Czego szukasz

Ciężarówką przez uniwerek

Zanim weszła do dziekanatu, kilka razy poprawiła bluzkę i ułożenie torby na ramieniu – ten ciążowy brzuszek w końcu tak bardzo widać. Krępowałoby ją, gdyby pani z dziekanatu i dziekan spoglądali na tę naturalnie wyeksponowaną część ciała ciężarnej podczas rozmowy o wpisie do indeksu. Jest młoda i ambitna, i stara się przyjmować na siebie konsekwencje podjętych decyzji, choć czasem po prostu się przejmuje, co pomyślą inni. Taka zwykle jest mama-studentka, byt nieistniejący w regulaminie studiów.

  • Listy do Redakcji - 27/11/2014

Różne trudności stają na drodze studiujących rodziców. Przede wszystkim brak prawnego i finansowego wsparcia w pełnieniu podwójnego obowiązku, ale także te wynikające
z funkcjonowania w społeczności akademickiej. Do niedawna sama martwiłam się, jak znaleźć równowagę pomiędzy nauką a wychowywaniem dziecka, jak zareagują znajomi i prowadzący, kiedy dowiedzą się o mojej sytuacji. Pewne problemy rozwiązały się jednak same, inne – z pomocą życzliwych osób, a te, które zostały – są zwyczajnie słodkim ciężarem macierzyństwa.

Mój brzuch rósł równocześnie z budzeniem się po zimowym śnie przyrody, pączkował tuż przed najcieplejszą porą roku, by jesienią wydać najcudowniejszy dla mnie owoc – mojego synka, Czesia. Pozwoliło mi to bez trudu uczestniczyć w zajęciach terenowych, bo – w przeliczeniu na kalendarz roku akademickiego – mój iście błogosławiony stan stał się jawny dla wszystkich dopiero przed sesją egzaminacyjną. Po wakacjach wzięłam urlop dziekański. Obecnie znów spodziewamy się dziecka, ale tym razem obejdzie się bez formalnej przerwy w studiach.

Rok „w plecy”?

Tego czasu na „dziekance” nie żałuję wcale. Możliwość obserwowania codziennych osiągnięć niemowlęcia jest fascynująca i daje mnóstwo radości, a bliskość, jaką mu oferujemy poprzez swoją stałą obecność, jest nie do przecenienia w jego rozwoju psychofizycznym oraz społecznym. Początek macierzyństwa to też czas intensywnego zdobywania nowych kompetencji, opanowania miliona czynności związanych z obsługą dziecka, uczenia się życia w nowej roli i ustalania swoich granic, kompromisów z mężem, porozumiewania się z małym człowiekiem i inne. Dobrze jest dać sobie na to przestrzeń.

Nadszedł czas powrotu na uczelnię. Przyznaję, że uczęszczanie na zajęcia z wielkim, ciążowym brzuchem, nauka i jednocześnie „żonowanie” oraz „mamowanie” nie są łatwe. Wymagają dobrej organizacji, dużo sił i wsparcia.  Po całotygodniowym kołowrotku obowiązków i walki z czasem o chwile dla siebie, wiele radości sprawiają nam wolne weekendowe poranki, kiedy możemy się dowolnie przytulać w trójkę i cieszyć wzajemną obecnością.

Równouprawnienie po akademicku

Studiowania młodym rodzicom, szczególnie kobietom, nie ułatwia brak miejsc na uczelniach do nakarmienia dziecka, przewinięcia go lub pozostawienia pod czyjąś opieką na czas załatwiania spraw w dziekanacie. Ośrodki akademickie były tworzone m.in. jako ostoja równouprawnienia w zmieniającym się świecie, jednak czasem bardzo daleko im do realizacji tej idei. Kobieta powinna być bowiem szanowana razem z jej zdolnością do noszenia pod sercem życia – zarówno przez regulamin studiów, jak i pracowników. Wszak inny sposób na posiadanie przez człowieka potomstwa nie jest znany, zresztą zdrowiej jest urodzić dziecko w młodym wieku. Każdy rodzic-student musi pamiętać, że uczelnia to tylko pewien fragment jego życiowej drogi; miejsce, które reguluje sposób zdobywania przez niego dyplomu, a nie życie rodzinne! Warto przy okazji umieć dać sobie prawo do bycia zmęczonym, nieprzygotowanym czy nieobecnym, bo np. dziecko choruje. Z czystym sumieniem piszę, jak jest: młoda mama bywa nieprzytomna na ćwiczeniach, bo zwykle nie przesypia nocy ze względu na obowiązki, a nie na to, że imprezowała;)

W kontekście innych studentów uważam, że obecność kolegów, którzy są rodzicami, ma szansę wzbogacić ich o pewne „obycie” z tematem, pokazać, że ciąża to nie choroba, a posiadanie dziecka to nie koniec świata czy rygiel u wrót kariery zawodowej. Ja natomiast doceniam w studenckim życiu możliwość dyskutowania na tematy niezwiązane z macierzyństwem, a przede wszystkim rozwijania się w wybranej przeze mnie dziedzinie. Z kolei mój syn w tym czasie uczy się funkcjonowania bez mamy i doświadczania innego sposobu opiekowania się nim, niż charakteryzujący mnie i męża.

Studentka – jak każda inna mama

Jest, moim zdaniem, jeszcze jeden trudny aspekt rodzicielsko-uczelnianego życia, a mianowicie rozdarcie spowodowane tęsknotą za dzieckiem i chęcią podarowania mu jak najlepszych warunków. Przychodzą mi na myśl te wszystkie chwile, kiedy siedzę na wykładzie lub ćwiczeniach i gryzie mnie pewne poczucie „niesprawiedliwości”: „przecież powinnam być teraz przy synku; przecież to mi należy się rola towarzysza jego zabaw” itd. Jestem jednak przekonana, że szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko, więc konsekwentnie realizuję plany rozwoju zawodowego, które dają mi radość i poczucie sensu, by synek także mógł korzystać z mojego spełnienia. Ten zdrowy „egoizm” to pewien wzorzec dla niego, by w przyszłości on też nie rezygnował z siebie. Bo największe moje marzenie, jako mamy, to wychowanie szczęśliwego, szanującego się człowieka, czego życzę sobie i innym rodzicom.

Olga Kaczmarczyk, studentka studiów dziennych (zootechniki)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Podyskutuj

Odważyłam się spróbować – list od Julii, naszej Czytelniczki!

"Cześć! Pomyślałam, że do Was napiszę, bo dzięki portalowi odważyłam się spróbować" Tak zaczyna się list od Julii, naszej czytelniczki, która jest kolejną mamą w branży IT. Przeczytaj historię jej powrotu do pracy i sprawdź czy uda jej się nie zmotywować Cię do działania :)
  • Listy do Redakcji - 31/07/2019
dłonie na klawiaturze laptopa

Inspirująca historia Julii – kolejnej mamy w branży IT!

Niedawno od jednej z Was dostałyśmy bardzo inspirujący list, którym postanowiłyśmy się podzielić. Julia jest mamą, która z powodzeniem postanowiła spróbować swoich sił w branży informatycznej. Cieszy nas ogromnie, że miałyśmy w tym swój mały udział, bo jak wynika z relacji Julii, była ona uczestniczką jednego z naszych spotkań Mamo pracuj w IT!

Mamy są niesamowite!

Ten list to kolejny dowód na to, że mamy są niesamowite i mogą wszystko 🙂 Wasze historie za każdym razem potwierdzają coś, co my wiedziałyśmy już dawno:

Mamy są silne, wszechstronne i świetnie zorganizowane. Bycie mamą, oprócz tego, że jest cudownym doświadczeniem samym w sobie, może sprawić, że będziesz jeszcze lepsza w swojej pracy. 

List od Julii, sprawdźcie, może zainspiruje i Was!

Cześć! Pomyślałam, że do Was napiszę, bo dzięki portalowi odważyłam się spróbować drogi, która pozwoliła mi wrócić do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim i to już trzecim 🙂 Byłam na spotkaniu Mamo Pracuj w IT i dużo dało mi to o czym tam usłyszałam. Mój pracodawca jest w Waszej Bazie Przyjaznych Pracodawców i naprawdę bardzo poszedł mi na rękę! Jestem pod ogromnym wrażeniem, z resztą nie tylko ja 🙂 Dzieci są małe (od 4,5 do roku), dojazd do pracy zajmuje mi sporo czasu. Po szkoleniu natomiast mogę pracować zdalnie, na pół etatu w elastycznych godzinach. Mam nadzieję, że dzięki pomocy niani ogarniemy wszystko z mężem, bo pracę bardzo lubię! 🙂 Ogromne ukłony w Waszą stronę za zmienianie myślenia o mamach 🙂 dla pracodawcy też 🙂

Julio, bardzo dziękujemy Ci za Twój supermotywujący list! Cieszymy się, że zechciałaś się podzielić z nami Twoją historią.

Mamy nadzieję, że dzięki takim relacjom coraz więcej kobiet będzie brało sprawy w swoje ręce i decydowało się na obranie swojej wymarzonej ścieżki zawodowej.

Pracodawca, którego zachwala Julia znajduje się w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie

Dlatego naprawdę warto tam zaglądać i sprawdzać oferty pracy oraz wysyłać CV! Polecamy firmy, które dbają o swoich pracowników i rozumieją, jak ważna jest również rodzina.

A jeśli lubisz czytać podobne historie:

>>Od technika farmacji do front-end developera, czyli jak uzyskać finansowanie szkolenia z urzędu pracy?

>>Zdobyłam pieniądze na kształcenie z Inwestuj w Rozwój – historia Lucyny

>>Jak dostać pracę w IT po studiach pedagogicznych – historia Natalii

>>Zrobiłam pierwszy krok w stronę pracy zdalnej i elastyczności

Jeśli sama masz fascynującą historię, którą chciałabyś się podzielić? Napisz do nas na adres: [email protected]! Chętnie opublikujemy kolejny inspirujący list 🙂

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Allegretto – chciałam zarażać ludzi pasją do muzyki

Jestem Muzykiem. Zawsze nim byłam. Jestem też Mamą. Od ośmiu lat! Tak się potoczyło, że od 3 lat jestem Mamą Samotną. A od 6 lat jestem też Przedsiębiorcą. Założyłam Autorską Szkołę Muzyki Allegretto we Wrocławiu. I właśnie o byciu Przedsiębiorczą Mamą Muzykiem, chcę Wam opowiedzieć - napisała do nas w swoim liście Urszula Polak z prośbą o pomoc, o wsparcie nie dla siebie, ale dla miejsca, które stworzyła, z wielką pasją i zaangażowaniem. Miejsca, w którym dzieci spotykają się z muzyką. Zobacz jak możesz wesprzeć Urszulę!
  • Listy do Redakcji - 09/07/2019
 dzieci na zajęciach w szkole muzycznej allegretto

Pasja do muzyki

Zakładając Allegretto przyświecał mi konkretny cel: chciałam zarażać ludzi pasją do muzyki, najlepiej już od samych narodzin. Bazowałam na nowatorskiej metodzie opartej o koncepcję Edwina Eliasa Gordona. Udało się wynająć małą salkę w prywatnym punkcie przedszkolnym, zorganizować ulotki, plakaty oraz reklamę na jednym z portali społecznościowych i tak się zaczęło.

Ruszyłam z 4 grupami dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia, jedną grupą przedszkolną oraz 4 uczennicami gry na pianinie. Na tym etapie wszystkiego brakowało: uczniów, miejsca, a przede wszystkim finansowania. Mimo to, dawałam radę! Miałam ogromny zapał! Zaczęli pojawiać się uczniowie z polecenia, poczta pantoflowa zaczęła działać. Z czasem małych słuchaczy przybywało, zatrudniłam pierwszego pracownika, przeszkoliłam – śpiewaliśmy razem. Następnie zaczęłam organizować mini koncerty dla dzieci od 0 do 3 lat. Szło naprawdę nieźle.

Kiedy idzie nieźle, to czas na zmiany

Jest kilka rzeczy, których się nauczyłam, będąc Przedsiębiorcą. Oto jedna z nich. Kiedy idzie nieźle, znaczy, że czas na zmiany. Niektóre z nich jesteśmy w stanie przewidzieć, a inne totalnie nas zaskakują. Te drugie są zazwyczaj bardzo kosztowne pod każdym względem.

Więcej uczniów oznacza potrzebę większej sali, większej ilości wyspecjalizowanej kadry, a to wszystko oznacza większe nakłady finansowe. Jednocześnie, chcąc zapewnić synowi nowoczesną, alternatywną edukację, zdecydowałam się na otworzenie wraz z koleżanką wolnościowej szkoły podstawowej – Horyzonty Wyobraźni.

W tym celu wynajęłyśmy trzy duże sale. Dość szybko okazało się, że ta współpraca nie układa się i nasze drogi się rozeszły (Horyzonty nadal funkcjonują), a ja nie mogłam utrzymać tak dużych przestrzeni.

Nieszczęścia chodzą parami

W tym samym czasie kiedy Allegretto straciło lokal, moje małżeństwo legło w gruzach. Myślę, że dla każdej z Was byłoby to ciosem, trudnym do udźwignięcia. Ja – Przedsiębiorcza Mama Muzyk stanęłam na skraju rozpaczy. Za wszelką cenę chciałam ratować Allegretto, jakby nie patrzeć – moje drugie dziecko. Wydawałoby się, że znalezienie nowego lokalu w tak dużym i serdecznym miejscu, jakim jest Wrocław, nie stanowi najmniejszego problemu.

Szansa na rozwój

Oto kolejna rzecz, jaką nauczyło mnie prowadzenie własnego biznesu. W nieoczekiwanych zwrotach akcji, szukaj szansy na rozwój. Ostatecznie udało się wygrać wyścig z czasem i Allegretto otworzyło się zgodnie z moimi obietnicami sprzed ówczesnych wakacji. Wynajęłam starą willę na Karłowicach. Prawda jest taka, że nigdzie indziej nie chciano mieć szkoły muzycznej za sąsiada lub lokatora. Jak na tamte potrzeby, willa była w sam raz, ale wynajem drogi. Układ budynku, jego niezależność, pozwoliło znacznie rozszerzyć ofertę. To jednak wymagało sporych inwestycji, a zatem kredytów, a więc (jak część z Was już wie) stresów.

Ostatecznie odświeżyłam i przygotowałam do użytku trzy sale do nauki, dwie łazienki, sekretariat, kuchnię oraz przedpokój. Zakupiłam instrumenty, podręczniki i inne pomoce naukowe. Zatrudniłam pracowników i przeszkoliłam z koncepcji E.E. Gordona oraz z NVC (Nonviolent Communication). Wszystkie te działania z jednej strony kosztowały mnie olbrzymią ilość pracy i mocno nadszarpnęły moje zszargane nerwy. Z drugiej strony pozwoliły mi poradzić sobie z tym złym stanem psychicznym i uwierzyć we własne siły. Jako Przedsiębiorcy, jako Muzykowi, jako Matki.

Druga szansa

Obecnie odbieram kolejną lekcję. Dawanie drugiej szansy. Allegretto pod nowym adresem rozwinęło skrzydła! Mamy (nie sposób pisać dalej w liczbie pojedynczej :)) 250 dzieci pod opieką; prowadzimy zajęcia dla dzieci od urodzenia; uczymy grać na pianinie, wiolonczeli, skrzypcach i gitarze; stworzyliśmy dwa chóry dla dzieci przedszkolnych i starszych (które zdobywają nagrody!); uczymy dzieci o różnych schorzeniach, które nie mogłyby skorzystać z tradycyjnej edukacji muzycznej; przygotowujemy koncerty naszych wychowanków oraz koncerty dla maluszków co pół roku; w wakacje wyjeżdżamy na muzyczne kolonie; w weekendy szkolimy kadrę nauczycielską… Brzmi fantastycznie! I jest fantastyczne! I jestem dumna z każdego mojego wychowanka! Moja Szkoła napawa mnie dumą! Dla takich efektów wart był cały ten trud i stres!

Jednocześnie każdego dnia spotykają mnie (tu niestety wraca liczba pojedyncza) niby malutkie problemy: niezrozumienie zasady ciszy opiekuna podczas zajęć, wchodzenie w butach na teren szkoły, zatkane toalety i inne usterki, pretensje sąsiadów o źle zaparkowane auta, roszczenia rodziców na temat odrabiania zajęć niezgodnie z umową, nieopłacone zajęcia, rozstrojone instrumenty, choroby kadry, zmęczeni lub sfrustrowani uczniowie… Kamyczek do kamyczka, a nagle czuję się, jakbym dźwigała ciężki wór gruzu! Która kobieta tego nie zna? Mimo to, staram się zrozumieć każdą sytuację i zastanowić się zanim coś powiem. Zawsze szukam pojednania, zawsze daję drugą szansę, choć czasem nie jest łatwo! Dziś ja szukam drugiej szansy.

Proszę o Wasze zrozumienie i wsparcie:

https://zrzutka.pl/pkvdaj

Cała droga, którą pokonałam wraz z Allegretto, spowodowała zaciągnięcie olbrzymich długów. Czy można było postąpić inaczej, aby znaleźć się tu, gdzie jestem? Może. Może gdybym była Przedsiębiorczą Matką Ekonomistką, albo gdybym nie była Samotną Matką, albo gdybym nie była Matką?

Fakty są takie, że miesięczne raty zobowiązań sięgają 7 tysięcy złotych. Sami nie wydostaniemy się ze spirali kredytów, które umożliwiły mi stworzenie tego wyjątkowego miejsca. Bez tych rat, szkoła jest rentowna. Z nimi zatonie, a wraz z nią ja – Przedsiębiorcza Mama Muzyk.

Zdjęcie: archiwum Urszuli Polak

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail