Czego szukasz

5 wskazówek jak stworzyć swój własny kurs on-line

Kursy on-line to coraz popularniejsza forma nauki. Będąc ekspertem w swojej dziedzinie, możesz zrobić swój własny kurs on-line i zarabiać na jego sprzedaży. W ten sposób zapewniasz sobie dochód pasywny, niezależny od twojej dalszej pracy. Od czego zacząć? Czy od razu trzeba zacząć od modnych kursów wideo? Jak znaleźć swój pomysł na kurs? Wszystkie te pytania zadałyśmy ekspertce od kursów on-line – Ariadnie Wiczling.

Ariadna Wiczling przy pracy

Kursy on-line to coraz modniejsza forma zdobywania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji… i nawet prowadzenia biznesu. A Ty masz już swój pomysł? Od czego zacząć?

1. Kurs on-line, czym jest i jaki może być? E-mailowy, video wideo a może audio?

Kurs możemy podzielić ze względu na dostawę. Kurs online może być dostarczany w e-mailach i w e-mailach możesz zawrzeć treść kursu, linki do PDF-ów z lekcjami, linki do wideo lub pliku audio.
Możesz utworzyć też kurs na specjalnej platformie chronionej hasłem i tam treść może być również dostępna w formie tekstu, audio, wideo lub połączenia tych t metod.

Kurs e-mailowy jest oczywiście łatwiejszy do zorganizowania i tańszy i dlatego polecam taki typ kursu osobom, które dopiero zaczynają. Kurs e-mailowy pozwala też tanio zbadać rynek na dany temat kursu.

Kursy

2. Co decyduje o formie kursu? Czy temat ma znaczenie? No i czy każdy kurs powinien być wideo?

O formie kursu decyduje przede wszystkim jego treść i to, w jaki sposób powinnaś ją przedstawić, aby uczestnicy mogli się od ciebie jak najszybciej i jak najłatwiej nauczyć. Nie zawsze jest konieczny kurs wideo, ale jest on najbogatszy pod względem treści, bo ma w sobie i obraz i dźwięk. Jest niestety najdroższy do wyprodukowania. Na niektóre tematy nie da się zrobić kursu w formie wyłącznie tekstowej, nieraz jest konieczne wideo, aby dokładnie pokazać jak coś należy zrobić.

Dodam jeszcze, że wideo to nie tylko pokazywanie siebie w kamerze, ale także nagrywanie ekranu ze slajdami i głosem, który opisuje daną lekcję. Jeżeli jakaś część kursu nie wymaga pokazania konkretnej czynności, to slajdy są wystarczające (dodatkowo lubią je wzrokowcy, którzy w ten sposób zapamiętują treść). Jeżeli uczymy się obsługi jakiegoś programu, to też wystarczy tylko nagrywanie swojego ekranu i nie trzeba się wcale pokazywać na wideo.

3. Co jest najważniejsze: wiedza o tym jak zrobić kurs, czy może pomysł na kurs? A może coś jeszcze?

Na początku najważniejszy jest pomysł na kurs. Kurs musi pomóc innym i pozwolić tobie zarobić pieniądze. Kiedy znajdziesz już taki temat (a w tym pomaga między innymi moja darmowa seria wideo), to wiedza o tym jak zrobić kurs jest już tylko techniczna. Tego między innymi uczę w swoim kursie „Kurs Online w 30 Dni”. Tę wiedzę możesz także zdobyć w Internecie za darmo, tylko będzie to wymagało od ciebie trochę więcej czasu i testowania. Ważne jest też, aby skonstruować kurs tak, aby uczestnicy mieli efekty – muszą być odpowiednie treści, odpowiednia kolejność i do tego motywacja.

4. Kiedy możemy być pewne, że jesteśmy już ekspertami w danej dziedzinie na tyle, aby zrobić kurs online?

Spotykam się z tym pytaniem wiele razy i sama też miałam takie obawy kiedy wypuszczałam swoje kolejne produkty. Prawda jest taka, że nigdy nie będziesz czuć się ekspertem wystarczająco “mocno”. Nawet ludzie, których podziwiasz też w głębi serca uważają, że ciągle jeszcze nie są wystarczająco dobrzy w tym co robią. I to jest pozytywne, bo dzięki temu mogą bardziej krytycznie spojrzeć na swoją pracę. Ważne jednak jest to, aby nie hamować się i działać pomimo tego strachu, pomimo tego, że czujemy, że być może nie jesteśmy jeszcze gotowe.

Nigdy nie będziemy w 100% gotowe i nikt nigdy nie przyjdzie do nas i nie powie nam “Słuchaj, teraz jesteś już ekspertem, możesz zrobić kurs online!”

Jeżeli wiesz, że twoja wiedza i doświadczenie działają, że jesteś w stanie pomóc innym, to zrób na początku mały kurs, który rozwiąże bardzo konkretny problem i który da ludziom rezultaty. Później rozwijaj swoją działalność, rób  większe kursy i zwiększaj zasięg.

5. Czy to bardzo skomplikowana wiedza? Jak bardzo zaawansowanym informatycznie trzeba być?

Wiedza ta nie jest bardzo skomplikowana. Wśród moich kursantek są osoby, które siebie na początku nazywają “zielonymi”, a potem tworzą swój kurs online w miesiąc. Naprawdę nie trzeba być bardzo zaawansowanym informatycznie, nie trzeba umieć kodować. Trzeba mieć po prostu zaparcie i dobre źródło wiarygodnych informacji o tym, jak robić kolejne rzeczy.

Moje motto to słowa Henry’ego Forda:

“Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz, to również masz rację”.

Jeśli interesuje cię temat robienia kursów online i chcesz dla siebie odkryć pomysł na kurs online, który się sprzeda, to zapraszam do obejrzenia mojej darmowej serii video.

A na koniec pytanie bardziej osobiste: Ty sama szukałaś wiedzy o tym jak tworzyć kursy, ile czasu Ci to zajęło?

Swoją wiedzę zdobyłam na kursach zagranicznych oraz na własnym doświadczeniu. Zanim zrobiłam swój pierwszy kurs, to bardzo dobrze znałam wszystkie elementy, które składają się na zrobienie kursu – takie jak e-mail marketing, robienie wideo, projektowanie ładnych PDF-ów, itp. Używałam tego na co dzień w mojej pracy jako freelancer przez kilka lat. To jednak nie znaczy, że i ty musisz czekać kilka lat na to, żeby zrobić kurs online. Możesz zrobić ładny i ciekawy kurs w dużo krótszym czasie zwłaszcza, jeżeli działasz według sprawdzonego systemu krok po kroku.

Powodzenia!

AriadnaWiczling_Reklama_MamoPracuj

Zdjęcia: własność Po nitce Ariadny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Autorka Kursu Online w 30 Dni i darmowego podcastu (radia internetowego) Po Nitce Ariadny dla przedsiębiorczych kobiet z biznesem online. Pokazuje kobietom, że biznes online i technologia nie są takie trudne i że każda z nich również może mieć dobrze zarabiający biznes online. Prywatnie mama trójki dzieci pracująca ze swojego domowego biura.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie