Czego szukasz

Alergia zabiera ci czas? Nie musisz jej na to pozwalać

Alergia potrafi skutecznie utrudniać funkcjonowanie. Katar, zapchany nos i swędzenie oczu nie tylko przeszkadzają w wypełnianiu obowiązków zawodowych i domowych, ale także odbierają radość z czasu spędzanego wspólnie z rodziną. Jak rozpoznać i zatrzymać alergię?

Kobieta walczy z objawami alergii

Alergia to zespół niekorzystnych objawów, które pojawiają się w wyniku kontaktu organizmu z substancją, którą u większości innych osób nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Substancja powodująca zmienioną reakcję układu immunologicznego to inaczej alergen.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

W zdiagnozowaniu alergii istotną przeszkodą jest fakt, że daje ona podobne symptomy jak zwykłe przeziębienie. Po czym zatem najłatwiej poznać, że mamy do czynienia z alergią?

Do najczęstszych objawów alergii należą cieknący i zatkany nos, kichanie oraz swędzące i łzawiące oczy. Przy alergii może wystąpić również kaszel oraz ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, a ponadto bóle gardła i głowy, przy czym ostatnie dwa symptomy należą raczej do rzadkości. U alergików nie obserwuje się natomiast gorączki ani bólu mięśni i stawów.

Z kolei przeziębienie może także przejawiać się katarem, kaszlem czy uczuciem cieknącego i zablokowanego nosa, niemniej do tych objawów dołączają też ból gardła i niewielki wzrost temperatury. Wśród dodatkowych symptomów przeziębienia wymienia się zmęczenie i osłabienie, a do rzadko występujących – bóle mięśni, stawów i głowy oraz swędzenie oczu.

Podstawowe rodzaje alergenów

W naszym codziennym otoczeniu, zarówno domowym, jak i zawodowym, znajduje się szereg alergenów, które można podzielić, biorąc pod uwagę sposób, w jaki dostają się do organizmu.

Alergeny wziewne, do których zalicza się pyłki roślin wiatropylnych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów pleśniowych, dostają się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Alergeny z tej grupy wywołują alergiczny nieżyt nosa oraz astmę.

Alergeny pokarmowe, wśród których wymienia się mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, gluten, orzechy arachidowe, leki, chemiczne dodatki do żywności, a nawet owoce i warzywa, przedostają się do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem. Alergeny z tej grupy mogą powodować wymioty, biegunkę, ból brzucha, świąd oraz swędzenie i zaczerwienie skóry.

Alergeny kontaktowe takie jak wełna, kurz z betonu, ciepło, bakterie czy kosmetyki dają objawy po ich kontakcie ze skórą. Alergeny z tej grupy mogą wywoływać alergiczne zapalenie skóry, które w przypadku dzieci dość często pojawia się równolegle z alergią pokarmową.

Alergeny iniekcyjne obejmujące leki podawane w formie zastrzyków i jad owadów, dostają się do organizmu przez wstrzyknięcie. Alergeny z tej grupy mogą powodować świąd i obrzęk, ale także groźne trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca lub utratę przytomności.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa, przejawiający się kichaniem, wodnistym katarem i uczuciem blokady nosa, jest najczęstszym symptomem alergii. Dla złagodzenia tych dolegliwości zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, które nie wywołują skutków ubocznych, takich jak senność, zaburzenia uwagi i koncentracji czy obniżenie czasu reakcji.

Źródło zdjęcia: shutterstock

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie