Czego szukasz

15 pomysłów na naukę języków obcych dla zabieganych mam

Złota i podstawowa zasada w nauce języków obcych – „Aby mówić w języku obcym, to trzeba mówić w języku obcym.” Pamiętajmy – w prostocie tkwi geniusz. Zastosuj powyższą zasadę od teraz, a zobaczysz efekty już po kilku tygodniach. Tak robili wielcy poligloci – znający 20 i więcej języków. Skorzystaj z rad najlepszych.

Same konkrety:

Współpracuj ze swoim nauczycielem, nie wahaj się dzielić z nim problemami językowymi; proś o rady i stosuj się do nich.

Codziennie czytaj teksty w języku obcym, ale nie zmuszaj się do czytania ambitnej twórczości – wybieraj teksty, które Ci się podobają. Jeśli interesujesz się samochodami,    sportem, modą, fotografią… – kupuj czasopisma o tej tematyce.

Czytając, nie sprawdzaj w słowniku nieznanych słów – staraj się domyślić ich znaczenia z kontekstu; sprawdzaj tylko te, które się powtarzają i których nadal nie rozumiesz.

Wypisując nowe słownictwo, koncentruj się na typowych, utartych połączeniach wyrazów, a nie na pojedynczych słówkach. Najlepiej zapisuj przykłady pełnych zdań z tymi słówkami. Codziennie powtarzaj słówka, czytając zapisane przez siebie przykłady zdań.

Szukaj okazji, by użyć tego słownictwa w trakcie konwersacji na lekcji oraz w tekście swoich wypracowań.

We współpracy z nauczycielem określ szczegółowo, jakiego typu błędy gramatyczne najczęściej popełniasz – zrób krótką listę; mówiąc i pisząc, staraj się ich unikać.

Nie bój się mówić – każdy popełnia jakieś błędy, nawet w języku ojczystym; dla rozmawiających najważniejsze jest przekazanie informacji, a nie całkowita poprawność gramatyczna. Uwierz mi, że większość Brytyjczyków nie zna tylu czasów co Ty i popełnia ogromną ilość błędów stylistycznych

Bądź dociekliwa – szukaj przejawów języka obcego wokół siebie: na metkach, ulotkach, opakowaniach, folderach, w nazwach firm itd. Nawet polskie produkty mają napisy w innych językach.

Korzystaj ze stron edukacyjnych w Internecie, np. www.bbclearningenglish.com, www.deutsch-als-fremdsprache.de

Naucz się korzystać ze słownika typu  angielski – angielski.

W kinie nie tylko czytaj polskie napisy, ale także słuchaj dialogów; słuchaj telewizyjnych i radiowych programów satelitarnych – notuj kluczowe słowa dla wybranych informacji.

Nawiąż korespondencję w języku, którego się uczysz. Wymiana maili bądź szybkie reagowanie podczas rozmowy przez Facebook czy Skype – to najlepszy sposób na Twoją płynność językową.

Chcesz zapamiętać bardzo trudne słówko? Powtórz je na głos minimum 30 razy, myśląc o jego znaczeniu. Zajmie Ci to ok.40 sekund, a efekt gwarantowany.

Codziennie poświęcaj jakiś czas na naukę, choćby to miało być 5 minut. Nieważne czy są święta, masz wolne czy po prostu Ci się nie chce – to najważniejszy czas dla Ciebie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwent AGH w Krakowie. Pasjonat  szybkiej nauki języków obcych. Średnio uczy się 1 języka w ciągu roku. Włada angielskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim. Założyciel Szkoły Języków Obcych POLIGLOCI z siedzibą w  Krakowie i Tarnobrzegu.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie