Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

5 sposobów na udane wakacje z rodziną

 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 21 października 2019
 • 4 MIN. CZYTANIA
rodzina na wakacjach

1. Wspólne planowanie

To bardzo ważny etap każdego wyjazdu, a tym bardziej jeśli mamy w planach podróżowanie z rodziną. W przypadku malutkich dzieci, planowanie wakacyjnego wyjazdu możemy ograniczyć tylko do rozmów i ustaleń dorosłych, oczywiście uwzględniających dobro i komfort dziecka. Natomiast gdy wybieramy się na wakacje z nastolatkami, musimy brać również pod uwagę potrzeby naszych dorastających dzieci.

Przy planowaniu wakacji nie warto kierować się modą. Nie wszystkie wakacyjne trendy i modne kierunki będą nam odpowiadać. Czasem wyjątkowo urokliwe miejsca możemy znaleźć w niewielkiej odległości od własnego domu. Nasz wakacyjny wyjazd, to jest nasz wybór, a nie internetowej wyszukiwarki.

2. Wakacyjny budżet

najczęściej od tego punktu zaczyna się planowanie. Od tego jakim budżetem dysponujemy, zależy w jakim miejscu czas wakacji. Czy to będą noclegi nad Jeziorem Garda, pobyt nad polskim morzem czy agroturystyka.

Choć decydując się na ofertę first minute biur podróży możemy skorzystać ze sporych rabatów, to warto też ustalić z rodziną jakie planujemy dzienne wydatki, na czym możemy zaoszczędzić, z czego zrezygnować, a co jest dla nas szczególnie ważne w czasie odpoczynku.

3.Obowiązki i przyjemności

Pomimo, że urlop to czas wolny od pracy, szkoły, to są czynności i obowiązki, z którymi nie rozstajemy się nawet na czas wakacji. Warto zatem podzielić się z rodziną zadaniami, tak żeby każdy z członków rodziny miał okazję wypocząć. Jeśli na co dzień to Ty więcej czasu spędzasz z dziećmi lub to Ty odpowiadasz za zaopatrywanie rodziny w niezbędne produkty, teraz role mogą się odwrócić. Możesz zamienić się zadaniami z partnerem lub zaangażować dzieci.

Jeśli mamy starsze dzieci przy planowaniu wypoczynku możemy wziąć pod uwagę w jaki sposób chcą odpoczywać, ewentualnie zaproponować im coś od siebie. I podobnie jak na co dzień też oczekiwać pomocy przy codziennych czynnościach.

Przeczytaj także: Za co pokochałyśmy Magiczne Ogrody? I Ty też powinnaś!

4. Wakacyjne relacje

W czasie wakacji fajnie jest trochę odpuścić. Na pewno na co dzień dbasz o to by wszystko było jak w zegarku. Wczesne pory spania, codzienna kąpiel, zdrowe jedzenie. A czy coś się stanie jeśli w czasie urlopu trochę odpuścisz i dasz dzieciom i sobie również, więcej swobody. Nic się przecież nie stanie jeśli Twoje dzieci pójdą później spać, bo wieczór był tak przyjemny, że nie chciało Wam się wracać do domu. Nie zaszkodzi im również brak kąpieli, gdy po wyczerpującym, pełnym wrażeń dniu zasną niespodziewanie. Przymykając oko na niektóre rzeczy sama również poczujesz się swobodniej i łatwiej się zrelaksujesz.

5. Każdemu według potrzeb

Dobrym pomysłem jest też przyzwolenie wszystkim członkom rodziny na wypoczywanie według ich własnych potrzeb i pomysłów. Przecież nie zawsze mamy ochotę na to samo, nawet jak jesteśmy rodziną.
Żadna forma wypoczynku nie jest gorsza, ani lepsza. Niech każdy wybierze to co lubi, a wtedy łatwiej znaleźć chęci na robienie wspólnych rzeczy.

Wakacje mogą być też dobrym momentem na nadrobienie jakiś zaległości, czy to w spaniu 🙂 czy czytaniu książek, a może w nicnierobieniu. Nawet jeśli Wasze plany były mocno sprecyzowane, to przecież nie musicie robić wszystkiego. To jasne, że w czasie urlopu chcemy zobaczyć jak najwięcej i wrócić z głową pełną wspaniałych wspomnień, którymi będziesz mogła się podzielić ze znajomymi, ale pomyśl o sobie. Po co biec, skoro możesz po prostu odpocząć, cieszyć się chwilą.

[FM_form id=”7″]

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

artykuł
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec plaża pierwszy dzien matki
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 4 MIN. CZYTANIA
podcast
Kobiecość siła kobiet
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
nagroda za macierzyństwo
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
projekt #Mocniejsza kobiety gest dłoni stop
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content