Czego szukasz

Czy kobietę w ciąży można zwolnić?

Agata, zatrudniona na czas określony, jest w ciąży. Czy szef może ją zwolnić? Co to oznacza, że pracownica w ciąży jest szczególnie chroniona? Prezentujemy kolejną porcję artykułów prawnych opracowanych na podstawie ebooka „Prawo pracy dla rodziców” przygotowanego wspólnie z Kancelarią Frączyk i Partnerzy.

Szczególna trwałość stosunku pracy

– Piotrek, a jeśli mój szef źle zareaguje na wiadomość o ciąży, to zostanę bez pracy z dnia na dzień, bo mam umowę na czas określony i na pewno mnie wyleje – cichutko nad  talerzem zupy chlipnęła Agata.
Lekarz potwierdził, że za około 8 miesięcy zostaną rodzicami i to była naprawdę cudowna wiadomość, ale ambitna Agata zdążyła już bardzo polubić swoje nowe miejsce pracy, kolegów i obowiązki i na samą myśl, że będzie musiała odejść i to pewnie natychmiast – było jej po prostu bardzo przykro. Dodatkowo zdawała sobie sprawę, że z pensji Piotrka nie będą w stanie utrzymać się samodzielnie, a powrót do jednego pokoju w mieszkaniu teściów nie wchodził w grę.
– Agata, co Ty opowiadasz, przecież ciąża to nie choroba i chyba Twój szef zrozumie, że większość swoich obowiązków będziesz mogła nadal wykonywać, przynajmniej na razie, a może okaże się człowiekiem i nie zwolni Cię tak z dnia na dzień?. A w ogóle to może tak zrobić? – Piotrek, jak zwykle pocieszając swoją żonę zasiał jeszcze więcej wątpliwości.
– Chyba może…. pamiętasz, jak Anka pracowała na zastępstwie w waszej firmie? Była w drugim miesiącu, jak się jej skończyła umowa i co? I nie przedłużyli jej. Wiesz co, ale ona chyba szukała nawet pomocy u jakiegoś prawnika i właściwie może powinnam z nią porozmawiać, nim pójdę do szefa? – głośno pomyślała Agata
– Mnie najbardziej podoba się pomysł z prawnikiem – raz nam porządnie ktoś wyjaśni i przestaniesz się bać, wiedząc, jakie masz prawa będąc w ciąży na etacie, dzwoń do Anki – zakończył rozważania przyszły ojciec.

Czy z pracownicą będącą ciąży lub podczas urlopu macierzyńskiego zawsze można rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę? Czy ma znaczenie rodzaj umowy o pracę? Co to znaczy pracownica szczególnie chroniona?

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – z winy pracownicy (tzw. dyscyplinarka), a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Oznacza to, że pracownica w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego jest szczególnie chroniona przed rozwiązaniem z nią stosunku pracy i takim sformułowaniem będziemy posługiwać się w dalszej części. Jak od każdej zasady i od tej istnieje wyjątek: bez względu na miesiąc ciąży, widmo zwolnienia może zajrzeć w oczy pracownicom zatrudnionym na podstawie umowy zawartej na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca podczas trwania tego okresu.

Podkreślić jednak należy, że rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego może nastąpić w wyniku wypowiedzenia dokonanego przez pracownicę lub w drodze porozumienia stron.

Mój zakład pracy ma ogromne problemy, widmo upadłości krąży nad nami od dłuższego czasu, a ja właśnie zaszłam w ciążę. Co się ze mną stanie?

W przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy, ochrona przed zwolnieniem pracownic w ciąży, bądź podczas urlopu macierzyńskiego jest wyłączona. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Mowa tu o zasiłku macierzyńskim w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek właśnie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.[1] Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Komu pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu? – przeczytaj więcej na ten temat.

Przeczytaj też o zwolnieniach dyscyplinarnych, czy dotyczą kobiet w ciąży?


[1]zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Wszystkie zagadnienia dotyczące prawa pracy znajdziesz w naszym bezpłatnym ebooku – pobierz go teraz (przeczytasz później), przygotowanym wspólnie z Kancelarią Frączyk & Partnerzy.


Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny i członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Świadczy usługi zarówno doraźnego, jak i stałego doradztwa prawnego na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych na obszarze województwa małopolskiego i śląskiego. Prywatnie pasjonatka narciarstwa alpejskiego i Les Mills BODYPUMP® oraz wielbicielka psów.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie