Czego szukasz

10 kobiet i ich sposoby na bycie ważną

Iza jest jedyną osobą, która musi wytrzymać ze sobą do grobowej deski, więc chce być dla siebie dobra. Olga prosi o pomoc a Monika robi coś dla siebie pomimo… Marta dopiero uczy się bycia dobrą dla siebie i nadrabia chwile, kiedy miała z tego powodu wyrzuty sumienia… Zapytałam 10 znajomych mam kiedy czują się dla siebie ważne.

Prowadząc akcję #JestemWażna zapytałyśmy kilku mam czym dla nich jest bycie ważną, jak dążą do tego i kiedy czują, że zapominają o sobie.

Przeczytaj opinie mam. Odnajdujesz się w nich?

1. Nie muszę musieć tylko chcę chcieć

Jestem dla siebie ważna bezustannie, odkąd uświadomiłam sobie, że bez tego poczucia jestem rozmemłaną istotą, której na imię frustracja 🙂 Poczucie ważności wiąże się również z akceptacją i współpracą najbliższego otoczenia (mąż). Ta ważność daje mi siłę do działania na wszystkich polach. Jak nie mam siły, przypominam sobie o tym, że ja nie muszę musieć tylko chcę chcieć.

Marta Młodawska – Domowa Księgarnia

2. Robię coś dla siebie, pomimo…

Czuję, że dbam o siebie, kiedy na chwilę przekreślam wszystkie inne priorytety i robię coś, na co mam ochotę np. POMIMO, listy zadań projektowych robię sobie przerwę na 30 minut czytania.

Monika Sońta – Zmiana Perspektywy

3. Nadrabiam zaległości w byciu ważną dla siebie

Bycia ważną dla siebie ciągle się uczę. Wystawiam twarz do słońca na balkonie między zleceniami, a spacerem do przedszkola. Kiedy szykuję jedzenie, sobie nakładam z innymi domownikami, nie na końcu. Czytam książki i prowadzę blogi. Kiedyś te drobiazgi wpędzały mnie w poczucie winy. Pamiętam, jak mając pod opieką dwoje maluszków, oboje w pieluchach, usłyszałam – ty nie masz prawa jeszcze być zmęczona. I długo sobie tego prawa nie dawałam – do egoizmu, do postawienia siebie na równi z innymi, a nie na ostatnim miejscu. Nadrabiam te zaległości z uśmiechem na ustach i zamykając uszy na to, co inni o tym myślą.

Marta Szyszko – www.niedoskonalamama.pl

4. Pokazując, że jestem ważna dla siebie, staję się ważna dla innych

Czuję się ważna dla siebie za każdym razem, gdy usłyszę od kogoś „Kocham Cię”. Najczęściej dotyczy to moich dzieci i męża. Czuję się ważna za każdym razem, gdy uda mi się zrealizować swój cel. Im dłużej to trwało, im ciężej było – tym większa duma. Myślenie i pokazywanie, że jestem ważna dla siebie sprawie, że jestem szanowana i ważna dla innych 🙂

Monika Wiergiles – www.sofijka.pl

5. Wyjeżdżam z mężem

Dla mnie takim czasem zatrzymania, czasem zadbania o siebie jest krótki, 3-4 dniowy wyjazd raz w roku tylko z mężem. Jest to czas, kiedy znowu możemy poczuć fajną energię między nami. To sprawia, że znowu jesteśmy dla siebie ważni, dostrzegamy swoje potrzeby i wracamy do codziennego życia z uśmiechem na twarzy i pozytywnym nastawieniem do nowych wyzwań.

Ania

6. Realizuję swoje potrzeby w roli mamy

Od czasu kiedy uświadomiłam sobie, że bycie mamą to jedna z moich ról i że tak naprawdę w pewnym sensie realizuję swoje potrzeby w tej roli również przez to, że jestem na każde zawołanie, że wspieram, robię ten milion rzeczy, których potomność nie zauważy, poczułam spokój. Mam zgodę na to, że na tym etapie mojego życia rola mamy jest dominująca i zdarzało mi się wychodzić z biznesowego spotkania, bo muszę dzieci odebrać ze szkoły.

Małgorzata

7. Traktuję się z uwagą i życzliwością

Kiedy traktuję siebie z uwagą i życzliwością- zauważam to, co mi nie służy np. że pędzę za szybko, że biorę za dużo na siebie, nic nie odpuszczam i nie proszę o nic, tak jakby WSZYSTKO ode mnie zależało. I kiedy to zauważę, to udaje mi się zwolnic, odpuścić, odetchnąć i poprosić o coś albo czegoś po prostu nie zrobić, i czuję ulgę…

Olga

8. Mam swoje sprawy

Oczywiście, że jestem ważna, tak samo ważna jak cała reszta rodziny. Jak inaczej? Mam swoje książki, spotkania towarzyskie, pracę, projekty. Sama ustalam równowagę w tej przestrzeni, choć nie ukrywam, że sprawy rodzinne są u mnie na pierwszym miejscu. Staram się robić to co lubię 🙂 Oni są tak samo ważni jak ja, więc tak się organizujemy, albo chociaż staramy, żeby każdy miał swoją przestrzeń i możliwość na podejmowanie działań na jakie ma ochotę.

Kinga Pukowska – Pozytywy Edukacji

9. Jestem ważna dla innych

To jest bardzo trudne pytanie. Wiem kiedy jestem ważna dla innych, ale sama dla siebie? Chyba nigdy. Swoją ważność widzę tylko poprzez potrzeby innych i myślę, że to jest naturalne. Gdybym była sama na świecie, bez tych wszystkich osób, które kocham, dla których mogę coś zrobić, czy byłabym ważna dla siebie? Nie sądzę.

Gosia

10. Muszę ze sobą wytrzymać do grobowej deski, więc lepiej, abym się lubiła

Jestem dla siebie ważna, bo szanuję siebie i swoje potrzeby i to chcę przekazać swojemu dziecku. Zawsze wychodzę z założenia, że jedyną osobą, z którą muszę wytrzymać do grobowej deski jestem ja sama… nikt więcej, więc lepiej abym lubiła być ze sobą i by sprawiało mi przyjemność to kim jestem.

Iza Faber – www.fabersky.pl

Zapominam o sobie całkiem, kiedy…

Kiedy nie mam czasu na rozmowy z bliskimi

Takim momentem-sygnałem, w którym czuję, że coś tutaj nie gra, jest chwila, kiedy z biegu zapracowania odrzucam rozmowy telefoniczne od przyjaciół i znajomych.

Monika

Kiedy nie proszę o pomoc

Kiedy nie odpuszczam, za bardzo się staram, nie proszę o pomoc itd. Wtedy czuję się pokrzywdzona, wściekła, mam pretensje, burczę i fuczę, i ten stan zabarwia na czarno, zatruwa następne minuty, godziny… Ostatecznie odczuwam przykrość, smutek i żal do siebie samej

Olga

Za dużo obowiązków domowych

Najczęściej przytłacza mnie nadmierna ilość obowiązków domowych, ale wtedy wystarczy to odpowiednio zakomunikować. Dzieci naprawdę chętnie pomagają w pracach domowych. Komunikacja jest chyba kluczem do sukcesu. Czasem są sytuacje losowe, kiedy matka – wielozadaniowy robot domowy – pełza nosem po podłodze, bo stado chore a mąż w delegacji, ale wtedy warto pamiętać, że „to minie” 🙂

Kinga

Jestem wściekła i to udziela się mojej rodzinie

Gdy łapię się na tym, że własne potrzeby stawiam na ostatnim miejscu jestem wściekła i swoją złość niepotrzebnie przelewam na innych.

Gosia

Kiedy Ty czujesz się ważna? Czy umiesz zadbać o to, co dla Ciebie najistotniejsze? Jeśli nie jesteś w pełni zadowolona z tego jak dbasz o swoje potrzeby zajrzyj proszę na stronę kursu Mama bez frustracji i poczucia winy. Być może znajdziesz tam podpowiedzi.

W tym tygodniu możesz kupić kurs ze zniżką 130 zł. Wpisując hasło „teraz ja” za kurs zapłacisz 167 zamiast 297 zł. Joanna Baranowska przygotowała też prezent Manifest Mamy, piękny plakat, który możesz bezpłatnie pobrać TU.

kurs (4)

#JestemWażna

Czy Ty jesteś ważna dla siebie?

jestemważna

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Czy warto iść do szkoły rodzenia? Co trzeba wiedzieć?

Zdania na ten temat są podzielone i pewnie sama słyszałaś różne opinie. Jedni mówią, że szkoła rodzenia to punkt obowiązkowy w ciąży, a inni że szkoda na to czasu. Decyzji nie ułatwia fakt, że do wyboru mamy różne formy i długości zajęć: kilkutygodniowe, weekendowe lub całkowicie online ;) Zatem, czy warto iść do szkoły rodzenia? Opowiem Ci o moich doświadczeniach.
kobieta w ciąży

Temat szkoły rodzenia pojawił się naturalnie. I naturalnie pojawiły się pytania:

  • czy warto?
  • jeśli warto, to gdzie i jaką formę wybrać?
  • i na czym nam właściwie zależy? Czego my oczekujemy od szkoły rodzenia?

Kluczowe okazało się oczywiście ostatnie pytanie. Zwłaszcza, że mieliśmy z mężem trochę inne zdania. Ja potrzebowałam nabrać spokoju i przekonania co do miejsca, które wybraliśmy na poród. Mąż natomiast bardzo chciał dowiedzieć się jak mogę przygotować się fizycznie przed porodem i jak on może mi pomagać.

W związku z różnymi oczekiwaniami, nasze odczucia po, także były inne 😉 Ale o tym napiszę później.

Ostatecznie wybraliśmy wersję weekendową (dwa weekendy), prowadzoną przez personel szpitala, w którym będę rodziła.

Czy warto iść do szkoły rodzenia?

Według mnie… zależy 😉 Najważniejsze co odpowiesz sobie na ostatnie z pytań, które napisałam powyżej. Ja jestem zadowolona z podjętej decyzji i zaraz odpowiem dlaczego.

1. Poznajesz personel szpitala

Według mnie to największa zaleta szkoły rodzenia. Wiadomo, nie poznałam całego personelu, ale te kilka osób pozwoliło nabrać mi trochę wewnętrznego spokoju. Wykłady były prowadzone przez położne, fizjoterapeutów, lekarzy, do których można było później podejść i jeszcze chwilkę porozmawiać. W ich wypowiedziach dało się odczuć jakie zasady preferują, a ponieważ zgadzały się mniej więcej z moimi wyobrażeniami, to utwierdziłam się w wyborze tego konkretnego szpitala.

Podsumowanie: szkoła rodzenia pozwoliła mi zweryfikować wybór miejsca, w którym zamierzam powitać na świecie swoje maleństwo.

2. Dowiadujesz się jakie jest podejście szpitala do ważnych dla Ciebie kwestii

Podczas zajęć w szkole rodzenia poznałam odpowiedzi na kwestie, które interesują chyba każdą kobietę w ciąży:

  • znieczulenie – jakie, kiedy, jak się podaje, przeciwwskazania itd.
  • nacięcie krocza – też kiedy, w jaki sposób, jak później zadbać, żeby wszystko dobrze się zagoiło itd.
  • cesarka – wskazania, przebieg, możliwość kangurowania, postępowanie po itd.
  • karmienie – czy na miejscu są specjaliści do pomocy itd.

Oprócz tego dowiedziałam się m.in. ile jest położnych na dyżurze, ile jest sal porodowych, kto będzie się mną zajmował (pomagał/doradzał) podczas i po porodzie, kto może być ze mną w trakcie porodu itd.

Podsumowanie: szkoła rodzenia okazała się świetnym miejsce na zadawanie nurtujących mnie pytań (i uzyskiwania rzetelnych odpowiedzi od specjalistów w swoich dziedzinach).

3. Wiesz co będzie oczekiwane od Ciebie – przy przyjęciu, po porodzie…

… czyli trochę papierologii i nie tylko 😉

Bardzo dokładnie zapisywałam wszystko, co mówiła położna:

  • jakie dokumenty będą potrzebne przy przyjęciu do szpitala i co będę wypełniać na miejscu,
  • jak powinnam spakować się do porodu oraz co ze swojej strony zapewnia szpital.

Podsumowanie: myślę, że szkoła rodzenia zaoszczędzi mi sporo stresu przy przyjęciu do szpitala oraz zmniejszy rozmiary mojej torby do porodu.

4. Twój partner dostaje sporą dawkę wiedzy o tym, co będzie się działo

Poród, połóg, karmienie, huśtawka nastrojów, opieka nad noworodkiem…

Mój mąż bardzo interesuje się rozwojem i wychowaniem dziecka, a także fizjoterapią. Tutaj jest zdecydowanie większym specjalistą ode mnie. Są jednak tematy, które pomimo mojego ciągłego gadania o nich, odkrywał dopiero podczas szkoły rodzenia 😉

Na pewno dużo dało nam to, że mogliśmy razem słuchać o etapach porodu, o trudnościach związanych z połogiem czy o podstawowej opiece nad naszym maleństwem i wspólnie wczuwać się w rolę przyszłych rodziców.

Podsumowanie: wartość dodana szkoły rodzenia to to, że mogłam ją przeżywać razem z mężem.

5. Otrzymujesz podstawową wiedzę… wśród innych tak samo zagubionych par jak ty

Trafiłam na niezbyt aktywną grupę w szkole rodzenia. Wszyscy raczej słuchali i tylko od czasu do czasu zadawali pytania. Myślę, że w czołówce pytających był mój mąż, który próbował też rozluźnić trochę atmosferę 😛

Pomimo tego, dobrze było usłyszeć, że inne pary mają podobne problemy i obawy oraz zobaczyć, że podczas kilku warsztatów praktycznych tak samo „ostrożnie” obchodzą się z lalką, nie wiedzą jak ją ułożyć czy umyć w wanience.

Podsumowanie: mogłam poczuć więź z innymi początkującymi rodzicami i nie martwić się już tak bardzo, że sobie nie poradzę.

Czego nie oczekuj od szkoły rodzenia?

Tutaj będzie krótko. Szkoła rodzenia nie odpowie Ci na pytania:

1. Jak idealnie postępować z noworodkiem/niemowlakiem – to trochę tak jakby próbować odpowiedzieć na pytanie „Jak idealnie wychować dziecko?” – nie ma jednej odpowiedzi, wszystko i tak trzeba będzie dostosować pod potrzeby naszego maluszka.

2. Jak będzie wyglądał poród – ok, dużo przydatnych informacji się pojawi. Ja wyszłam z przekonaniem, że każdy poród jest inny i nie da się go ani zaplanować, ani przewidzieć, ani do niego tak do końca przygotować. Zwłaszcza, gdy rodzi się pierwszy raz i nawet wyobraźnia nie pomaga.

Teraz już sama musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto iść do szkoły rodzenia?

Ja nie żałuję. Mąż raczej też, chociaż był rozczarowany, że tak mało czasu poświęcone było na jego udział/pomoc przy porodzie. Rzeczywiście część z porodu rodzinnego ograniczyła się do około godzinnych zajęć, podczas których każde ćwiczenie czy technika masażu były pokazane tylko raz. Jeśli więc chcielibyśmy się porządnie do tego przygotować, to musielibyśmy zapisać się na osobne zajęcia.

Ale… nabraliśmy z mężem przekonania (i spokoju), że nie skrzywdzimy naszego dziecka, bo nie istnieją idealne metody postępowania. Każdy ze specjalistów wypowiadał się ze swojego punktu widzenia, czasami wyrażając sprzeczne opinie, np. inaczej na kwestię chustonoszenia patrzyła położna i psycholog, a inaczej fizjoterapeutka.
A i tak najważniejsza jest miłość, którą otoczymy naszego maluszka 🙂

Powodzenia!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

5 rytuałów tybetańskich – podpowiedzi, inspiracje i linki do ćwiczeń

Lecąc samolotem zawsze mnie wzrusza informacja o tym, że maseczkę z tlenem mam założyć najpierw sobie a nie dziecku. Przecież w tysiącu innych spraw sobą zajmuję się na końcu... Tak jest ze znajdowaniem czasu na ćwiczenia, wyjścia na pilates czy czytanie książek. Postanowiłam to zmienić zaraz po powrocie z Indii. A pomogła mi w tym pamiątka jaką sobie przywiozłam...
Mata do ćwiczeń 5 rytuałów tybetańskich

5 rytuałów tybetańskich – czyli zacznij ćwiczyć i zobacz co się stanie!

„Co mam do stracenia?”

Ja sobie tak właśnie pomyślałam, kiedy w Indiach, zaprzyjaźniony masażysta powiedział, że mam za słabe mięśnie i muszę je wzmocnić, a moje ciało młodsze nie będzie, więc nie mam na co czekać… polecił abym zaczęła ćwiczyć rytuały tybetańskie.

Powiedział tylko tyle, że zaczyna się od 3, potem 5, 7, 9 aż do 21 powtórzeń każdego z ćwiczeń – co kilka dni. I kiedy przerwę to muszę zacząć od początku. Trochę mało aby zacząć 😉

Ale poszperałam w internecie i tak zaczęła się moja przygoda z nauką systematyczności, regularności ćwiczeń fizycznych, moim czasem tylko dla mnie i wcześniejszym wstawaniem… A efekty czuję każdego dnia!

Poszperaj i Ty – może Ci się spodoba? A jak to nie Twoja bajka to ja zrozumiem 😉

„Fontanna młodości” „Źródło wiecznej młodości”

To inne określenia zestawu pięciu, dość prostych ćwiczeń, w oparciu o jogę. Nie chcę tutaj opisywać całej filozofii. Jeśli masz ochotę i Cię zaciekawiłam zaglądnij do poniższych linków podzielonych tematycznie. Jeśli nie, poszukaj swojego zestawu i zacznij ćwiczyć cokolwiek 😉

Ja wierzę, że w zdrowym ciele zdrowy duch!

O rytuałach (po polsku i po angielsku) jak działają:

Jak wykonywać ćwiczenia?

A co można usprawnić aby łatwiej się ćwiczyło?

Ćwiczę dopiero 3 miesiące.

Na razie nie opuściłam ani jednego dnia. Jeśli rano nie uda mi się poćwiczyć, to do 20:00 podobno można, choć to już późno. Ale czasem nadrabiam popołudniem 😉

Cieszy mnie moja systematyczność.

Prawie zrezygnowałam z kawy – bo ćwiczenia budzą mnie o wiele lepiej! Czuję także, że zaczęłam od siebie, a nie od śniadania dla dzieci, przy którym zapewne się pokłócą, a ja zdenerwuję…

Czy jestem spokojniejsza? Pełniejsza energii? Mam taką nadzieję! Pewnie jeszcze za wcześnie na werdykt!

Czy młodsza? To się okaże 😉

Może i Ty znajdziesz w ćwiczeniach przyjemność? Tych lub jakichkolwiek innych!

Powodzenia!

Zdjęcie: 123rf.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×