Czego szukasz

Co drugi pracodawca szuka specjalistów i menedżerów!

Najnowsze badania wskazują iż 53% pracodawców, w najbliższym kwartale planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów. Procesy rekrutacyjne stają się jednak coraz trudniejsze. W jakich branżach można liczyć na zatrudnienie? Gdzie składać swoje aplikacje? 

Jak podaje serwis HRTrendy.pl, powołując się na badanie firmy Antal International („12 edycja cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów pt. Antal Global Snapshot) procent pracodawców deklarujących prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla utrzymuje się na niezmienionym poziomie od ostatniej edycji (58%).

Proces rekrutacyjny coraz trudniejszy

Choć na rynku obserwuje się ogólne spowolnienie, znaczny odsetek firm niemal z każdej branży ma plany rekrutacyjne na trzeci kwartał. Najwięcej w sektorach, w których obserwuje się dużą liczbę inwestycji zagranicznych tj. SSC / BPO (79%), IT (66%), ubezpieczenia (62%) – wskazuje HRTrendy.pl.

„Niezależnie od branży procesy rekrutacyjne ulegają wydłużeniu. Jest więcej etapów – rozmowy z kandydatami prowadzą niemalże wszyscy przyszli współpracownicy. Finalna decyzja podejmowana jest po głębokiej analizie wszystkich za i przeciw”.

Aplikując na daną ofertę, trzeba nastawić się, że rekrutacja będzie długim procesem i może potrwać nawet kilka miesięcy!

A jak prezentuje się rynek pracy specjalistów i menedżerów w wybranych branżach?

Bankowość

Sektor bankowy: 59% pracodawców planuje zatrudnianie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 23% zwalnianie.

Ubezpieczenia

W branży ubezpieczeniowej 62% pracodawców planuje zwiększać kadry. Przy czym 20% pracodawców planuje zwolnienia. W sektorze bardzo poszukiwani są informatycy – ma to związek z dużymi inwestycjami w te działy w celu poprawienia jakości obsługi klienta.

Farmacja

Sytuacja specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej się poprawia. Obecnie 52% pracodawców deklaruje zatrudnienie przedstawicieli tej grupy zawodowej, a 46% je planuje w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

IT

Nie jest zaskoczenie, iż branża IT należy od kilku kwartałów do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów. 68% pracodawców obecnie deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 58% ma takie plany w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Odsetek pracodawców deklarujących zwolnienia wynosi odpowiednio ok. 12%.

Motoryzacja i Produkcja Przemysłowa

W motoryzacji oraz produkcji przemysłowej odnotowano lekki spadek deklaracji zatrudnienia. Jednak z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że inżynierowie nie mają się czym martwić.

SSC / BPO – sektor centrów usług wspólnych

Ten sektor zdecydowanie odczuwa niedosyt kadry specjalistycznej i menedżerskiej. Potwierdzają to wyniki badania Antal Global Snapshot: 78% pracodawców rekrutuje, 79% planuje zatrudnianie w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

O badaniu

Dwunasta edycja cyklicznego badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 20 546 pracodawcami w ponad 50 krajach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI.
Źródło: HRTrendy.pl , artykuł z dnia 6 sierpnia 2012 r.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie