Czego szukasz

Kobieta na zakupach to koszmar dla mężczyzny?

Kobieta na zakupach najgorszym koszmarem mężczyzny – tak głosi popularny stereotyp o rozrzutnych paniach i ich udręczonych, wiecznie martwiących się o stan wspólnego konta małżonkach/partnerach. Czy rzeczywiście jednak panie są rozrzutne a panowie, to rozsądni i poważni strażnicy domowego budżetu?

Z ostatnich badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania” wynika, że ci którzy obstają przy popularnych archetypach: rozrzutnej kobiety i zapobiegliwego mężczyzny, mogą się srodze zdziwić.

A zatem jak to jest?

Z badania wynika bowiem, że … to właśnie panie częściej odpowiadają za gospodarowanie rodzinnym budżetem i oszczędzają na emeryturę. Kobiety są zdecydowanie bardziej zapobiegliwe i myślą długoterminowo, co wyraźnie pokazują wyniki badania. Blisko jedna czwarta skrupulatnie planuje i konsekwentnie trzyma się swoich założeń w kwestiach finansowych. Pochwalić się tym może jedynie 15% panów. 

Kto częściej ogląda każdą złotówkę? 

Jeśli chodzi o wydatki, to przede wszystkim panie wyjątkowo bacznie się im przyglądają – 37% twierdzi, że szczególną uwagę zwraca na nawet najdrobniejsze płatności począwszy od żywności, skończywszy na biletach komunikacji miejskiej. Tylko jedna na dziesięć kobiet przyznaje, że w ogóle nie monitoruje codziennych wydatków, co dotyczy 18 % mężczyzn. Panie wykazują się też postawą zdroworozsądkową, jeśli chodzi o branie tzw. szybkich pożyczek. Na pytanie, czy w trudnej sytuacji sięgnęłoby po „chwilówkę” aż 44% z nich odpowiedziało „zdecydowanie nie”. Dla porównania takiej odpowiedzi udzieliło 35% panów.
 

Z badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” wyłania się obraz Polek, daleko odbiegający od obowiązującego stereotypu. Okazuje się, ze wbrew powszechnym przekonaniom panie są zdecydowanie bardziej rozważne –  to właśnie mężczyźni częściej uznają oszczędzanie za nieistotne i żyją „od pierwszego do pierwszego”. W rzeczywistości to kobiety dyscyplinują bardziej skłonnych do rozrzutności mężczyzn, aby monitorować bilans przychodów i wydatków w gospodarstwie domowym.

Informacja o badaniu:

„Postawy Polaków wobec oszczędzania” to cykliczne badanie, realizowane od 2008 roku. Pokazuje ono  kompleksowy portret finansowy statystycznego Polaka.  Respondenci pytani są o kwestie związane z m.in. odkładanie pieniędzy, emeryturami i inwestowaniem. Organizator badania: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. 
 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Specjalista ds. komunikacji w Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie