ZAINSPIRUJ SIĘ
Co uczula Twoje dziecko?
Alergia to ogólna nazwa określająca gwałtowną, niepożądaną reakcję organizmu na czynniki, które są obojętne dla większości innych organizmów. Wśród najczęściej wymienianych alergenów znajdują się np. kurz i roztocza, pyłki traw oraz sierść niektórych zwierząt. Innym często uczulającym czynnikiem odzwierzęcym jest jad owadów, np. szerszeni czy pszczół.
Wśród popularnych alergenów znajdują się również produkty spożywcze zawierające gluten, laktozę, ale także orzechy czy owoce morza. Uczulenie może wywołać również kontakt ze środkami chemicznymi, które występują w powietrzu, składzie ubrań lub kosmetyków.
Alergie dzielimy z uwagi na sposób wywoływania ich objawów. Jeżeli reakcja obronna organizmu następuje po spożyciu jakiegoś posiłku lub produktu, mówimy o alergii pokarmowej. Jej najczęstsze symptomy to ból brzucha, biegunka, wymioty oraz charakterystyczne zmiany skórne.
Jeżeli problem pojawił się po dotknięciu jakiegoś przedmiotu lub substancji, klasyfikujemy go jako alergię kontaktową. Taka alergia może wywołać zmiany skórne, a także swędzenie, pieczenie i ranki w miejscu, które zetknęło się z czynnikiem uczulającym.
Alergia wziewna daje objawy po ekspozycji na alergeny zawieszone w powietrzu, które dostają się do organizmu w procesie oddychania. Takie okoliczności najczęściej wywołują nieżyt nosa i/lub kaszel.
W przypadku ukąszenia lub użądlenia mówimy o alergii na jad. Jej objawy mogą dotyczyć tylko miejsca kontaktu z alergenem i jego najbliższej okolicy (opuchlizna, zaczerwienienie skóry) lub rozprzestrzenić się na cały organizm (tzw. wstrząs anafilaktyczny).
Jak poradzić sobie z alergią u dziecka?
Alergia może ujawnić się w każdym wieku. Jej objawy mogą też nasilać się z czasem, jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Z tego powodu, w przypadku podejrzenia uczulenia u dziecka, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Specjalista dysponuje wiedzą medyczną i zapleczem diagnostycznym, które pozwala ocenić nie tylko czy, ale również, na co reaguje nadmiernie organizm pacjenta.
Właściwie zaplanowana i przeprowadzona terapia daje szansę złagodzenia lub całkowitego pozbycia się objawów alergii. Wspomagająco warto jest stosować środki takie jak spray na zatoki u dzieci. Tego typu produkty pomagają oczyszczać nos i zatoki z zalegającego w ich wnętrzu śluzu, a jednocześnie usuwać z górnych dróg oddechowych znajdujące się tam cząsteczki alergenów.
Regularne udrażnianie nosa i zatok można przeprowadzać różnymi sposobami. Oprócz aerozoli na zatkany nos dostępne są również środki na bazie wody morskiej, które mają udowodnione działanie oczyszczające i nawilżające. Niektórzy rodzice stosują również irygację roztworem soli fizjologicznej, jednak należy pamiętać, że nie każde dziecko dobrze znosi zabiegi tego typu. W przypadku niemowląt i małych dzieci doskonale sprawdzają się aspiratory manualne i elektryczne.
Jeżeli masz w domu małego alergika, zatroszcz się o czystość w jego otoczeniu. Regularnie odkurzaj podłogi i usuwaj zanieczyszczenia z powierzchni płaskich, których dziecko może dotykać. Zadbaj też o wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których maluch śpi lub spędza najwięcej czasu aktywności. Używaj nawilżaczy powietrza, które wspomagają higienę górnych dróg oddechowych i utrzymują błony śluzowe w optymalnej elastyczności. Często wymieniaj pościele i piżamki, piorąc je w wysokich temperaturach, przy użyciu detergentów dla alergików.
Wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące radzenia sobie z alergią u dziecka kieruj od razu do lekarza rodzinnego lub alergologa. Pamiętaj, aby nie nadużywać leków i wyrobów medycznych – stosuj je zawsze zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Materiał powstał we współpracy z Haleon.
Zdjęcie: partnera portalu