Czego szukasz

7 zasad posiadania kasy fiskalnej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami coraz mniejsza liczba podatników może korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Przedsiębiorca, który znajduje się w grupie podmiotów objętych ustawowym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej i wydawania paragonów jako potwierdzenia sprzedaży, może otrzymać mandat skarbowy albo grzywnę za niewłaściwe funkcjonowanie kasy fiskalnej lub jej brak. Nadążanie za kolejnymi nowelizacjami ustawy o VAT wymaga od przedsiębiorców nie lada cierpliwości i skrupulatności…

kobieta obsługuje kasę fiskalną

1. Kto jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej

Za pomocą kasy fiskalnej rejestrować sprzedaż muszą przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym, pod warunkiem jednak, że obrót przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł.

W przypadku mniejszego obrotu przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej. Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz limit wydatków nie będzie jednak obowiązywał, jeśli nasz sklep zajmuje się sprzedażą towarów i usług, które objęte są bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.

2. Usługi bezwzględnie wyłączone ze zwolnienia z kas fiskalnych

Od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej obowiązek posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania obrotów na kasie mają m.in.:

  • Taksówkarze oraz osoby oferujące przewozy pasażerskie, samochodowe bez względu na to, czy kursy te są regularne, czy nie.
  • Sprzedawcy wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem towarów sprzedawanych na pokładach samolotów.
  • Osoby świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
  • Osoby świadczące usługi gastronomiczne (placówki stacjonarne i sezonowe oraz catering).
  • Sprzedawcy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego z wyłączaniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń operowania dźwiękiem i obrazem, anten.
  • Sprzedawcy sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego.

3. Kiedy należy zainstalować kasę fiskalną – kasa fiskalna dla kogo na jakich zasadach?

Przedsiębiorcy, którzy nie podlegają zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (świadczą usługi bezwzględnie wyłączone ze zwolnienia z kasy fiskalnej) muszą zainstalować urządzenie jeszcze przed pierwszą transakcją. Przedsiębiorcy, których jeszcze obejmuje zwolnienie do 20.000 zł, zobowiązani są do zakupu kasy przed upływem dwóch miesięcy następujących po miesiącu, kiedy doszło do przekroczenia tej kwoty.

4. Kasa elektroniczna czy kasa online?

Od 1 maja 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, które systematycznie wycofują z obiegu urządzenia dające elektroniczne oraz papierowe kopie na rzecz kas online. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT przedsiębiorcy z niektórych branż dokonujący lub rozpoczynający sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej od 2020 roku mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej online.

Dane pochodzące z kas będą spływać bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas, a przedsiębiorcy, którzy będą posługiwać się kasą online, zostaną zwolnieni z obowiązku tworzenia raportów dobowych.

Od stycznia 2020 r. kasę fiskalną online są zobowiązani posiadać właściciele warsztatów samochodowych, od lipca 2020 r. hotelarze, właściciele pensjonatów oraz gastronomii, a od stycznia 2021 r. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, właściciele punktów fitnessy i siłowni.
Przedstawiciele pozostałych branż, nadal mogą korzystać z elektronicznych kas fiskalnych.

5. Gdzie kupić elektroniczną kasę fiskalną?

Zakup kasy fiskalnej to duży wydatek. Na szczęście jej koszt można częściowo wliczyć w koszty działalności. Kupując nową kasę fiskalną można odliczyć od podatku kwotę, jaką wydaliśmy na jej zakup. Ulga nie może być jednak większa niż 90 proc. ceny netto kasy, a jednocześnie nie może wynosić więcej niż 700 zł.

Kasę należy kupić u sprawdzonego dostawcy tych urządzeń, którego kasy mają wymagane prawem zezwolenia. Wybierając kasę warto poszukać takiego producenta lub dystrybutora, który gwarantuje usługę fiskalizacji i serwisowanie sprzętu.

6. Czy przedsiębiorca ma obowiązek archiwizacji kopii paragonów fiskalnych?

Tak, każdy przedsiębiorca zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej ma obowiązek archiwizowania paragonów przez 5 lat, licząc od końca roku obrotowego, w którym zostały one wydrukowane. Przedsiębiorca musi także drukować i przechowywać raporty z całego dnia sprzedaży, tzw. raport dobowy oraz miesięczny, który należy wystawić po zakończeniu miesiąca, w którym odbywała się sprzedaż – najpóźniej do 25-tego dnia następnego miesiąca.

7. Sprzedaż wysyłkowa a obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Podatnicy prowadzący sprzedaż przez internet, czyli w systemie wysyłkowym (pocztą lub kurierem) są zobowiązani do posiadania kas fiskalnych.

Zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej podlegają dostawcy towaru, którzy otrzymują w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie