Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

7 kluczowych trendów w edukacji przyszłości, których nie można pominąć

  • Alicja Zielińska
  • 10 lipca 2017
  • 4 MIN. CZYTANIA
Niemal połowa ludzkości aktywnie korzysta z Internetu. W Polsce jest to już przeszło 25 mln użytkowników. Technologia jeszcze nigdy nie rozwijała się w tak szybkim tempie. To, co jeszcze kilka lat temu było niewyobrażalne, obecnie stanowi nieodłączny element codzienności.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że stoimy u progu kolejnej rewolucji, która może diametralnie zmienić nasze życie. Tak dynamiczne zmiany wpływają również na edukację. Prześledźmy zatem najważniejsze trendy, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.

Zmienny świat niezmiennej nauki

Okazuje się, że rozwój technologii ma znaczący wpływ na system nauczania. Całkiem szybko może się okazać, że dyplom (nawet prestiżowej) uczelni wyższej nie będzie już odgrywał tak istotnej roli. W erze cyfryzacji znacznie bardziej pożądane stają się praktyczne umiejętności, szczególnie te dotyczące technologicznych aspektów. Dotyczy to również osób, którym już udało się dostać wymarzoną posadę. By utrzymać swój wakat trzeba nieustannie „rozwijać warsztat” i zdobywać nowe kompetencje oraz umiejętności. Co zatem stanowi przepustkę do sukcesu?

1. Wzrastające oczekiwania kontra budżety

Specjaliści są zgodni, że we współczesnych firmach kładziony jest bardzo duży nacisk na aspekty szkoleniowe. Dotyczy to zarówno poszerzania zakresu kursów, jak i zatrudniania dodatkowych trenerów. Ponadto znaczącą uwagę przykłada się do przekwalifikowywania pracowników. Szczególnie w zakresie nowych technologii.

2. Narzędzia e-learningowe dla pracodawców

Najbardziej znany na świecie ekspert z dziedziny szkoleń online podkreśla, że firmy w zdecydowanej większości chcą zaniechać tradycyjnych szkoleń na rzecz internetowych. Jako główne korzyści wskazują oni na: szybkość, wydajność, a także ich użyteczność. Warto też podkreślić, że ten model szkoleniowy pomaga znacząco obniżyć w przedsiębiorstwie koszty. Więcej na temat jak obniżyć koszty szkolenia pracowników.

3. Adaptive Learning

Czyli taki sposób nauczania, w którym to komputer dostosowuje i koordynuje ścieżkę nauczania konkretnego użytkownika. Wszystko odbywa się w oparciu o zebrane dotychczas informacje dotyczące kursanta. Co istotne, powiązane ze sobą systemy zapewniają nie tylko monitoring postępów, ale także ich administrowanie, dokumentowanie oraz raportowanie i zarządzanie wszystkimi użytkownikami platformy.

4. Microlearning

Niewielkie porcje informacji branżowych zaczerpnięte z Tweetera przy porannej kawie. Komentarz zagadnienia, które dotyczy twojej pracy zawodowej czy zainteresowań. Krótki filmik odnośnie obsługi nowego programu, obejrzany na YouTube lub Vimeo. Wszystko na wyciągnięcie ręki, bo dostępne w twoim smartfonie. To właśnie jest mikro nauka, czyli jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów zdobywania informacji czy poszerzania swojej wiedzy z różnych dziedzin.

5. P2P

Skrót z ang. peer to peer – w wolnym tłumaczeniu każdy do każdego. Jest jednym z najlepszych sposobów wymiany wiedzy np. pomiędzy pracownikami. Każdy może odgrywać rolę nauczyciela, jak i czerpać wiedzę od innych pod warunkiem, że działają w tej samej „sieci”. Jeden z najprostszych sposobów na dzielenie się wiedzą i informacjami. Co istotne, wszystkie „porcje wiedzy” wymieniane są bez pośrednictwa „serwera” centralnego. Metoda ta umożliwia dostęp do ogromnych ilości informacji, które do tej pory były prawie nieosiągalne.

6. SaaS w LMS

Zwrot SaaS jest skrótem od słów Software as a Service, co przetłumaczyć należy „oprogramowanie jako usługa”. Ten model dystrybucji polega na udostępnieniu oprogramowania zdalnie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu. Metoda ta jest bardzo chętnie wykorzystywana przez działy HR w Learning Management System. System uczenia się w chmurze zdecydowanie zdominował aktualne sposoby nauki.

7. Grywalizacja

To kolejny trend edukacyjny. Obecnie stanowi jedną z podstaw nauczania rozwoju umiejętności o charakterze kreatywnym. System korzysta z mechaniki stosowanej w grach komputerowych, co ma na celu wzrost zaangażowania użytkowników.
Podsumowując, umysł otwarty na innowacje, wykorzystanie analityki, experience API, integracja oraz wearables – połączenie tych wszystkich elementów jest gwarancją pełnego wykorzystania możliwości, jakie niosą za sobą nowoczesne formy edukacji.

Nieważne, czy stoisz u progu kariery, jesteś w jej centrum, a może zarządzasz podległymi ludźmi – nie powinieneś zapominać, że system zdobywania wiedzy powinien być adekwatny do tego, co dzieje się wokół. Cyfryzacja, także w aspekcie zdobywania wiedzy, staje się nie tyle pożądana, ale wręcz wymagana do efektywnej realizacji procesu nauczania. Innowacyjne podejście do nauki, może przynieść nadzwyczajne rezultaty i tylko od nas zależy czy będziemy chcieli z nich skorzystać.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Zobacz więcej

  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
OgarniamSię
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
MilinPlan
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content