ZAINSPIRUJ SIĘ
Biurko to podstawa
Jednym z najważniejszych punktów jest biurko – od niego zależy ilość miejsca do pracy, a co za tym idzie nasz komfort i wydajność. Powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby bez trudu pomieściło wszystkie niezbędne nam narzędzia.
Pamiętajmy, że chociaż w przypadku domowego biura praca bez wychodzenia z łóżka jest możliwa, to z całą pewnością nie przysłuży się ani naszemu zdrowiu, ani efektywności.
Wielogodzinna, zła pozycja podczas pracy powoduje bóle kręgosłupa i szyi, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do zwyrodnień. Bez wydzielonego miejsca do pracy trudniej jest również zmotywować się i skupić na zadaniach. Szukając mebli do domowego biura, warto zajrzeć na https://wuteh.com.pl/. Na stronie producenta mebli biurowych znaleźć różne modele ergonomicznych biurek, które z łatwością wpasują się w domowy wystrój.
Wygodne krzesło
Pracując w domu łatwo można nabrać przekonania, że nie ma konieczności korzystania z profesjonalnych krzeseł do pracy biurowej. Tymczasem krzesła, z których korzystamy np. przy obiedzie bardzo się od nich różnią. Są inaczej wyprofilowane, co znacząco wpływa na komfort użytkowania, szczególnie podczas kilkugodzinnej pracy.
Profesjonalne krzesła są stabilniejsze i lepiej wspierają kręgosłup, normując działające na niego obciążenia. W przeciwieństwie do zwykłych krzeseł, można je dopasować do naszej budowy ciała i indywidualnych preferencji. Ułatwiają również koncentrację, co w przypadku domowego biura jest przydatną funkcją.
Optymalne oświetlenie
Aspekt oświetlenia biura jest równie ważny, co jego umeblowanie. Przy pracy najlepiej jest korzystać ze światła słonecznego. Niestety, o ile pomieszczenia biurowe zwykle projektuje się biorąc pod uwagę zasady związane z oświetleniem, o tyle większość domów nie spełnia odpowiednich wymagań.
Dlatego, jeśli okna w domowym biurze nie zapewniają wystarczającej ilości światła, należy pomyśleć o dodatkowym doświetleniu lampą. Przyda się ona również przy gorszej pogodzie lub jesienno-zimowym okresie, kiedy dostęp do światła jest ograniczony. Przy jej wyborze warto wziąć pod uwagę to, że zbyt mocny blask może spowodować tzw. olśnienie wzroku. Aby uniknąć tego efektu, dobrze jest zadbać o matowe osłony lampy, które rozproszą zbyt silne światło i ochronią nasz wzrok.
Miejsce na dokumenty
Bez względu na miejsce pracy, odpowiednio duża przestrzeń na gromadzenie dokumentów jest niezbędna. Umieszczanie ich na biurku, nie tylko powoduje bałagan, lecz również podnosi ryzyko zniszczenia lub zagubienia dokumentów.
W przypadku domowego biura ryzyko to jest nawet większe, warto zatem zadbać o odpowiednie meble do ich przechowywania. Rozwiązaniem mogą być tzw. kontenery biurowe – niewielkie, zamykane szafki, które łatwo zmieszczą się niemal w każdym kącie. Nie tylko ułatwią utrzymanie porządku, lecz również usuną wrażliwe dane sprzed oczu osób nieupoważnionych.
Szafka przybiurkowa
Duże biurko to podstawa, powinno pomieścić wszystkie niezbędne do pracy gadżety. Jednak z czasem ilość tych gadżetów będzie rosnąć, a powierzchnia biurka niestety już nie. Sposobem na rozwiązanie tego problemu mogą być szafki przybiurkowe. Dzięki nim, wiele sprzętów możemy mieć w zasięgu ręki, nie zmniejszając jednocześnie bezpośredniej przestrzeni do pracy.
Ich niewątpliwą zaletą jest również szeroki wybór – od małych szafek na kółkach, przez szafki narożne, do opcji przedłużenia faktycznej długości samego biurka. Dzięki temu łatwo wpasują się w ograniczone metraże domowego biura.
Urządzanie domowego biura jest sporym wyzwaniem, gdyż stajemy przed koniecznością pogodzenia ergonomii użytkowania, z domowym wystrojem. Trzeba jednak pamiętać, że jest jednak kilka sprzętów, bez których ciężko będzie wygodnie i efektywnie pracować w domu.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Pixabay.com