Czego szukasz

Amsterdam – miasto nieskrępowanej wolności

Setki kanałów, tysiące rowerów i miliony spragnionych zakazanych rozrywek turystów. To może być tylko jedno miasto – Amsterdam, europejska ostoja nieskrępowanej wolności.

Stolicy Holandii nie da się pomylić z innym miastem. Jej niezwykła atmosfera ściąga tu miłośników sztuki, architektury i historii, freaków poszukujących szalonych imprez, wodniaków i rowerzystów. Amsterdam nikogo nie pozostawi obojętnym, a każdy, kto odwiedzi to miasto, może być pewien jednego – zapragnie tu powrócić.

Amsterdam nie musi być drogi

Boisz się, że wyjazd do stolicy Niderlandów wydrenuje twój domowy budżet? Zupełnie niepotrzebnie, bo wystarczy tylko odpowiednio go zaplanować, by zapłacić tyle, co za weekend spędzony w którymś z polskich miast. Zapoznaj się z ofertą tanich linii lotniczych – korzystając z ich usług, na lot z Warszawy i bilet powrotny nie wydasz więcej niż sześćset złotych.

Warto też wykupić karnet Amsterdam City Card, dzięki któremu bez opłat zwiedzisz najważniejsze amsterdamskie muzea i odbędziesz rejs po którymś z kanałów. Uprawniająca również do zniżek w wypożyczalniach rowerów i restauracjach karta kosztuje od 47 do 67 euro – w zależności od tego, na ile dni jest ważna.

Na dwóch kółkach czy w wodnym tramwaju?

Amsterdam najlepiej poznać z rowerowego siodełka. W mieście działa kilkaset wypożyczalni jednośladów, a cykliści do swojej dyspozycji mają infrastrukturę należącą do najlepszych na świecie. Bez obaw zostawisz też rower na którymś z licznych parkingów, bo w stolicy Holandii kradzieże raczej się nie zdarzają. Koszt? Jedynie 10 euro dziennie.

Warto jednak czasem przesiąść się ze stylowego holendra na pokład wodnego tramwaju. Amsterdamski waterfront z perspektywy kanału robi jeszcze większe wrażenie, opowieści snute w czasie rejsu przez przewodnika to jedyna w swoim rodzaju okazja, by poznać historię tego szalonego miasta. Za tę przyjemność w najtańszej wersji zapłacisz około 16 euro.

Miasto Van Gogha i Rembrandta

Amsterdam dał światu wielu malarskich mistrzów i do dziś szczyci się swoją artystyczną przeszłością. W mieście funkcjonuje kilkadziesiąt muzeów, z których koniecznie powinnaś zwiedzić Van Goghmuseum oraz Dom Rembrandta.

W stolicy Niderlandów funkcjonuje też kilka mniej typowych placówek. Warto zajrzeć chociażby do Muzeum Marihuany i Haszyszu, Muzeum Torebek oraz Geelvinck-Hinlopen Huis, czyli XVII-wiecznej kamienicy z zachowanym, oryginalnym wyposażeniem wnętrz.

Niegrzeczny Amsterdam

Na amsterdamskiej ulicy zauważyłaś kogoś, kto skręca coś w bibułce? To wcale nie musi być to, o czym myślisz, bowiem wśród holendrów bardzo popularne jest samodzielne robienie papierosów. Kraj wiatraków słynie z wielu rodzajów doskonałego shagu – takim mianem określa się tu tytoń do skręcania.

Tę bardziej niegrzeczną używkę w Amsterdamie także znajdziesz, ale jej sprzedaż i spożycie legalne są tylko w certyfikowanych coffee shopach. Spragniona bardziej niecodziennych atrakcji, możesz też odwiedzić słynną Dzielnicę Czerwonych Latarni, gdzie od XIX wieku działa kilkadziesiąt domów publicznych. Wycieczki w to miejsce organizowane są nawet przez tutejszy ratusz, udział w nich jest całkowicie darmowy.

Zdjęcie: foter.com

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie