Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Bo… nie samymi dziećmi żyje matka

  • Agnieszka Kaczanowska
  • 18 marca 2016
  • 7 MIN. CZYTANIA
Jak być mamą bliźniaków i nie zwariować? Jak wyczerpanie opieką nad dziećmi obrócić w żart, do siebie podejść z humorem i autoironią? I w jaki sposób ukierunkować energię, która rozsadza mamę na macierzyńskim? O tym wszystkim rozmawiamy z Kariną Borkowską, matką założycielką portalu dla "multirodziców".

Karino, jesteś mamą rozbrykanych bliźniaków, ale też pewnie, jak Twoje dzieci, masz nadmiar energii… skoro otworzyłaś niedawno swój portal? Jak to z tą Twoją energią jest?

Odkąd jestem mamą bliźniaków mam wrażenie, że przybyło mi i wewnętrznej siły, i energii, która jest potrzebna co najmniej za trzech (śmiech). W tygodniu bardzo często spędzam 12 godzin dziennie sama z dziećmi – przydaje mi się wtedy życiowy optymizm i odpowiednie nastawienie do tego etapu w życiu, w przeciwnym wypadku szybko mogłabym się wypalić i czuć się w jakiś sposób ograniczona, niespełniona w innych dziedzinach życia.

Ponieważ uważam, że nie samymi dziećmi żyje matka – nawet na urlopie macierzyńskim – to szukałam jakiejś formy odskoczni od codziennej rutyny… Paradoksalnie tą odskocznią stało się pisanie o macierzyństwie – często w sposób humorystyczny i autoironiczny. W pewnym momencie poczułam, że chcę nadać kształt i cel temu pisaniu. W mojej skrzynce mailowej zaczęły pojawiać się wiadomości od mam bliźniąt: albo tych jeszcze oczekujących, albo świeżo upieczonych. Dziewczyny zadawały mi pytania, prosiły o radę, często chciały usłyszeć czy „później będzie łatwiej”. Odpisując na te wiadomości, zrodził się we mnie pomysł na portal. Energia została ukierunkowana.

www.multirodzice.pl, czyli „portal dla wyluzowanych rodziców bliźniaków”. Fajny dopisek. Jak to z tymi rodzicami bliźniaków jest? Wyluzowani czy nie? A może właśnie potrzebują takiego bodźca do wyluzowania?

Z mojego doświadczenia i obserwacji innych rodziców bliźniaków początkowo daleko nam do wyluzowania, szczególnie jeśli to nasze pierwsze dzieci – często jesteśmy przerażeni, mocno spięci i napięci. Na wyluzowanie możemy sobie pozwolić dopiero po „odpracowaniu frycowego” (śmiech) czyli po każdym magicznym trzecim, szóstym, dziewiątym miesiącu i w końcu po roku. To takie zupełnie umowne daty, powiedziałabym, że kroki milowe rodziców. Po każdym z tych etapów stajemy się mądrzejsi, bardziej doświadczeni, zaczynamy mieć większą wprawę i pewność siebie w opiece nad dwójką niemowlaków – i w końcu zaczynamy luzować szelki (śmiech).

blizniaki_640

„Portal dla wyluzowanych rodziców bliźniaków, dzieci rok po roku i wszystkich tych, którzy czują się multiRodzicami” niesie przesłanie, że początkowo jest ciężko, nawet bardzo ciężko. Bywa, że lecą pot i łzy, ale w końcu pojawia się światełko w tunelu i z dnia na dzień podwójne rodzicielstwo staje się łatwiejsze. Zaczynamy dostrzegać powody do żartowania i śmiania się, często z samych siebie. To wsparcie i poczucie humoru w trudnych chwilach jakie przeżywa każda mama, nie tylko multiMama (jak również każdy tata!), jest misją portalu multiRodzice.

O czym piszecie na portalu? Co można znaleźć? Ja sama sporo się śmiałam czytając Wasze teksty, choć mamą bliźniaków nie jestem 😉 Gratulacje!

Czasami piszemy na poważnie, częściej na wesoło i z przymrużeniem oka. Na portalu można znaleźć subiektywne opinie i informacje na temat ciąży bliźniaczej, porad i sposobów na przetrwanie pierwszego roku z bliźniakami, rozprawiamy się z tym potworem „baby bluesem”, albo z nieznajomymi zaczepiającymi mamy pchające wózki bliźniacze. Dosyć często dzielimy się swoim doświadczeniem w formie porad „cioci /wujka dobra rada” (śmiech). Czasami przyznajemy się do swoich rodzicielskich błędów, często śmiejemy się z samych siebie.

Publikujemy również wiele tekstów, które dotyczą szeroko pojętego rodzicielstwa, nie tylko tego bliźniaczego. Doświadczenia i przeżycia multiMamy i multiTaty bywają uniwersalne i każdy może zidentyfikować się z mamą, która zastanawia się jak przeżyć i nie zwariować na rocznym urlopie macierzyńskim. Albo z tatą, który po ciężkim dniu pracy zostaje sam z dziećmi w domu, zamyka drzwi wejściowe na zasuwę, zasypia kamiennym snem i nie słyszy ani płaczu dzieci, ani żony dobijającej się do drzwi – jak kończy się cała historia nie będę zdradzała, ale to jedna z moich ulubionych anegdot rodzicielskich na portalu.

Czy chcesz aby portal stał się Twoim miejscem pracy?

Chciałabym by pasja pisania i tworzenia mogła przełożyć się na pracę zarobkową. Zdaję sobie sprawę, że aby mogło się tak stać, to Czytelnicy najpierw muszą nam wystawić pozytywną ocenę za jakość i wartość tworzonych treści.

multirodzice_karina_z_dziecmi_640

Ile zajęło Ci czasu od pomysłu do pierwszego postu i wpisu na FB? Czegoś nauczył Cię ten czas? Możesz się podzielić?

Dokładnie dwa tygodnie. Tyle trwało wcielenie w życie pomysłu otwarcia portalu dla multiRodziców. Myślę, że wcześniej ten pomysł dojrzewał we mnie znacznie dłużej, nie mogłam jednak znaleźć konkretnego sposobu na wyrażanie siebie.

Zadałam sobie dwa pytania: co kocham robić i w czym jestem dobra. W końcu zapaliło się światełko i spontanicznie – jak zwykle w moim życiu – dałam się ponieść fali.

Okazało się, że cały zarys jak i szczegóły portalu były już w mojej głowie, przelałam je najpierw na papier, później do pliku w excelu. Reszta potoczyła się dosyć szybko, mało biznesowo, za to bardzo intuicyjnie – szczególnie przy wyborze osób, z którymi chcę współpracować.

multirodzice_tata_640

A jak udaje Ci się łączenie opieki nad dziećmi i rozwijanie portalu. Masz jakieś swoje sprawdzone patenty?

Jest to absolutnie najtrudniejszy element całej układanki: jak znaleźć czas na prowadzenie portalu, podczas gdy jestem mamą na cały etat (choć ja mam wrażenie, że co najmniej na dwa etaty). Opiekuję się dwójką dzieci 16-sty miesiąc i bardzo często w tygodniu jestem z nimi sama od godziny 8 do 20. W ciągu dnia pomiędzy wszystkimi swoimi obowiązkami i częstymi zajęciami w klubach malucha, znajduję czas najwyżej na odpisanie na maile i opublikowanie szybkiego posta na Facebooku. Prawdziwa praca nad portalem zaczyna się już „po godzinach”, często po godzinie 21…

Na szczęście od czasu do czasu mogę liczyć na pomoc mojej mamy (staram się wtedy również odespać zarwane noce), a od tygodnia chłopcy zaczęli swoją przygodę ze żłobkiem i mam nadzieję na złapanie drugiego oddechu.

Myślisz, że rodzicie nie bliźniaków znajdą na portalu coś dla siebie?

Jak najbardziej! Wielu naszych Czytelników, to rodzice nie-bliźniaków. Czasami to rodzice dzieci z niewielką różnicą wieku (tzw. „dzieci rok po roku”), czasami to rodzice większej gromadki, tacy multimultiRodzice, często zdarzają się również „pojedynczy” rodzice, którzy planują powiększenie rodziny i najprawdopodobniej chcą się dowiedzieć czego mogą się spodziewać i jak sobie zorganizować swoje podwójne rodzicielstwo.

Serdecznie zapraszamy na nasz portal www.multirodzice.pl i fan page na facebooku wszystkich rodziców, którzy są, zamierzają być lub po prostu czują się multiRodzicami!

Dziękuję! I trzymam kciuki!

karina_z_dziecmi640

Rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Bohaterka wywiadu: Karina Borkowska, mama bliźniaków, założycielka portalu dla rodziców bliźniaków, dzieci rok po rok i wszystkich tych, którzy czują się multiRodzicami – portalu, który ma na celu dzielenie się doświadczeniem, nawiązywanie relacji i wzajemne wspieranie się rodziców.

Zdjęcia: domowe archiwum Kariny Borkowskiej.

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content