Czego szukasz

3 powody by zapisać się na studia, gdy zostajesz mamą

Kiedy zostajesz mamą, zaczynasz spędzać całe dnie w domu. Twój dobowy rytm wyznaczają potrzeby dziecka – drzemki, karmienie, a gdy jest starsze – choroby i przeziębienia, które skutecznie mogą pokrzyżować ci plany. Macierzyństwo wcale nie musi oznaczać śmierci życia zawodowego. Może stać się bodźcem i motywacją do rezygnacji z pracy dla kogoś, podjęcia pracy zdalnej i rozpoczęcia nowego kierunku studiów, zwłaszcza, że po urodzeniu dziecka twój mózg funkcjonuje sprawniej i zwiększa się jego objętość. Dlaczego warto zapisać się na studia gdy zostajesz mamą?

Młoda kobieta studiuje on-line

1.    Dziecko podnosi twoje zdolności poznawcze, wykorzystaj to!

Może zdarzało ci się słyszeć, że młode mamy mają budyń zamiast mózgu? Nic bardziej mylnego, jak wskazują liczne badania, mózg matki lepiej funkcjonuje po urodzeniu dziecka: zwiększa się objętość istoty szarej odpowiedzialnej za opiekuńczość, rozumowanie i podejmowanie decyzji. Ponadto świeżo upieczona mama lepiej odczytuje emocje i jest bardziej odporna na stres. Macierzyństwo zmienia strukturę mózgu, pobudzając wydzielanie neuroprzekaźników.(1)

Skąd w takim razie powszechność tego mitu? Niedobory snu i zmęczenie faktycznie mogą prowadzić do roztargnienia, zapominalstwa, sam mit ma związek z kulturowymi oczekiwaniami wobec kobiet, a nie z nauką, która okres macierzyństwa uznaje za najbardziej sprzyjający do osiągania sukcesów zawodowych i podnoszenia kompetencji.

2.    Nie masz czasu zarabiać mało

Często słyszę od kobiet, że odkąd zostały mamami, nie mają już tyle czasu, co kiedyś. I w pełni je rozumiem, to kolejny argument, by zainwestować w studia, a co za tym idzie – podnieść swoją stawkę godzinową. Kto ma kwalifikacje, ten się ceni. Nie masz już tyle czasu, by wykonywać zajęcie dla kogoś za niskie stawki i spędzać na nim większość doby, dlatego postaw na elastyczne rozwiązania – szukaj zleceń w sieci, studiuj online, a może założysz własny biznes?

3.    Równocześnie z potrzebami dziecko zaspokajasz swoją potrzebę rozwoju

Nie musisz rezygnować z własnych ambicji, słuchając nieprzyjemnych komentarzy, że uwsteczniasz się nad piaskownicą, możesz zabrać ze sobą tablet i czytać notatki, np. w trakcie drzemek dziecka. Rozpoczęcie nowego kierunku studiów wydaje się zadaniem ponad siły? Rozbij cel na mniejsze kroki. Zbyt duży cel – ukończenie nowego kierunku studiów – może cię przytłoczyć, ale jeśli rozpiszesz, jakiego zaangażowania wymaga od ciebie w skali tygodnia, np. 3 popołudnia lub weekendy, ani się obejrzysz, a będziesz w drodze do jego realizacji. Często przeceniamy to, co możemy osiągnąć w ciągu roku, a nie doceniamy tego, co możemy osiągnąć w ciągu kilku lat.

Gdzie studiować?

Studiuj online, wszędzie tam, gdzie masz dostęp do wi-fi. Takie możliwości stwarza ci Polski Uniwersytet Wirtualny, który zapewnia dostęp do platformy studiów przez całą dobę. Sama decydujesz, kiedy korzystasz z materiałów. Studia online na PUW dopasują się do twoich możliwości i zmiennych potrzeb dziecka, studiujesz kiedy chcesz i gdzie chcesz, np. w kawiarence dla mam z dziećmi z dostępem do wi-fi. Jeśli zakończyłaś edukację na maturze, wybierz studia pierwszego stopnia, po których uzyskasz tytuł licencjata lub inżyniera. Studia drugiego stopnia zakończysz tytułem magistra. Możesz też wybrać studia podyplomowe.

Jak wyglądają egzaminy ? Na koniec każdego semestru odbywa się sesja egzaminacyjna w siedzibie uczelni, w Łodzi. Studenci zdają zaliczenia, których nie udało się przeprowadzić w formie online. Dyplom, który otrzymują studenci jest dyplomem studiów niestacjonarnych. Nie ma więc obawy, że będzie on gorzej postrzegany z uwagi na kształcenie w formie online.

Pamiętaj, że najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie, a zdobywać dyplomy można w każdym wieku i na każdym etapie życia!

(1) Wyborcza – Czy macierzyństwo wyostrza zmysły?

 logotyp_puw

 

Tekst powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama pełną parą, która od spraw domowych i trywialnych ucieka w nałóg… pisanie. Dzieli się matczyną dolą i z innymi rodzicielkami na portalu www.niedoskonalamama.pl. Prowadzi także blogi www.takeitizi.pl oraz www.kobietawe-biznesie.pl.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie