Czego szukasz

Bój się, ale działaj! Jak się rozwijać przez wyzwania związane z macierzyństwem i powrotem do pracy?

„Bycie pracującą mamą nie czyni Cię złą mamą, a bycie mamą nie czyni Cię złym pracownikiem”. Inspirująca historia Shraddhy Patil, Associate Engineer w firmie Equinix Poland, która wraz z mężem całkowicie zmieniła swoje życie przeprowadzając się z Indii do Polski.

Equinix wspiera pracujące mamy - firma Equinix
Spis treści: ukryj

Wraz z mężem przeprowadziłaś się z Indii do Polski? Jaka historia jest z tym związana?

Mąż dostał pracę w Warszawie, a ja do niego dołączyłam. Ta decyzja kompletnie zmieniła nasze życie. Musieliśmy wszystko zacząć od początku – w nowym miejscu, na dodatek tysiące kilometrów od domu.

W porównaniu z Indiami, Polska to inny świat: kultura, kuchnia, klimat – to wszystko tak bardzo różni się od tego, do czego przywykliśmy. Dla mnie osobiście najbardziej ekscytującym doświadczeniem była śnieżna zima. Coś, czego nigdy nie doświadczyłam w moim kraju. Do listy trudności z pewnością należy dodać barierę językową. W pracy nie było tak źle, gorzej natomiast w urzędach – osoba, która nie jest native speakerem, zdecydowanie potrzebuje tłumacza.

W ramach ciekawostki dodam, że zaczęłam uczyć się polskiego, co było dla mnie sporym wyzwaniem, gdyż – jak zapewne wiesz – polski to jeden z najtrudniejszych języków. Ale nie ma rzeczy niemożliwych. 😉

Mimo tych kulturowych i językowych różnic, w pracy zawsze mogłam liczyć na wsparcie i pomoc mojego zespołu.

Niesamowita historia – tak wiele wyzwań, ale zapewne również wielka satysfakcja! Kiedy zaczynałaś pracę w Polsce, byłaś już kobietą z branży technologicznej. A jak wyglądał okres przejściowy, kiedy przygotowywałaś się do bycia mamą?

Tak, kiedy zaczęłam pracę w Equinix, miałam już 3 lata doświadczenia. Wcześniej zajmowałam się testowaniem oprogramowania do automatyzacji. W grudniu 2018 roku Equinix otworzył nową lokalizację w Warszawie, więc byłam członkiem pierwszego zespołu tu w Polsce. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacyjnego i relokacyjnego, dołączyłam do organizacji w lutym 2019 roku.

Pracowałam przez pierwsze 4 miesiące ciąży, ale później pojawiły się problemy zdrowotne. Siedzenie w biurze cały dzień nie było dla mnie komfortowe, dlatego skorzystałam z zasiłku chorobowego – jednego z bardzo przydatnych przywilejów dla kobiet w ciąży w Polsce. Kiedy po rozpoczęciu pracy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, zastanawiałam się w jaki sposób uda mi się pogodzić pracę z rolą mamy. Zdecydowałam się porozmawiać o tym z moim przełożonym, który wykazał się wielkim zrozumieniem w kwestii elastyczności pracy oraz zwolnień lekarskich.

Jak sobie wyobrażałaś powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Początkowo, jak rozmawiałam o tym z mężem, bałam się, że nie będę w stanie pracować na pełen etat. Obawiałam się, że umożliwienie mi pracy w elastycznych godzinach będzie dla pracodawcy sporym wyzwaniem. Myślałam o niepełnym etacie, ale mąż zachęcił mnie do powrotu w pełnym wymiarze godzin. Taką właśnie opcję zasugerowałam mojemu managerowi, który przychylnie odniósł się do mojej decyzji i zaproponował, żebym – jako matka – skorzystała z elastycznych godzin pracy, co bardzo mi pomogło. To był ten moment, kiedy po raz pierwszy doświadczyłam wielkiego wsparcia ze strony firmy.

Chcesz poznać bliżej Equinix Poland? Zobacz profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Shraddhy Patil z synem

Jak wyglądał Twój powrót do pracy? Jak poradziłaś sobie z koniecznością pogodzenia pracy z czasem dla dziecka?

Powrót był dość trudny. Nigdy nie zapomnę wyzwań, których doświadczyłam, kiedy wróciłam do pracy. Na przykład, jak znaleźć odpowiednią opiekę dla dziecka (co było dla nas najważniejszą rzeczą), jak zarządzać swoją pracą (ważne rozmowy telefoniczne), kiedy zająć się domem czy przygotowaniem posiłków zanim dziecko wróci z przedszkola. Jednak wynikły z tego dobre rzeczy.

Po pierwsze – moje dziecko zaczęło uczęszczać do przedszkola, kiedy miało 9 miesięcy, ale wygląda na to, że teraz kocha je jeszcze bardziej! Uwielbia przebywać z przyjaciółmi, opiekunkami i nowymi ludźmi. Dla nas jest ważne, że codziennie uczy się nowych rzeczy. To sprawia, że czuję się szczęśliwa, bo mogę w pełni skupić się na pracy i na przestrzeganiu ram czasowych tego, co robię zawodowo.

W jaki sposób Equinix wspiera Cię jako wielozadaniową mamę?

Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim byłam dość podekscytowana, ale też trochę zdenerwowana. Dołączyłam do nowego zespołu, musiałam rozpocząć nowy projekt, który polegał na utrzymaniu jakości. W takiej pracy potrzebne jest duże skupienie – umiejętność koncentracji jest w zasadzie niezbędna. Przede mną było tak wiele zmian, a do tego jeszcze byłam mamą, więc utrzymanie równowagi przypominało żonglerkę.

Equinix pomógł mi poprzez elastyczność pracy i wsparcie ze strony członków zespołu. Nadal muszę pilnować tych granic, ponieważ mój syn potrzebuje czasu z mamą. Zdarzają się też chwile, kiedy muszę zrobić sobie przerwę, aby zająć się chorym dzieckiem. W takich sytuacjach mogę liczyć na mój zespół, który wspiera mnie, zapewniając elastyczność w wykonywaniu pracy.

Equinix chwali się swoim zaangażowaniem w tworzenie wspierającego, przyjaznego środowiska pracy, w którym każdy może powiedzieć „Jestem bezpieczny, przynależę, mam znaczenie”. W których momentach czujesz, że to rzeczywiście działa w praktyce i ma wpływ na Twoje życie?

Jeśli potrzebuję nagłego urlopu na opiekę nad dzieckiem, nigdy nie mam z tym problemu. Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy w domu są bezcenne, gdy jest się rodzicem, a Equinix z pewnością stwarza temu przestrzeń. To buduje poczucie przynależności. Ostatnio, kiedy mój syn był chory i miałam dużo pracy przy testowaniu, otrzymałam pomoc od innego testera z mojego zespołu. Dzięki temu mogłam zyskać trochę czasu, by zająć się dzieckiem. To wspaniałe, że ludzie z najbliższego otoczenia są tak pomocni, bo dzięki temu mogę czuć się bezpiecznie. A ponieważ zawsze mogę liczyć na ich wsparcie i owocną współpracę, mam poczucie, że jestem ważna dla zespołu i dla firmy. Naprawdę to doceniam.

Shraddhy Patil z synem

Jakie masz plany na swoją dalszą karierę?

Po ostatnim roku w roli pracującej mamy, widzę, że nauczyłam się wielu rzeczy, zarówno pod względem technicznym, zawodowym, jak i osobistym. Było też kilka trudnych sytuacji, to oczywiste. Czułam silną potrzebę rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, w związku z tym chciałam zrobić jakieś dodatkowe certyfikaty. Musiałam jednak pamiętać, że jestem też mamą, więc na razie będę musiała skupić się bardziej na synku. Ale wierzę, że z dodatkowymi certyfikatami zrealizuję swoje plany. Działam już w tym kierunku, ale w wolniejszym tempie niż przed urodzeniem dziecka.

Jakich ludzi szukasz do swoich zespołów? Dlaczego uważasz, że ludzie powinni dołączyć do Equinix i co według Ciebie wyróżnia tę firmę?

W Equinix okazje do zabłyśnięcia zdarzają się codziennie. Nasza kultura wspiera i celebruje różnorodność oraz nieustannie poszukuje lepszych sposobów na budowanie integracyjnych zespołów. Dołączenie do Equinix jest najlepszą okazją, aby przyczynić się do rozwoju nowoczesnej organizacji.

Equinix na temat swoich wartości:

Praca i życie łączą się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Equinix oferuje wiele rozwiązań i wsparcia dla swoich pracowników. Czy to poprzez Program Pomocy Pracownikom, webinaria dla pracujących rodziców/opiekunów, czy też darmowe platformy dla dzieci Equinix, aby były szczęśliwe, zdrowe i wykształcone. W firmie Equinix każdy pracownik powinien móc powiedzieć: „Jestem bezpieczny, przynależę i mam znaczenie”.

Shraddhy Patil z synem

Jako pracująca matka, jakie przesłanie chciałabyś przekazać wszystkim matkom, które wahają się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Bycie pracującą mamą nie czyni Cię złą mamą, a bycie mamą nie czyni Cię złym pracownikiem.

Generalnie ciężko jest być pracującą matką – traci się wiele z tych ulotnych chwil, które można było spędzić z dzieckiem. Pamiętam, że kiedyś będąc na spotkaniu dostałam filmik z pierwszymi kroczkami mojego syna. Rozpłakałam się. To było trudne, ale wiem, że to nie znaczy, że jestem złym człowiekiem, złą mamą; chcę pracować, chcę się rozwijać i czuję, że mam w tym pełne wsparcie ze strony firmy.

Zawsze wspieram pracujące matki! Do dzieła, mamo! Sięgaj po to co dla Ciebie ważne!

Cieszymy się, że mogliśmy z Tobą porozmawiać! Dziękujemy, że podzieliłaś się swoją historią.

Chcesz poznać bliżej Equinix Poland? Zobacz profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Tłumaczenie: Edyta Kapanowska

Zdjęcia: prywatne archiwum Shraddha Patil

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Certyfikowana coachka i strateg biznesowa współpracująca z branżą IT. Pomaga firmom i osobom odnaleźć ich wyjątkową ścieżkę. Współpracuje z przedsiębiorcami nad ich markami osobistymi. Wspiera swoich klientów w ich drodze rozwoju na polach prywatnych i zawodowych.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie