Czego szukasz

5 sportowych zadań do wykonania z dzieckiem

Zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości aktywności fizycznej jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju, zdrowia i samopoczucia psychicznego. Wszechobecne fast foody, a także uzależnienie od cyberprzestrzeni powodują nadmierną otyłość, wycofanie, spadek energii, problemy z koncentracją czy kompulsywność. Dzięki wpajaniu przez rodziców zainteresowania sportem kształtuje się osobowość, ambicję i motywację u dzieci. Najlepszą formą zainteresowania pociechy sportem są zabawy ruchowe.

 sport z dzieckiem

Dobry przykład idzie z góry 

Biorący odpowiedzialność za przyszłość swoich dzieci dorośli nie powinni ograniczać się tylko do posyłania pociech na treningi, ale również dawać im dobry przykład. Wspólne spędzanie czasu na aktywności fizycznej jest najlepszym spoiwem rodzinnych więzi. Rowerowe wycieczkirzucanie do koszapiłka nożna czy tenis stołowy to najbardziej dostępne i atrakcyjne dla starszych i młodszych rodzaje sportowych wyzwań. Pośród rodzajów akcesoriów wykorzystywanych do wspólnych zabaw są takie, które łatwo można zastąpić, ale też i takie, bez których ani rusz. 

Najprostsze zabawy ruchowe

1. Slalom między przeszkodami na rowerze lub hulajnodze to pierwsze z zadań, jakie najłatwiej zorganizować. Rozstawione w odpowiednich odległościach kosze na śmieci, donice, krzesła czy kartony posłużą za przeszkody, a stoper czy zwykły zegarek odmierzał będzie osiągnięcia czasowe maluchów i dorosłych. To wyzwanie, które szybko się nie znudzi, a dodatkowo rozwijać będzie koncentrację, równowagę i ambicję u najmłodszych. Ta zabawa sprawdzi się również dla kochających jazdę na rolkach lub wrotkach.

zabawy ruchowe z dzieckiem tata z synem

2. Kolejnym sportowym wyzwaniem jest jak najdłuższe odbijanie pingpongowej piłeczki przez parę zawodników. Mogą to być dowolnie dobrane duety np. mama z synem, a tata z córką. Duety mogą rywalizować o wybór wieczornego filmu czy rodzaju pizzy. Szukając stołu do ping-ponga, warto zajrzeć na: stoły do ping-ponga na Prosportowy.pl. Znaleźć tam można atrakcyjną ofertę nierujnującą domowego budżetu. Odbijanie pingpongowej piłeczki to zadanie zwiększające wydolność fizyczną, koncentrację i zdolności manualne. 

3. Ruchomy kosz to zręcznościowe wyzwanie dla parzystej liczby graczy. Punkty zdobywa zarówno rzucający piłką, jak i zawodnik będący ruchomym celem. Za kosz może posłużyć średniej wielkości karton, kosz na śmieci, hula-hop, który zostanie przywiązany do pleców jednego z grających. Piłka powinna być stosunkowo lekka, tak żeby nie zrobiła krzywdy graczom. Dla utrudnienia kosz porusza się tyłem do rzucających piłką. Jeśli ktoś trafi, zdobywa punkt, jeśli nie – nagroda zostanie przyznana graczowi z celem. 

4. Ringo to gumowe kółko, z którego pomocą przygotować można wiele sportowych wyzwań. Jednym z nich będzie wkopanie w ziemię kija i wrzucenie na niego jak największej liczby kół. Kolejnym, wymagającym jednoczesnego zaangażowania minimum dwóch par, jest podział na rzucającego i zbierającego. Jeden z zawodników rzuca ringo, a drugi trzymając kij, stara się je na niego złapać. Wygrywa oczywiście drużyna, której udało się zebrać najwięcej kółek. 

5. Zabawą, która właściwie nie wymaga dodatkowych sportowych akcesoriów, jest zwinny lider. Tutaj warto zebrać nie tylko rodzinę, ale również kolegów czy sąsiadów. Im większa liczba uczestników, tym gra robi się weselsza. Wykorzystując wycieczkę do lasu lub ukształtowanie bliskiego terenu oraz jego naturalne przeszkody, biegnący jako pierwszy – lider – narzuca wyzwania: podskoki, slalom między drzewami, skok nad przeszkodą, przejście pod niskimi gałęziami itp. Lider powinien zmieniać się dość często, żeby każdy mógł wykazać się kreatywnością.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie