Czego szukasz

Ciekawy kierunek rozwoju zawodowego? Konsultant finansowy! Poznaj historię Edyty

Szukasz inspiracji w poszukiwaniu nowej ścieżki zawodowej? Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do pracy na stanowisku konsultanta i jak wiele możliwości jest przed Tobą! Serdecznie zapraszam Cię do lektury rozmowy z Edytą Polańską – Senior Consultant ERP TC w Avanade, która opowiada o roli konsultanta, sytuacji mam na rynku pracy i zmianach, na które nigdy nie jest za późno!

Ciekawy kierunek rozwoju zawodowego? Konsultant finansowy!

Edyto, bardzo dziękuję, że znalazłaś czas i mamy okazję dziś porozmawiać. Wiem, że na co dzień Twój kalendarz jest wypełniony wieloma spotkaniami!

Dzień dobry, dziękuję za zaproszenie na spotkanie. Możliwość podzielenia się doświadczeniem z Wami wiele dla mnie znaczy. Ponieważ jesteście wsparciem dla kobiet w trudnych momentach podejmowania decyzji w sferze pracy, ale nie tylko. Jak wiemy, zmiany w życiu zawodowym wpływają na nas i na nasze rodziny.

Twoja opowieść z pewnością będzie inspiracją dla naszych czytelniczek, które szukają dla siebie kierunku rozwoju. Edyto, opowiedz proszę, na czym polega Twoja rola w Avanade?

Jestem konsultantem finansowym w zakresie wdrażania systemu finansowo – księgowego firmy Microsoft o nazwie Microsoft Dynamics D365. Moja rola polega na szukaniu optymalnego, wydajnego, łatwego w użyciu rozwiązania dla zgłoszonych przez klientów oczekiwań w zakresie działania systemu.

Jak wygląda Twoja codzienna praca?

Mam wiele spotkań – głównie online, na których są omawiane różne aspekty działania systemu. Następnie opracowuję rozwiązania, które sprawdzam i testuję w systemie. Jak mam gotowy i działający produkt, to wracam do klienta i prezentuję rozwiązanie. Następnie zaakceptowane przez klienta pomysły są wdrażane do jego systemu.

Dodatkowo szkolę użytkowników, przygotowuję im instrukcje, jak korzystać z nowych produktów. Podsumowując, 50% czasu przeznaczam na spotkania i burze mózgów, 25% na weryfikację i testy w systemie, 15% na przygotowanie dokumentacji i instrukcji i 10% na przyjemności, takie jak kawa z zespołem, nawet jeżeli jest to spotkanie online.

Spotkaj się z Edytą na webinarze: Zrób krok wstecz. Czyli co warto wiedzieć przed zmianą zawodową? Zapisz się już dziś!

Brzmi bardzo interesująco – jakie cechy, talenty i umiejętności są kluczowe by odnieść sukces w tej roli? Kto najlepiej się w niej sprawdzi?

Przede wszystkim trzeba lubić pracę z drugim człowiekiem – spotkania i rozmowy to duża część czasu pracy konsultanta. Otwartość na poznawanie nowych osób jest ważna, ale dobrze jest być również osobą asertywną. Dobrze, jeżeli potrafimy prowadzić spotkania, ale tego można się nauczyć. Nie boimy się pytań jakie otrzymujemy i nie boimy się pytać, jeżeli mamy wątpliwości.

Tu chcę podkreślić ważny aspekt, oczekiwanie, że odpowiesz od razu na każde pytanie nie jest wymagane. Oczekiwane jest, że sprawdzisz i wrócisz z odpowiedzią i to jest ważne w codziennej pracy i komunikacji z klientem. To co ja sobie bardzo cenię to szczerość. Jak czegoś nie wiem to mówię to otwarcie i dodaję, że sprawdzę, potwierdzę i wrócę z odpowiedzią. Z mojego doświadczenia takie podejście działa. Mamy otwartość na poznawanie ludzi, ale również otwartość na nowinki techniczne. Ponieważ system, na którym pracuję zmienia się, aktualizuje i bycie na bieżąco wymaga również chęci do poznawania nowych rozwiązań.

Kolejnym atutem jest łatwość do akceptowania zmian, ponieważ na projekcie zazwyczaj dużo się dzieje i dużo się zmienia. Jeżeli ktoś lubi codzienne, powtarzalne, zaplanowane prace to lepszym rozwiązaniem dla tej osoby będą inne stanowiska.

Podsumowując: Jeżeli lubisz pracę z ludźmi masz otwarty umysł na zmiany, lubisz szukać nowych rozwiązań, to stanowisko konsultanta może być dobrym wyborem.

Atutem będzie również umiejętność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków. Dobrze jest widzieć przysłowiowe drzewa w lesie, ale również cały las.

Edyta Polańska
Edyta Polańska

A w jaki sposób można zdobyć konkretne kompetencje, mam na myśli te twarde, które umożliwią aplikację na takie stanowisko?

Twarde kompetencje to wiedza. Jest kilka sposobów na pozyskanie wiedzy finansowej, na które chciałabym zwrócić uwagę.

Po pierwsze, jeżeli nie masz doświadczenia w pracy jako finansista, księgowy to nie jest przeszkoda w obecnym czasie. Naukę można rozpocząć od udziału w „dobrym” kursie na samodzielnego księgowego. Polecam taki, który kończy się egzaminem, aby sprawdzić wiedzę. Dodatkowo kurs musi trwać w zależności od intensywności spotkań od kilku do kilkunastu tygodni.

Jeżeli nie wiesz czy nauka w obszarze finansów i księgowości to jest dobry pomysł, aby ocenić czy w ogóle Cię ten obszar interesuje, masz cały wachlarz możliwości od literatury, podcastów w Internecie, aż do 1-2 dniowych szkoleń typu „Finanse dla niefinansistów”. To są możliwości, aby wstępnie zapoznać się z finansami.

Jeżeli poważnie myślisz o nauce, to potrzebne jest wsparcie, dlatego proponuję szkolenie z ekspertami. Jeszcze chciałabym w ramach pozyskiwania wiedzy zwrócić uwagę na to, że jest wiele ścieżek i obszarów, które można wybrać jako konsultant w pracy z systemem finansowo – księgowym. Od finansów, poprzez podatki do zarządzania produkcją i magazynami. Możesz wybrać jeden lub więcej modułów. Możesz zmienić w przyszłości obszar. Jeżeli jesteś już finansistką, księgową to posiadasz konkretne kompetencje. Dodam, że moja ścieżka kariery tak właśnie wyglądała od Kontrolera finansowego do Konsultanta finansowego.

W tym miejscu warto sobie odpowiedzieć na pytania:

 • Czy lubię pracę z systemem księgowo – finansowym na moim obecnym stanowisku pracy?
 • Czy lubię usprawniać swoją pracę poprzez korzystanie z możliwości systemu?

Jeżeli tak, to masz jeszcze więcej atutów na liście do podjęcia decyzji.

Poznaj firmę oraz oferty pracy od Avanade i nie wahaj się – aplikuj!

Wspomniałaś o modułach, które mają różną specyfikę, a praca i kompetencje są nieco inne w zależności od tego, w kierunku, którego chcemy się rozwijać.

Dokładnie, dobry system finansowo – księgowy pozwala firmie na ewidencję wszelkich zdarzeń gospodarczych w zależności od profilu działania danej firmy. Mamy firmy handlowe, usługowe, produkcyjne itd. Różne moduły są tworzone po to, aby różne potrzeby były zrealizowane. To co istotne, to firma nie musi od razu nabywać wszystkich modułów. Popatrzmy na to jak na klocki Lego. Możemy do pakietu podstawowego dokładać nowe klocki i otrzymujemy coraz większy zestaw. Ponieważ modułów jest wiele, to my, konsultanci specjalizujemy się w wybranych obszarach.

Jeżeli bliżej Ci do podatków, możesz rozwijać się w tym obszarze. Jeżeli bardziej interesują Cię sprawy produkcji, to jest kolejna ścieżka do rozwoju. Można wybierać, można zmieniać.

Dziękuję, za te cenne wskazówki! Wracając teraz do miejsca, w którym obecnie pracujesz. Wiem, że bardzo doceniasz kulturę pracy w Avanade – co jest w niej wyjątkowego?

Moje bardzo pozytywne wrażenie po dołączeniu do Avanade to podejście do człowieka i rozwijanie świadomości, że równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym daje większą motywację do pracy, niż ciągła presja i stres.

Jeżeli miałabym dodatkowo opisać jednym słowem, dlaczego praca w Avanade, to wybieram słowo – MOŻLIWOŚCI:

 • dołączenia do międzynarodowych projektów,
 • poznawania bardzo ciekawych ludzi z różnych stron świata,
 • rozwoju i pogłębiana wiedzy poprzez szeroki wachlarz szkoleń,
 • pracy zdalnej, hybrydowej lub w biurze.

Chcę podkreślić, że to nie są tylko slogany na stronie firmy, które możesz przeczytać. To jest codzienność w Avanade, globalnej marce IT, specjalizującej się dostarczaniu rozwiązań chmurowych opartych o technologie Microsoft.

Edyto, Twoje dzieci są już prawie samodzielne. 🙂 Gdy byłaś świeżo upieczoną mamą, rynek pracy w Polsce wyglądał zupełnie inaczej. Niestety mamy zwykle nie mogły liczyć na wsparcie czy zrozumienie ze strony swojego pracodawcy. Czy możesz podzielić się swoim doświadczeniem z tego okresu? Czy dostrzegasz zmiany w podejściu do mam na rynku pracy?

Moje doświadczenie w tym obszarze było trudne. Każde dziecko wiązało się ze zmianą pracy. Nowe stanowisko, nowe wymagania, nowe otoczenie. Powroty wiązały się zazwyczaj z pracą na niższym stanowisku – argument, bo była przerwa i z niższym wynagrodzeniem. Taką miałyśmy 15 – 20 lat temu rzeczywistość w Polsce.

Wiele moich przyjaciółek, koleżanek borykało się z tym samym trudnym powrotem do pracy. Bez wsparcia partnera w codziennym, rodzinnym życiu byłoby to jeszcze bardziej trudne. Ja miałam to wsparcie i dlatego mogę podziękować mojemu mężowi za te wszystkie lata, kiedy z trudem spinaliśmy nasze plany, kalendarze i zadania, aby każde z nas mogło pracować, rozwijać się i posiadać rodzinę.

Dlatego zmiany, jakie mamy w zakresie prawa pracy i w traktowaniu kobiet przez pracodawców, są bardzo dobrym kierunkiem. Zmiano trwaj! Bądź silna, rozwijaj się i rozprzestrzeniaj.

Wasz portal i wsparcie jakie dajecie kobietom to kolejny dowód na DOBRĄ zmianę. Wiedza, którą się dzielicie, wsparcie jakie można u was znaleźć. Daje kobietom siłę, nie jesteś sama, jest nas tysiące. Pomagajmy sobie. W tym miejscu chcę Wam serdecznie podziękować za możliwość jaką otrzymałam, aby spotkać się i podzielić moim doświadczeniem w zakresie zmiany pracy. Jeżeli moja historia zainspiruje chociaż jedną osobę to będzie dla mnie to olbrzymia osobista satysfakcja, że mogłam chociaż w tak prosty sposób pomóc. Na zmiany nigdy nie jest za późno.

Zdecydowanie – dziękuję za te słowa. A w jaki sposób Avanade wspiera rodziców- pracowników? Czy jako mama nadal korzystasz z takich rozwiązań w firmie?

Czas, kiedy potrzebowałam wsparcia ze strony pracodawcy prawie minął. Moje dzieci prawie dorosły. Niemniej wiem, że Avanade wspiera rodziców – pracowników. O elastycznym czasie i miejscu pracy już wspominałam. Kiedy moi chłopcy byli mali, to nikt nawet nie marzył o takim podejściu do pracy. Pracowało się od godziny do godziny (a nawet dłużej) w biurze.

Zrobiłam mały wywiad i mogę z radością przekazać, że poniższe możliwości są dużym wsparciem dla rodziców:

 • Prywatna opieka medyczna z możliwością zgłoszenia do niej całej rodziny (w tym pediatra od ręki).
 • Płatne L4 (na siebie) w 100% przez 33 dni. Jak chorujesz to nie tracisz finansowo. To jest duży ukłon ze strony pracodawcy dla pracowników. Często chorujemy razem z naszymi dziećmi. I kilka dni na leczenie bez strat finansowych to super benefit.
 • Możliwość dłuższego urlopu np. 3 tygodni, gdy latem jest zamknięte przedszkole, szkoła. Avanade obalił mit tylko dwutygodniowego urlopu.
 • Możliwość otrzymania urlopu bezpłatnego. W przypadku gdy wykorzystamy cały płatny urlop i potrzebujemy wolnego dnia / dni, bo np. dziecko się pochorowało. To dla wielu rodziców finansowo lepsza opcja niż szukanie odpłatnej opieki.
 • Biuro w Krakowie ma pokój dla rodziców z dziećmi. Jeżeli mama lub tata z małym dzieckiem musi przyjechać do biura to ma wygodne miejsce, w którym może dziecko przebrać, nakarmić.
 • Kanał na Teamsach dla rodziców – kto poleca świetnego, dobrego lekarza, co czytać dzieciom, bieżące wsparcie i baza wiedzy.

Pięknie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: archiwum prywatne Edyty

Poznaj Avanade Poland – wejdź na profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i nie przegap ofert pracy!

logotyp Avanade
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie