Czego szukasz

Brak apetytu u dziecka – dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

Każdy rodzic niejadka boryka się z nie lada wyzwaniem, gdy jego dziecko nie chce jeść. Problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci. Brak apetytu i związane z tym niedobory pokarmowe podstawowych składników żywieniowych oraz witamin i minerałów niosą za sobą przykre konsekwencje, prowadząc do poważnych schorzeń zdrowotnych. Niedobór masy ciała, obniżenie siły mięśniowej, osłabienie koncentracji, złe samopoczucie, apatia i w końcu nieprawidłowy rozwój psychofizyczny to wszystko następstwo niewłaściwej diety będącej wynikiem braku łaknienia.

uśmiechnięta dziewczynka leży na trawie

Braku łaknienia u dzieci

Wychowywanie niejadka oraz bezskuteczne próby nakłonienia go do zjedzenia posiłku mogą prowadzić do obopólnej frustracji i konfliktów na linii dziecko – rodzice.

Aby znaleźć efektywne rozwiązanie tej kłopotliwej i jakże trudnej sytuacji należy zgłębić przyczynę braku łaknienia u dziecka. Brak apetytu u dziecka może mieć bowiem różne podłoże.

Przyczyny braku apetytu

Najczęściej brak apetytu u nastolatków występuje na tle psychologicznym i jest związany z nabytymi nawykami żywieniowymi, preferencjami oraz celowym i świadomym buntem. Zaburzenia łaknienia równie często są następstwem występujących stanów chorobowych związanych z układem pokarmowym.

Należy wymienić tu przede wszystkim choroby pasożytnicze, nietolerancję pokarmową, zaburzenia motoryki, wrodzone wady rozwojowe, toczące się stany zapalne czy niedoczynność tarczycy. Na brak apetytu u dzieci wpływ mają także zaburzenia integracji sensorycznej.

Co na brak apetytu?

W zależności od rozpoznanej przyczyny braku łaknienia u dziecka trzeba albo rozpocząć właściwe leczenie, w przypadku problemów zdrowotnych lub zacząć wdrażać odpowiednią strategię żywieniową.

Zadaniem rodziców jest wyjaśnienie, iż jedzenie jest integralną czynnością życiową, która jest nie tylko konieczna, ale może być również przyjemna.

Brak apetytu u dziecka – jak sobie z tym radzić?

Należy respektować indywidualne potrzeby dziecka, kategorycznie nie karmić go na siłę, a z czasem samo nauczy się rozpoznawać uczucie głodu i sytości. Niezwykle istotna jest także dobra atmosfera podczas posiłków, brak możliwości podjadania pomiędzy nimi, serdeczność i wyrozumiałość rodziców.

Warto także sięgnąć po pobudzające apetyt suplementy diety, jak na przykład https://eapteka.pl/uklad-pokarmowy/brak-apetytu-1, które są powszechnie dostępne i stosowane.

Produkty te w większości oparte są o składniki pochodzenia roślinnego, wzmagają wydzielanie enzymów trawiennych oraz żółci, poprawiają motorykę przewodu pokarmowego prowadząc do zwiększenia łaknienia.

Sposoby na niejadka

Posiłki dla dzieci z brakiem apetytu powinny mieć relatywnie małą objętość, być urozmaicone, kolorowe, zachęcające do zjedzenia i przede wszystkim smaczne.

Bardzo ważne jest to, aby podawać je w miarę równych odstępach czasowych, w ilości od czterech do pięciu posiłków na dobę. Bezpośrednio po skończonym jedzeniu warto pochwalić swojego maluszka, dzięki temu stworzymy dobre skojarzenie z jedzeniem.

Warto pamiętać, iż regularne posiłki oraz zbilansowana dieta są kluczem do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju oraz zdrowia.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie