Czego szukasz

Czy farbowanie włosów w domu jest bezpieczne?

Pierwsze siwe włosy, chęć zmiany wyglądu i niezadowolenie z naturalnego koloru włosów – oto najczęstsze przyczyny farbowania włosów przez kobiety. Koloryzacja jest z tych powodów drugim – po strzyżeniu, najczęściej wybieranym zabiegiem w salonie fryzjerskim. Włosy można jednak farbować w domu. Czy jest to bezpieczne?

młoda kobieta z włosami w kolorach tęczy

Farby do użytku domowego

W domu z powodzeniem można farbować włosy, jednak konieczne jest przygotowanie kilku narzędzi. Pierwszym z nich jest niewielki grzebyk lub szpatułka do nakładania farby.

Niezbędne są również:

  • naczynie do wymieszania farby,
  • grzebień o rzadkich zębach, ręcznik, który można zaplamić,
  • rękawiczki jednorazowe, które najczęściej są dołączone do opakowania z farbą do włosów.

Do użytku domowego można wykorzystać farby do włosów Wella. Producent wytwarza farby o bezpiecznym składzie, które dobrze radzą sobie z pokrywaniem siwych włosów oraz zmianą koloru włosów o kilka tonów.

Wella oferuje farby do koloryzacji dla blondynek, szatynek, brunetek oraz kobiet o włosach rudych. Każda z pań może wybierać spośród wielu ciepłych i chłodnych odcieni, a także korzystać z rozjaśniaczy, idealnych dla pań o ciemnych włosach, które marzą o fryzurze blond.

Wella farby są produkowane wyłącznie z bezpiecznych składników, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Mogą z nich korzystać nawet alergiczki, kobiety ciężarne lub cierpiące na niektóre choroby skóry głowy.

Co ważne, przed koloryzacją wszystkie panie powinny wykonać test alergiczny. Test polega na nałożeniu niewielkiej ilości farby do włosów Wella na skórę (najlepiej w niewidocznym miejscu) – wykonuje się go 24 godziny przed planowanym zabiegiem koloryzacji. Jeżeli na skórze nie pojawi się odczyn alergiczny, można przystąpić do farbowania.

W jaki sposób farbuje się włosy w domu?

Włosy można farbować samodzielnie, jednak znacznie łatwiej jest, gdy w koloryzacji pomoże druga osoba, na przykład przyjaciółka. Przed koloryzacją nie trzeba myć włosów, gdyż farbę nakłada się na suche pasma (mogą być nawet lekko przetłuszczone).

Konieczne jest zdjęcie biżuterii, zwłaszcza kolczyków i łańcuszków, jeżeli ma się włosy o długości poniżej ramion. Następnie powinno się nałożyć na ramiona ręcznik, by nie pobrudzić farbą Wella odzieży.

Rozmieszaną farbę nakłada się kolejno na pasma, zaczynając od tyłu głowy. Farbę nakłada się warstwa po warstwie, dbając o to, by dobrze pokrywała wszystkie włosy (zwłaszcza u nasady). Na końcu nakłada się farbę na włosy nad czołem, uważając, aby mieszanka nie dostała się do oczu.

Jeżeli preparat pobrudzi skórę, powinno się jak najszybciej go zetrzeć, aby uniknąć przebarwień. Po upływie 15-20 minut można dodatkowo przeczesać włosy grzebieniem, by farba równomiernie pokryła wszystkie włosy.

Mieszankę pozostawia się na włosach na czas, jaki rekomenduje producent, a następnie spłukuje się włosy letnią wodą. Na koniec nakłada się na nie odżywkę chroniącą kolor.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie