ZAINSPIRUJ SIĘ
Aby otrzymać dotację, trzeba wypełnić wniosek…
- Lidia Panfil
- 30 sierpnia 2012
- 3 MIN. CZYTANIA
Napisała do nas Ula, która stara się o dofinansowanie na otwarcie swojego sklepu stacjonarno-internetowego z akcesoriami dziecięcymi. Pyta o to, czy już teraz musi wynająć lokal, jak kalkulować koszty. Przedstawiamy odpowiedź naszego eksperta. Myślisz o własnej firmie? Koniecznie przeczytaj!
Niby formularz prosty ale nie do końca…
„Siedzę właśnie nad formularzem wniosku Powiatowego Urzędu Pracy o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej i przeglądając go punkt po punkcie mam kilka pytań i wątpliwości. Dlatego piszę do Was, droga Redakcjo Mamo Pracuj 🙂
Chciałabym otworzyć w sklep z branży dziecięcej. Do tej pory w naszym mieście takiego sklepu nie było i nie ma, stąd potrzeba i pomysł na taki sklep 🙂 Sprzedaż w sklepie stacjonarnym chciałabym połączyć z handlem w Internecie, jednak to sklep nie-wirtualny miały być tu tutaj najważniejszy.
W formularzu, którego wypełnienie nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać, pierwszą niepokojącą mnie kwestią jest podanie adresu prowadzenia planowanej działalności. Trzeba podać adres, powierzchnię, cenę za wynajem, napisać jaki jest stan dostosowania lokalu do prowadzenia planowanej działalności. Jak ja, jako początkujący, a raczej dopiero myślący o własnym sklepie przedsiębiorca, nie mający własnego lokalu, mogę takie dane podać? Czy dobrze rozumiem, że najpierw mam lokal wynająć, zacząć płacić właścicielowi czynsz i czekać na przyznanie dotacji? A jeśli wynajem będzie wymagał podpisania umowy na przykład na 6 miesięcy, a ja pieniędzy z urzędu nie otrzymam? Jest to dla mnie nie tyle niezrozumiałe, co raczej niepojęte. Co innego, gdyby wniosek wymagał podania jakiej powierzchni lokal będzie mi potrzebny i jaka jest cena rynkowa jego wynajmu, a co innego podanie konkretów jakbym już ten lokal wynajmowała…
Koszty…. należy podać, w jakich cenach będę kupować towar. Niby jasne, tylko, że większość producentów i hurtowni udostępnia swoje oferty przedsiębiorcom, realnym firmom. Jak więc mam takie informacje uzyskać? Czy przed rozpoczęciem prowadzenia działalności mogę podpisać z nimi umowy przedwstępne?”
Podstawą jest biznes plan – odpowiedź ekspertki
„Niestety każdy wniosek o jakiekolwiek fundusze musi zawierać biznesplan, czyli uporządkowany, sprecyzowany pomysł na przedsiębiorstwo. Wymaga on podania konkretnych informacji, w tym miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Tak samo jest ze składaniem wniosku do PUP.
Najlepiej zapytać bezpośrednio w danym urzędzie pracy czy dopuszczalna jest ewentualna zmiana miejsca prowadzenia firmy (tu sklepu), ale tak czy inaczej już na początku należy mieć wybrane miejsce. Żeby uniknąć podpisywania umowy dzierżawy/najmu z właścicielem danego lokalu, warto wynegocjować, żeby zarezerwował miejsce do czasu rozpatrzenia naszego wniosku w PUP (jest na to 30 dni).
Ponadto w biznesplanie muszą znaleźć się informacje o naszych planowanych przychodach i kosztach, w tym zakupu towaru. Jest to podstawowa informacja do zbadania czy dane przedsięwzięcie ma sens ekonomiczny i pozwoli na utrzymanie firmy. Jeśli jest problem z uzyskaniem wiedzy o cenach u producentów, to trzeba poszukać innych producentów, którzy tą widzą się podzielą. Niestety tego nie da się ominąć. Dlatego warto przygotować się na kilka godzin przy telefonie i dzwonić, dzwonić i pytać”.
Na pytanie Uli odpowiedziała Lidia Panfil z Fundacji Be First.
Życzymy powodzenia!
Zdjęcie: dreamstime.com