Czego szukasz

Działo się… podczas Wieczoru Biznesowego Make Your Business Better

Ponad 90 przedsiębiorców z całego regionu Śląska, eksperci w swoich dziedzinach, temat emocji w biznesie i historie sukcesu przedsiębiorczych kobiet… Czyli kolejny udany Wieczór Biznesowy Make Your Business Better zorganizowany w ramach cyklu spotkań Lady Business Club i Akademii Marki z Klasą, który odbył się 1 grudnia b.r. w Katowicach. A co jeszcze się działo? Relacja z tego wydarzenia u nas >>

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 21/12/2016
wystąpienie prelegentki na spotkaniu przedsiębiorczych kobiet

Kolejny Wieczór Biznesowy Make Your Business Better, zorganizowany przez koncept Business Unlimited w katowickim hotelu Monopol Katowice. który odbył się 1 grudnia b.r., zgromadził grupę 90 przedsiębiorców z całego regionu Śląska. Tematem przewodnim były „Emocje w biznesie – jak wykorzystać ich siłę w prowadzeniu firmy”, spotkanie zorganizowano w ramach cyklu spotkań Lady Business Club i Akademii Marki z Klasą.

relacja-katowice-wieczor-biznes

Tym razem twórczynie konceptu, Emilia Bartosiewicz i Ewa Czertak zaprosiły do roli prelegentów ekspertów w swoich dziedzinach, m.in. Ania Jakubowski, Michał Banach, który podczas prezentacji wyników przeprowadzonych badań dotyczących wielu rodzajów reklam podkreślił, ze ostateczne wybory klientów nie zawsze musza się zgadzać z ich zewnętrznymi reakcjami oraz pokazał przykłady emocjonujących klipów reklamowych, aby udowodnić, że każdy element przekazu kierowanego do konkretnej grupy docelowej może wywołać zaskakujące emocje odbiorców; Ewa Czertak w swojej prelekcji poświęconej temu, jak dzięki silnej marce zbudować dobry biznes i szczęśliwą firmę rozpoczęła od dyskusji z gośćmi o zaletach współdziałania w ramach turkusowych organizacji. Prezentując zebranym analizę różnego tupu organizacji dowiodła, że tylko wprowadzając do swoich firm turkusowy model organizacji można odnieść sukces, który pozwoli na rozwój wszystkich członków zespołu jednocześnie przyczyniając się do powiększenia zysków.

Budowanie szczęśliwej firmy to życie w harmonii ze sobą, to posiadanie silnej, autentycznej marki osobistej. Marka osobista potrzebna jest każdemu przedsiębiorcy przede wszystkim do odważnego życia i budowania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Historię biznesu w opowiedziała w trakcie spotkania Dorota Waga, która w swoim krótkim, ale emocjonalnym wystąpieniu potwierdziła, że aby posiadać autentyczną markę osobistą należy zacząć od etapu odkrycia samego siebie, przejść przez etap tworzenia autentycznego wizerunku i prezentacji, a w konsekwencji stale utrzymywać i monitorować konkurencję.

Dzięki uprzejmości partnera głównego naszego wydarzeni, goście mogli zapoznać się z marką MINI – ekskluzywny samochód witał gości przy wejściu do hotelu, przedstawiciel BMW przybliżył zgromadzonym idee, która towarzyszyła twórcom modelu.

relacja-katowice-wieczor-biznesowy

W drugiej części spotkania wręczone zostały certyfikaty ukończenia półrocznego kursu budowania marki osobistej dla przedsiębiorców „Bądź Widzialną Marką” oraz prestiżowy znak jakości „Marka z Klasą”. Znak jakości otrzymała Magda Wojdała – adwokat kościelny, wykładowca akademicki, autorka ponad 60 artykułów naukowych i popularyzatorskich, specjalista w zakresie sukcesji gospodarczej, kierowca rajdowy. Właścicielka marki: Centrum Prawno – Szkoleniowe sp. z o.o. i bloga „Z prawnikiem na rajdzie”. Certyfikaty ukończenia kursu budowania silnej marki dla przedsiębiorców przyznano także: Anieli Czerner-  właścicielce firmy Mikomax w Mokołowie, Sylwi Gierez-Dobiczek – projektantce autorskiej, założycielce i właścicielce marki modowej dla kobiet Off The Grid i Joannie Bryndas – marketingowcowi z prawie 15-letnim doświadczeniem w branży, ekspertowi w obszarze marketingu wystawienniczego, twórczyni kreatywnych strategii komunikacyjnych.

Wśród partnerów biznesowych, którzy przekazali naszym gościom upominki znaleźli się: marka Off The Grid by S., Grupa Kotrak, firma Lucy Style, Akademia Kobiecości, Diamond Hair & Day Spa, Profit Art Consulting, marka Sukcesja Gospodarcza. Wyjątkowy podarunek, pióra z limitowanej serii wyprodukowanej specjalnie z okazji 225-lecia podpisania Konstytucji 3-go maja 1791 przekazał firma Visconti Główny partner wieczoru – firma Bawaria Motors Katowice – Dealer BMWwręczył jednemu z gości voucher na weekend z MINI COUNTRYMAN do użytku wraz z pełnym bakiem!

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia patronów medialnych: portalu Myslowice.Net, magazynu Magazyn Kobiet, portalu Panorama Silesia, Kurier Miejski Sosnowiec, magazynu Kobbieciarnia, Portalu Mamo Pracuj i portalu 4allwomen.pl.

Zdjęcia: fot.Wojciech Indyk

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail