczajów czy powiedzonek.

Przeczytaj także: Rozwijaj swoje talenty w firmie, która ceni Ciebie i Twoją rodzinę

Koszulki z nadrukiem dla pracowników – na jakie okazje?

Obdarowanie pracownika koszulką z nadrukiem może stanowić miły gest na powitanie – na przykład po dłuższej nieobecności, spowodowanej chorobą lub urlopem macierzyńskim czy wychowawczym. Powrót do pracy wiąże się z reguły ze stresem i niesie za sobą wiele obaw, a ponowne zaaklimatyzowanie się w miejscu pracy może zająć nawet kilka dni. Miłe powitanie i zabawny prezent na pewno pomogą przełamać lody i szybko wrócić do rutyny pracowniczej sprzed urlopu.

Koszulki z nadrukiem mogą być także miłym prezentem dla nowego pracownika, który dopiero dołącza do zespołu. Dzięki temu od razu poczuje się pewniej i łatwiej będzie przyswajał niezbędną do wykonywania obowiązków wiedzę.

Jakie koszulki wybrać na prezent dla pracowników?

Jak już wspominaliśmy – mogą to być koszulki z zabawnym napisem, którego często używacie w firmie. Może nić porozumienia między pracownikami utworzyła się na bazie wspólnej fascynacji jakąś filmową produkcją lub ulubionym gatunkiem muzyki? Takie koszulki można znaleźć bez problemu.

Należy pamiętać także o rozmiarze. Lepiej zdecydować się na pakiet koszulek w nieco większym rozmiarze. Pozwoli to uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy koszulka będzie za mała. Większe koszulki można natomiast nosić jako tzw. oversize, co jest bardzo modne. Chyba że pracodawca zna rozmiar każdego z pracowników – można go wówczas dobrać indywidualnie do każdej osoby.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×