Czego szukasz

5 porad jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi

Korzystanie z powszechnie dostępnych połączeń bezprzewodowych jest łatwym i skutecznym sposobem na surfowanie po Internecie. W niektórych miejscach zasięg sieci operatora komórkowego może być niedostatecznej jakości, co zdecydowanie przemawia za korzyściami korzystania ze stabilnego, publicznego Wi-Fi. Czy wykorzystywanie otwartych sieci bezprzewodowych jest w pełni bezpieczne? Przedstawiamy 5 porad dotyczących bezpiecznego korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

 sieci Wi-Fi

1. Nie wykonuj ważnych operacji na kontach

W wielu miejscach publicznych istnieje możliwość połączenia się z bezpłatną siecią Wi-Fi. Z takiego przywileju korzystają m.in. osoby, które nie chcą tracić pakietu danych mobilnych na swoim telefonie. Hotspoty publiczne często nie są w żaden sposób monitorowane w czasie rzeczywistym przez operatorów. W jednym momencie, np. w galerii handlowej, z pojedynczej sieci Wi-Fi może korzystać nawet kilkaset osób. Nie możemy zweryfikować, czy sieć nie jest podglądana przez hakerów czyhających na dane logowania niczego nieświadomych internautów. Dla własnego bezpieczeństwa należy unikać wykonywania istotnych transakcji, np. związanych z podawaniem numerów kart płatniczych. W skrajnych sytuacjach wrażliwe informacje mogą przechwycić cyberprzestępcy.

2. Korzystaj z urządzenia zabezpieczonego antywirusem

Nie ma większego znaczenia, czy korzystasz z sieci Wi-Fi na swoim laptopie, czy też łączysz się z Internetem za pośrednictwem smartfona. Każdy rodzaj urządzenia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci skutecznego programu antywirusowego. Oprogramowanie nie powinno być dezaktywowane na czas korzystania z publicznego połączenia online. Co ważne, zawsze aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe. Mnogość zagrożeń typu malware, mogących przedostawać się na urządzenie w wyniku przekierowań na podejrzane strony, wymaga ochrony w czasie rzeczywistym. Liczba zagrożeń sieciowych systematycznie wzrasta, dlatego warto zadbać o skuteczną i aktualną aplikację antywirusową.

3. Łącz się jedynie z zabezpieczonymi hotspotami

Jeśli sieć Wi-Fi ma status publiczny i nie jest w żaden sposób zabezpieczona hasłem, warto zastanowić się nad połączeniem się z tym konkretnym hotspotem. Nawet proste hasło umieszczone, np. na powszechnie dostępnej tablicy ogłoszeniowej, zwiększa bezpieczeństwo użytkownika dzięki generowaniu oryginalnych kluczy w sesji. To także większe bezpieczeństwo w kontekście ochrony przed połączeniem się z niewłaściwą siecią. Cyberprzestępcy mogą tworzyć własne hotspoty, które do złudzenia przypominają sieci autoryzowanych punktów. W przypadku wybrania Wi-Fi zabezpieczonego hasłem redukujemy to ryzyko.

4. Nie udostępniaj plików w trybie publicznym

Łączenie się z obcą siecią za pomocą urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, pozwala użytkownikowi określić, czy jego komputer ma być widoczny w sieci publicznej. Początkowo możemy ten komunikat zignorować i nieświadomie wyrazić zgodę pozostawienie urządzenia w trybie publicznym. Sugestia jest o tyle ważna, że w przypadku wyrażenia zgody pliki użytkownika mogą trafić do osób trzecich. Jeśli nie mamy pewności, w jakim trybie nasz laptop pracuje po połączeniu się z Wi-Fi, zweryfikujmy stan rzeczy sprawdzając ustawienia sieci. Do opcji ustawień dostaniemy się przez panel sterowania, a następnie wybierając funkcję centrum sieci i udostępniania.

5. Zwiększaj ochronę dzięki sieci VPN

To kolejny czynnik zabezpieczający użytkownika przed zagrożeniami wynikającymi z użytkowania publicznych sieci Wi-Fi. Połączenie VPN zapewnia skuteczne szyfrowanie połączenia, w związku z czym nie udostępniamy danych dotyczących naszej aktywności w czasie łączności z taką siecią. Haker, który będzie miał do wyboru ominięcie prostych, ale obecnych zabezpieczeń tunelowych, w większości przypadków zrezygnuje z próby przechwycenia danych i zajmie się czymś łatwiejszym. Zabezpieczenie VPN można uzyskać korzystając z dedykowanych aplikacji płatnych – te najbardziej prestiżowe zapełniają optymalną ochronę. Minusem jest konieczność wykupienia abonamentu, który nie zawsze będzie opłacalny.

Podsumowanie

Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi niezabezpieczonej hasłem jest zazwyczaj mniej bezpieczne niż użytkowanie Internetu w warunkach domowych. Warto brać pod uwagę ewentualne zagrożenia i dążyć do ograniczenia ich występowania. Dzięki temu możemy skutecznie ochronić swoją własność.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie