ZAINSPIRUJ SIĘ
Czas na pierwszy krok – wywiad z Jadzią, uczestniczką programu mentoringowego!
- Stasia Serwińska
- 12 kwietnia 2021
- 6 MIN. CZYTANIA
Jadzia była uczestniczką projektu Odważ się mamo – program mentoringowy. To projekt, w którym realizowała wybrany przez siebie kurs, ale także uczestniczyła w procesie mentoringowym. Razem ze swoją Mentorką przez pół roku działała nad własnym rozwojem zawodowym i osobistym.
Przeczytaj też: Determinacja i działanie kluczem do zmian – podsumowanie projektu Odważ się mamo – program mentoringowy!
Jadziu bardzo Ci dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę! Wzięłaś udział w projekcie Odważ się mamo! Twoja historia jest niezwykle ciekawa, a Twój pierwszy krok okazał się najlepszym jaki mogłaś w tamtym momencie zrobić! Dlaczego zdecydowałaś się wysłać swoje zgłoszenie? Co Cię przekonało?
Portal Mamopracuj.pl zagościł na stałe w zakładkach mojej przeglądarki od czasu urodzenia pierwszego dziecka, więc już 5 lat temu. Od początku portal był dla mnie źródłem ciekawych artykułów zarówno dotyczących rodziny, dzieci, jak i biznesu, pracy, rozwoju.
Chętnie czytałam inspirujące historie kobiet, które z powodzeniem łączyły bycie mamą z własnym rozwojem, pracą zawodową czy prowadzeniem swojego biznesu. Od tamtego czasu w Mamo Pracuj zadziało się też wiele projektów, których efekty obserwowałam. Często pojawiały się w mojej głowie myśli: “Ja też tak chcę!”. Aż w końcu w pewien kwietniowy wieczór zdecydowałam się wysłać swoje zgłoszenie do jednego z projektów mentoringowych – “Odważ się mamo!”.
Podkreślam, że zrobiłam to w ostatni dzień zgłoszeń, ale była to jedna z najlepszych decyzji jakie ostatnio podjęłam. Zrobiłam pierwszy krok i rozpoczęłam wspaniałą przygodę. Jak się okazało to była lawina zdarzeń, dzięki którym poznałam niezwykłych ludzi, zdobyłam nowe kompetencje, dostałam nową pracę i… dzisiaj rozmawiamy!
Wow! To brzmi jak z filmu, albo książki! Ale zacznijmy od początku! Jak długą masz przerwę od pracy?
Mam ponad pięcioletnią przerwę w pracy, która nie była wcześniej planowana czy zamierzona. Urodziłam niesłyszącą córeczkę i cały swój czas zdecydowałam się poświęcić opiece nad nią i jej intensywnej rehabilitacji. Obecnie Zosia umie już mówić, ma dwa implanty ślimakowe, chodzi do przedszkola.
Nasza rehabilitacja trwa nadal, jednak jest już mniej intensywna, bo córeczka dobrze sobie radzi. Przyszedł więc moment, kiedy ze spokojem mogłam zacząć myśleć o powrocie na rynek pracy. Pierwsze kroki w tym kierunku podjęłam już rok temu robiąc kursy i kształcąc się samodzielnie, a później odważyłam się i wziąłem udział w projekcie Odważ się mamo!
Czym zajmowałaś się wcześniej i jak to się stało, że poszłaś w kierunku branży IT?
Od początku jestem związana z branżą kreatywną. Studiowałam malarstwo na krakowskiej ASP, zajmowałam się grafiką, projektowaniem. Naturalną koleją rzeczy było rozszerzenie swoich zainteresowań projektowych w stronę UX i UI designu, szerszego kontekstu projektowania, także w IT. W moim wyborze utwierdził mnie także mój mąż, który na co dzień jest związany z branżą IT i bardzo kibicuje moim poczynaniom.
W projekcie zdecydowałaś się właśnie na kurs UX Designer. To było takie przypieczętowanie tego czym chciałabyś się zajmować zawodowo?
Kurs „UX Designer’’ był jedną z cegiełek potrzebnych do zbudowania mojego zamku marzeń – to jest ścieżki zawodowej! Jest to od dawna obszar moich zainteresowań i poszukiwań. Bardzo chciałam usystematyzować sobie zdobytą już wcześniej wiedzę oraz zaprojektować aplikację mobilną do swojego UX-owego portfolio. Kurs dawał takie możliwości.
Wspaniale! Wiem, że w trakcie kursu zaczęłaś współpracę z innymi uczestnikami i razem tworzycie również Twoje marzenie – aplikację. Opowiesz co to za innowacyjny pomysł?
Na kursie UX Designera moja grupa liczyła pięć osób. Z trzema dziewczynami zżyłyśmy się bardzo mocno. Świetnie nam się razem pracowało na kursie, po jego zakończeniu postanowiłyśmy się regularnie spotykać online. Założyłyśmy wspólną grupę projektową. Jako projektantki UX wyznajemy podobne wartości. Bardzo ważne są dla nas bieżące problemy społeczne, wpływ na wzrost świadomości ekologicznej ludzi oraz na szeroko pojęty styl życia w trosce o naszą planetę.
Obecnie w ramach naszych działań realizujemy projekt aplikacji mobilnej pomagającej edukować użytkowników w temacie slow fashion- począwszy od naturalnych materiałów, poprzez zrównoważoną produkcję, aż po odpowiedzialne zakupy i modę w stylu slow. Aplikacja oprócz szerokiego aspektu edukacyjnego pomaga także zmapować swoją szafę oraz poznać i uświadomić sobie własne potrzeby w tym zakresie. Myślę, że w dzisiejszym konsumpcyjnym stylu życia jest to naprawdę potrzebna aplikacja.
Brzmi niesamowicie! Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło według planu! Jadziu, jeszcze jedna rzecz – zaraz po projekcie otrzymałaś propozycję pracy. Jak to się stało?
Zgadza się, pracę otrzymałam praktycznie zaraz po zakończeniu naszego projektu. Kiedy byłam jeszcze jego uczestniczką rozpowiadałam na prawo i lewo swoim znajomym, że biorę w czymś takim udział. Pewnego ranka otrzymałam wiadomość od koleżanki o ciekawym stanowisku wiążącym się z moimi zainteresowaniami. Pomimo, że rekrutacja była wewnętrzna, za namową znajomej wysłałam swoją aplikację i zostałam zaproszona na rozmowę, której finałem jest właśnie moja nowa praca.
Gratuluję niesamowitego zaangażowania i odwagi! A powiedz: co Cię motywuje do ciągłego rozwoju i zmian?
Jestem osobą, która lubi być w ciągłym ruchu, mieć wiele rzeczy na głowie, robić wiele na raz. Kiedy angażuję się w parę projektów czuję się szczęśliwa i – paradoksalnie – im więcej mam na głowie, tym lepiej jestem zorganizowana. Bardzo lubię poszerzać i podnosić swoje kompetencje, wyznaję zasadę lifelong learning’u. To pomaga mi być na czasie w stale rozwijającym się obszarze nowych technologii i projektowania UX.
Na koniec naszej rozmowy chcę Cię poprosić o podzielenie się dawką motywacji dla innych mam. Co Ty powiedziałabyś dzisiaj innym mamom, które chcą wrócić na rynek pracy?
Mamy nie bójcie się zmian! Pojawienie się Waszego dziecka na świecie to też była ogromna zmiana i… dałyście radę 🙂 Żeby z wielkiej śnieżnej góry spadła lawina potrzebna jest najpierw mała kulka. Czas na pierwszy krok jest właśnie dziś! Żeby uruchomić lawinę zdarzeń trzeba go zrobić i nie martwić się na zapas, co będzie potem.
Jadziu, bardzo dziękuję za tak inspirującą rozmowę!
Projekt „Odważ się mamo – program mentoringowy” był realizowany dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Mentorek i Mentorów oraz pomocy Fundacji State Street Bank. To organizacja założona w 1977 roku przez globalną korporację State Street Bank. Fundacja już kolejny raz wspiera nasze działania. Dziękujemy!
Zdjęcie: Prywatne archiwum Jadzi