Czego szukasz

Co nowego w programie rodzina 500+?

Temat wzbudza wiele emocji, ale też trudno się dziwić. Dzisiaj premier i minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiły tzw. „mapę drogową programu 500+”. Sprawdźcie co wiadomo a czego jeszcze nie.

Cień rodziny na piasku

Co już wiemy?

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier i minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiły tzw. „mapę drogową programu 500+”:

  • pierwsze środki mają zostać uruchomione w kwietniu 2016 r.
  • 500 zł będzie kwotą netto
  • pod koniec grudnia projekt trafi do konsultacji, w tym także społecznych i co ważne, Pani Premier czeka na każdy głos w tej sprawie
  • potwierdzona została informacja, że część osób po otrzymaniu 500 zł na dziecko straci uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej
  • ulga podatkowa na dzieci ma pozostać zachowana

Przypominamy, za Gazetą Wyborczą, że obecnie rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w swoim rocznym zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł, z dwójką – 2 tys. 224,08 zł; z trójką – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką – 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem – 9 tys. 624,12 zł.

Kto może otrzymać świadczenie?

  • Na stronie ministerstwa w oficjalnym komunikacie pojawiła się informacja, że:

„świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.  Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich”.

  • projekt jeszcze będzie konsultowany (czytaj zmieniany) więc nadal do końca nie wiadomo kto otrzyma wsparcie…
  • na największe wsparcie mogą liczyć rodziny wielodzietne
  • z programu 500+ skorzysta ponad 2 mln polskich rodzin, a ponad 3 mln polskich dzieci może otrzymać świadczenie wychowawcze.

500plus_grafika640

Źródło: strona www.mpips.gov.pl/rodzina500plus , profil KPRM na FB oraz Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie