Czego szukasz

1000 złotych miesięcznie dla rodziców od 2016

Ważne i znaczące zmiany zostały uchwalone przez Sejm tuż przed końcem roku szkolnego. Kto na zmianach skorzysta? Kogo dotyczą? Sprawdźcie!

Kto skorzysta na zmianach?

Jeszcze w zeszłym tygodniu Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach rodzinnych, wprowadzając nowe świadczenie rodzicielskie. Kto skorzysta na zmianach? Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz osoby pracujące na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywały miesięcznie 1000 zł.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Będzie wypłacane przez okres od 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Jak czytamy na stronach MPiPS:

Polityka prorodzinna jest priorytetem rządu. Zmiany, które dokonały się w tej kadencji zmieniły oblicze polityki rodzinnej i pociągnęły za sobą kaskadę dobrych zdarzeń w tym obszarze. Od 1 stycznia 2016 r. nie będzie niższego świadczenia na urlopie rodzicielskim niż tysiąc złotych. Tysiąc złotych  na rękę przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. To dotyczy wszystkich dzieci i ich rodziców, również tych dzieci, które rodzą się w roku 2015 w odpowiedniej proporcji od 1 stycznia 2016 r. To jest postawienie kropki nad „i” w polityce rodzinnej, która zmienia oblicze demograficzne Polski – powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia w Sejmie.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Szacowany koszt zmian to 1,2 mld zł w 2016 r.

1000 zł +

Dodatkowo, nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych pozwoli gminom na przyznawanie własnych, dodatkowych świadczeń oraz określanie ich zasad. 

Co to oznacza?

Oznacza to, że gminy, w drodze uchwały, będą mogły ustalać własne, dodatkowe świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców i określać zasady ich przyznawania. Takie dodatkowe świadczenia rodzinne będą finansowane z ich budżetu.

Projektem nowelizacji zajmie się teraz Senat.

Od redakcji:

Przypominamy, że według obecnych przepisów prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje rodzicom będącym pracownikami (dotyczy to urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego). W świetle przepisów, prawo to przysługuje również osobom niebędącym pracownikami, ale podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu; chodzi tutaj o osoby, które pracują na podstawie umów zleceń, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zródło: www.mpips.gov.pl

Zdjęcie: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie