Czego szukasz

Co warto uszyć z tkaniny wodoodpornej?

Rzeczy wykonywane ręcznie wracają do łask – wszelki handmade jest w tej chwili bardzo poszukiwany i całkiem wartościowy. Można zresztą nie tylko wykonywać produkty na sprzedaż, przeznaczone dla innych, lecz również przeróżne rzeczy dla siebie i swoich bliskich. Wśród nich są takie, które można samodzielnie uszyć. Do absolutnie wyjątkowych materiałów należy tkanina wodoodporna. Co można z niej przygotować?

Czym dokładnie jest tkanina wodoodporna?

Tkanina wodoodporna to specjalny materiał, który charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami. Z jednej (lub z obu, ale najczęściej właśnie z jednej) strony zabezpieczona jest specjalną powłoką, która odpycha wodę. Dzięki temu jest także plamoodporna, ponieważ nie nasiąknie wilgocią na przykład z wylanego soku czy herbaty – a zatem na materiale nie zostanie żadna plama. Takie materiały są obecnie dość powszechnie dostępne. Nawet jeśli nie znajdziemy ich w stacjonarnych sklepach z tkaninami, można swobodnie zamówić je w przestrzeni internetowej.

W sklepach internetowych można liczyć na szeroki wybór tego rodzaju produktów. Różne kolory, tkaniny jednobarwne i pełne różnych wzorów – oferta jest naprawdę duża. W związku ze swoimi właściwościami, taka tkanina wymaga również specjalnego traktowania. Nie należy czyścić jej silnymi środkami chemicznymi, które zawierają rozpuszczalniki czy wybielacze. Mogłoby to ją zniszczyć, wyrządzić szkody w jej strukturze i sprawić, że utraci swoje zalety.

Co można uszyć z tkaniny wodoodpornej?

Tkanina wodoodporna może być naprawdę różnego typu – stąd także jej przeznaczenie może być różne. Jest to idealny produkt przede wszystkim do szycia różnego rodzaju kurtek przeciwdeszczowych, ale także na przykład namiotów, śpiworów, plecaków czy tak zwanych nerek – do zawieszenia na biodrach. Można z niej zrobić torbę na zakupy, torebkę, elementy materiałowe do wózków dla dzieci, płaszcz przeciwdeszczowy – możliwości jest naprawdę dużo.

Z racji na swoje cechy, tkanina wodoodporna nadaje się również do szycia obrusów czy bieżników – będzie się świetnie prezentować na stole. Jeśli ktoś uprawia sport, z takiego materiału może uszyć sobie pokrowiec na sprzęt czy worek na strój do ćwiczeń. Powłoka odpychająca wodę sprawia też, że powleczona nią tkanina to idealny materiał na uszycie różnych akcesoriów przeznaczonych dla dzieci. Jakich? Na przykład śliniaków!

Jak uszyć coś z tkaniny wodoodpornej?

Żeby cokolwiek uszyć, trzeba mieć ku temu pewne umiejętności oraz odpowiedni sprzęt. Niektóre produkty można wykonać ręcznie, ale są i takie, które znacznie lepiej będzie uszyć na maszynie. Ręczne szycie może być zresztą nieco utrudnione na tego rodzaju materiale.

W przestrzeni internetowej można znaleźć z łatwością wszelkie poradniki dotyczące szycia z tkaniny wodoodpornej. Wykroje, porady, pomocne zdjęcia i filmy instruktażowe – wystarczy nieco poszukać, żeby dowiedzieć się wszystkiego, co ważne w tym temacie. W sieci można też z łatwością zamówić wodoodporny materiał – najlepiej w sklepie z tkaninami, gdzie możemy być pewni wysokiej jakości zamawianego produktu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PickAndCraft – w której ofercie jest tkanina wodoodporna.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie