Czego szukasz

Ciążowe prążki, czyli o rozstępach po urodzeniu dziecka

Rozstępy są jednym z najczęstszych defektów urody, jakie towarzyszą kobietom ciężarnym i tuż po urodzeniu dziecka. Szybkie przybieranie na wadze i rozciąganie się skóry na brzuchu, piersiach czy udach sprawiają, że na ciele powstają granatowe lub czerwone prążki. Co zrobić, gdy na ciele pojawiły się rozstępy? Czy można usunąć je po ciąży?

mama z niemowlakiem na rękach

Pielęgnacja skóry to podstawa

Większość pań stara się za wszelką cenę nie dopuścić do pojawienia się rozstępów w ciąży. W tym celu powinno się stosować balsamy, kremy i olejki dla kobiet ciężarnych, które pomagają zwiększyć elastyczność skóry.

Dzięki temu zwiększanie się obwodu brzucha i przybieranie na wadze nie powodują pękania włókien kolagenowych w skórze i tym samym, ciało jest wolne od rozstępów.

Niestety, może okazać się, że nawet pomimo prawidłowej pielęgnacji, na ciele pojawią się rozstępy. Zaburzona gospodarka hormonalna w ciąży, jak również niedobory witamin mogą przyczynić się do pojawiania się prążków o czerwonej lub granatowej barwie. Rozstępy po ciąży są więc powszechne, a panie szukają sposobów, by zmniejszyć ich widoczność lub usunąć je całkowicie.

Warto pamiętać, że nie powinno się rezygnować z pielęgnacji skóry w ciąży, nawet gdy włókna kolagenowe zaczną pękać. Brak stosowania kosmetyków chroniących przed rozstępami może sprawiać, że na skórze pojawi się o wiele więcej nieestetycznych prążków.

Co na rozstępy po ciąży, czyli dylematy młodej mamy

Jak usunąć rozstępy po ciąży? Kremy zwiększające elastyczność skóry powinno się stosować przez cały okres ciąży i od pierwszych chwil po urodzeniu dziecka. Skóra po porodzie wraca do stanu sprzed ciąży, przez co wymaga odpowiedniego nawilżenia i ujędrnienia.

Jeżeli chce się zmniejszyć widoczność rozstępów, warto po porodzie nadal stosować te same kosmetyki co w ciąży lub sięgnąć po specjalne preparaty na blizny i rozstępy. Warto pamiętać, że krem na rozstępy po ciąży nie powinien mieć silnego zapachu, który mógłby zniechęcić noworodka do ssania piersi.

Wybierając krem, olejek lub balsam do ciała na rozstępy, powinno się przyjrzeć jego składowi. Powinien być on wolny od wszelkich sztucznych barwników i alergenów, które mogłyby zaszkodzić dziecku.

W okresie połogu powinno się stosować kremy przeznaczone dla kobiet po porodzie, gdyż wtedy ma się pewność, że ich skład jest wolny od substancji, jakie mogłyby przeniknąć do mleka matki.

Jeżeli stosowanie kosmetyków na rozstępy nie da rezultatu, jedynym sposobem usunięcia prążków ze skóry, jest zastosowanie lasera.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie