Czego szukasz

3 metody na większą emeryturę

Szanse na uzyskanie zadowalającej emerytury, która będzie pochodzić z systemu emerytalnego ZUS są coraz mniejsze ze względu na problemy demograficzne w Polsce. Z tego powodu coraz większa liczba osób rozgląda się za metodami zwiększenia przyszłej emerytury.

Oszczędzanie

Pierwszym i niezawodnym sposobem gromadzenie kapitału na emeryturę jest po prostu oszczędzanie pieniędzy. Wiele osób ma z oszczędzaniem spore problemy, ale przy zastosowaniu kontroli i planowania finansów jest możliwe regularne oszczędzanie pieniędzy. Jak wskazują specjaliści od rynków finansowych, by uzbierać pieniądze, które pozwolą nam na godziwą emeryturę trzeba, jednak zebrać bardzo duże pieniądze. Wskazuje się, że musi to być mniej więcej dwudziestokrotność rocznych dochodów. Oczywiście jest to wariant najbardziej optymistyczny. Przy zebraniu takiego kapitału dla osób zarabiających średnią krajową na emeryturze można, by korzystać miesięcznie z kwoty równej miesięcznym zarobkom przed emeryturą. Zebranie takiego kapitału jest, jednak w ramach oszczędzania bardzo trudne. Należałoby, bowiem odkładać, co najmniej połowy uzyskiwanych dochodów i to przez cały okres uzyskiwania dochodów z wykonywanej pracy. Z tego powodu wskazuje się, że warto odkładać przynajmniej tyle pieniędzy, które pozwolą na zwiększenie ilości pieniędzy, z których można korzystać z emerytury. Jeśli odkładać będziemy około dwieście złotych, które trafiać będzie na lokatę można uzyskać kapitał, który zapewni dodatkowe dziewięćset złotych na emeryturze. Wiele osób nie powinno mieć problemów z odkładaniem około pięciuset złotych miesięcznie, co dotyczy przede wszystkim osób zarabiających średnią krajową, co pozwoli nawet przy oszczędzaniu na lokacie uzyskać dodatkowe ponad dwa tysiące złotych, z których można miesięcznie korzystać na emeryturze.

Inwestowanie w fundusze emerytalne

Jeśli nie mamy wiedzy o inwestowaniu a jednocześnie chcemy uzyskać nieco większe pieniądze, niż te, które możemy uzyskać na lokatach dobrym pomysłem jest postawienie na fundusze emerytalne. Przy wybraniu kilku funduszy o różnych strategiach inwestycyjnych można uzyskać stopę zwrotu nawet kilka razy wyższą w stosunku do odsetek płynących z kapitałów włożonych na lokaty bankowe. Fundusze inwestycyjne, które od wielu lat specjalizują się w inwestycjach na określonych rynkach są w stanie przynieść w dłuższym okresie czasu duże stopy zwrotu przy ograniczonym ryzyku podejmowania takich inwestycji.


Inwestowanie w akcje

Generalnie inwestycje w akcje wiążą się ze znacznym ryzykiem inwestycyjnym, ale zawsze można zdecydować się na podejmowanie inwestycji dotyczących długiego terminu. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem może być szukanie takich spółek działających na giełdach całego świata, które zapewniają swoim inwestorom dywidendę. Spółki, które realizują duże zyski są w stanie dzielić się z akcjonariuszami zyskami. Wiele spółek potrafi wypłacać bardzo duże dywidendy, choć wypłacanie dywidendy wśród polskich spółek nie jest bardzo popularne.Z drugiej strony nie ma obecnie większego problemu, by dokonywać zakupów również spółek z innych, światowych giełd, jak giełda nowojorska, czy londyńska. W ten sposób można nabywać akcje spółek największych koncernów, korporacji świata, które najczęściej uzyskują bardzo duże zyski, zwłaszcza w długim okresie i chętnie wypłacają dywidendy inwestorom. Dywidenda pozwala na uzyskanie sporych zysków w sposób najbardziej bezpieczny, czyli bez konieczności realizowania gry giełdowej.

Zdjęcie: nadesłane przez autora

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu finansowego Finansfera.com

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie