Czego szukasz

10 kobiet i ich sposoby na bycie ważną

Iza jest jedyną osobą, która musi wytrzymać ze sobą do grobowej deski, więc chce być dla siebie dobra. Olga prosi o pomoc a Monika robi coś dla siebie pomimo… Marta dopiero uczy się bycia dobrą dla siebie i nadrabia chwile, kiedy miała z tego powodu wyrzuty sumienia… Zapytałam 10 znajomych mam kiedy czują się dla siebie ważne.

Prowadząc akcję #JestemWażna zapytałyśmy kilku mam czym dla nich jest bycie ważną, jak dążą do tego i kiedy czują, że zapominają o sobie.

Przeczytaj opinie mam. Odnajdujesz się w nich?

1. Nie muszę musieć tylko chcę chcieć

Jestem dla siebie ważna bezustannie, odkąd uświadomiłam sobie, że bez tego poczucia jestem rozmemłaną istotą, której na imię frustracja 🙂 Poczucie ważności wiąże się również z akceptacją i współpracą najbliższego otoczenia (mąż). Ta ważność daje mi siłę do działania na wszystkich polach. Jak nie mam siły, przypominam sobie o tym, że ja nie muszę musieć tylko chcę chcieć.

Marta Młodawska – Domowa Księgarnia

2. Robię coś dla siebie, pomimo…

Czuję, że dbam o siebie, kiedy na chwilę przekreślam wszystkie inne priorytety i robię coś, na co mam ochotę np. POMIMO, listy zadań projektowych robię sobie przerwę na 30 minut czytania.

Monika Sońta – Zmiana Perspektywy

3. Nadrabiam zaległości w byciu ważną dla siebie

Bycia ważną dla siebie ciągle się uczę. Wystawiam twarz do słońca na balkonie między zleceniami, a spacerem do przedszkola. Kiedy szykuję jedzenie, sobie nakładam z innymi domownikami, nie na końcu. Czytam książki i prowadzę blogi. Kiedyś te drobiazgi wpędzały mnie w poczucie winy. Pamiętam, jak mając pod opieką dwoje maluszków, oboje w pieluchach, usłyszałam – ty nie masz prawa jeszcze być zmęczona. I długo sobie tego prawa nie dawałam – do egoizmu, do postawienia siebie na równi z innymi, a nie na ostatnim miejscu. Nadrabiam te zaległości z uśmiechem na ustach i zamykając uszy na to, co inni o tym myślą.

Marta Szyszko – www.niedoskonalamama.pl

4. Pokazując, że jestem ważna dla siebie, staję się ważna dla innych

Czuję się ważna dla siebie za każdym razem, gdy usłyszę od kogoś „Kocham Cię”. Najczęściej dotyczy to moich dzieci i męża. Czuję się ważna za każdym razem, gdy uda mi się zrealizować swój cel. Im dłużej to trwało, im ciężej było – tym większa duma. Myślenie i pokazywanie, że jestem ważna dla siebie sprawie, że jestem szanowana i ważna dla innych 🙂

Monika Wiergiles – www.sofijka.pl

5. Wyjeżdżam z mężem

Dla mnie takim czasem zatrzymania, czasem zadbania o siebie jest krótki, 3-4 dniowy wyjazd raz w roku tylko z mężem. Jest to czas, kiedy znowu możemy poczuć fajną energię między nami. To sprawia, że znowu jesteśmy dla siebie ważni, dostrzegamy swoje potrzeby i wracamy do codziennego życia z uśmiechem na twarzy i pozytywnym nastawieniem do nowych wyzwań.

Ania

6. Realizuję swoje potrzeby w roli mamy

Od czasu kiedy uświadomiłam sobie, że bycie mamą to jedna z moich ról i że tak naprawdę w pewnym sensie realizuję swoje potrzeby w tej roli również przez to, że jestem na każde zawołanie, że wspieram, robię ten milion rzeczy, których potomność nie zauważy, poczułam spokój. Mam zgodę na to, że na tym etapie mojego życia rola mamy jest dominująca i zdarzało mi się wychodzić z biznesowego spotkania, bo muszę dzieci odebrać ze szkoły.

Małgorzata

7. Traktuję się z uwagą i życzliwością

Kiedy traktuję siebie z uwagą i życzliwością- zauważam to, co mi nie służy np. że pędzę za szybko, że biorę za dużo na siebie, nic nie odpuszczam i nie proszę o nic, tak jakby WSZYSTKO ode mnie zależało. I kiedy to zauważę, to udaje mi się zwolnic, odpuścić, odetchnąć i poprosić o coś albo czegoś po prostu nie zrobić, i czuję ulgę…

Olga

8. Mam swoje sprawy

Oczywiście, że jestem ważna, tak samo ważna jak cała reszta rodziny. Jak inaczej? Mam swoje książki, spotkania towarzyskie, pracę, projekty. Sama ustalam równowagę w tej przestrzeni, choć nie ukrywam, że sprawy rodzinne są u mnie na pierwszym miejscu. Staram się robić to co lubię 🙂 Oni są tak samo ważni jak ja, więc tak się organizujemy, albo chociaż staramy, żeby każdy miał swoją przestrzeń i możliwość na podejmowanie działań na jakie ma ochotę.

Kinga Pukowska – Pozytywy Edukacji

9. Jestem ważna dla innych

To jest bardzo trudne pytanie. Wiem kiedy jestem ważna dla innych, ale sama dla siebie? Chyba nigdy. Swoją ważność widzę tylko poprzez potrzeby innych i myślę, że to jest naturalne. Gdybym była sama na świecie, bez tych wszystkich osób, które kocham, dla których mogę coś zrobić, czy byłabym ważna dla siebie? Nie sądzę.

Gosia

10. Muszę ze sobą wytrzymać do grobowej deski, więc lepiej, abym się lubiła

Jestem dla siebie ważna, bo szanuję siebie i swoje potrzeby i to chcę przekazać swojemu dziecku. Zawsze wychodzę z założenia, że jedyną osobą, z którą muszę wytrzymać do grobowej deski jestem ja sama… nikt więcej, więc lepiej abym lubiła być ze sobą i by sprawiało mi przyjemność to kim jestem.

Iza Faber – www.fabersky.pl

Zapominam o sobie całkiem, kiedy…

Kiedy nie mam czasu na rozmowy z bliskimi

Takim momentem-sygnałem, w którym czuję, że coś tutaj nie gra, jest chwila, kiedy z biegu zapracowania odrzucam rozmowy telefoniczne od przyjaciół i znajomych.

Monika

Kiedy nie proszę o pomoc

Kiedy nie odpuszczam, za bardzo się staram, nie proszę o pomoc itd. Wtedy czuję się pokrzywdzona, wściekła, mam pretensje, burczę i fuczę, i ten stan zabarwia na czarno, zatruwa następne minuty, godziny… Ostatecznie odczuwam przykrość, smutek i żal do siebie samej

Olga

Za dużo obowiązków domowych

Najczęściej przytłacza mnie nadmierna ilość obowiązków domowych, ale wtedy wystarczy to odpowiednio zakomunikować. Dzieci naprawdę chętnie pomagają w pracach domowych. Komunikacja jest chyba kluczem do sukcesu. Czasem są sytuacje losowe, kiedy matka – wielozadaniowy robot domowy – pełza nosem po podłodze, bo stado chore a mąż w delegacji, ale wtedy warto pamiętać, że „to minie” 🙂

Kinga

Jestem wściekła i to udziela się mojej rodzinie

Gdy łapię się na tym, że własne potrzeby stawiam na ostatnim miejscu jestem wściekła i swoją złość niepotrzebnie przelewam na innych.

Gosia

Kiedy Ty czujesz się ważna? Czy umiesz zadbać o to, co dla Ciebie najistotniejsze? Jeśli nie jesteś w pełni zadowolona z tego jak dbasz o swoje potrzeby zajrzyj proszę na stronę kursu Mama bez frustracji i poczucia winy. Być może znajdziesz tam podpowiedzi.

W tym tygodniu możesz kupić kurs ze zniżką 130 zł. Wpisując hasło „teraz ja” za kurs zapłacisz 167 zamiast 297 zł. Joanna Baranowska przygotowała też prezent Manifest Mamy, piękny plakat, który możesz bezpłatnie pobrać TU.

kurs (4)

#JestemWażna

Czy Ty jesteś ważna dla siebie?

jestemważna

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie