ZAINSPIRUJ SIĘ
Ciemieniucha u dziecka – gdzie może się pojawić?
- Zofia Kowalska
- 22 czerwca 2016
- 3 MIN. CZYTANIA
Ciemieniucha – jak ją rozpoznać?
Ciemieniucha to przypadłość, która dotyka naszych najmłodszych pociech – pojawia się najczęściej między trzecim a czwartym tygodniem życia, minąć może czasem dopiero po kilku miesiącach. Nie powoduje bólu ani dyskomfortu u dziecka, jest jednak nieestetyczna i może utrudniać skórze oddychanie, pogłębiając problem.
Ciemieniucha u dziecka to jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Powstaje, gdy gruczoły dziecka produkują zbyt dużo łoju. Przyczyną takiej sytuacji są hormony mamy krążące jeszcze w organizmie niemowlaka i pobudzające gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy.
Pierwszymi sygnałami pojawienia się ciemieniuchy są ledwo widoczne białe łuski oraz przesuszenie skóry. Warto zareagować już w tym momencie, dzięki czemu zwiększymy szanse na szybsze pozbycie się problemu. Jeśli jednak przegapimy pierwsze sygnały, białe łuski zżółkną, zamieniając się w grube, twarde płaty, w skrajnych sytuacjach pokrywające nawet całą główkę dziecka.
Jak miło spędzić wolny czas z dzieckiem?
Łuski na brwiach i pod pieluszką
Ciemieniucha najczęściej pojawia się w okolicach ciemiączka (stąd właśnie wzięła się nazwa choroby). Może ona pokrywać fragment skóry głowy lub też, w skrajnych przypadkach, całą główkę maluszka lub inne obszary jego ciała.
Stosunkowo często obserwowana jest również ciemieniucha na brwiach. Łuski pojawić się mogą też w okolicach noska, niekiedy występują za uszami oraz w fałdkach skóry, zwłaszcza pod pieluszką.
Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Leczenie ciemieniuchy nie jest trudne, wymaga jednak systematyczności. Jeśli nasilenie choroby nie jest duże, wystarczy kilkanaście minut przed kąpielą posmarować skórę dziecka oliwką dla niemowląt. Można dodatkowo przykryć zmienione miejsce watą, również nasączoną oliwką.
Następnie po zdjęciu waty należy wyczesać miękką szczoteczką łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki. Na koniec konieczne jest umycie główki dziecka za pomocą delikatnego szamponu. Pamiętajmy, aby mycie i wycieranie przeprowadzić w sposób delikatny, nie podrażniając skóry maluszka. W cięższych przypadkach ciemieniuchy warto zdecydować się na zakup odpowiedniego kremu w aptece.
Pomocne mogą być także olejki zawierające wyciągi z roślin takich jak brzoza czy lipa. Nie tylko przyspieszają odwarstwianie się łusek, ale także powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły. Warto stosować te kosmetyki na noc, przykrywając bawełnianą czapeczką, i zmywać dopiero następnego dnia rano. Możemy sięgnąć też po specjalne żele i emolienty, które będą łagodne i bezpieczne dla wyjątkowo delikatnej skóry dziecka.
Ciemieniucha u dziecka to dolegliwość, którą można zwalczyć za pomocą oliwek dla niemowląt, olejków roślinnych oraz specjalnych emolientów. Aby szybko pozbyć się problemu, warto pamiętać o systematycznej pielęgnacji.
Jak możesz dbać o siebie mając malutkie dziecko?
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu