ZAINSPIRUJ SIĘ
Zmiany w urlopach wychowawczych od września
- Agnieszka Kaczanowska
- 5 września 2013
- 4 MIN. CZYTANIA
Kto skorzysta?
Osoby pracujące na umowach o dzieło i zlecenie, umowach agencyjnych lub o świadczenie usług, a także samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi na urlopie wychowawczym będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Dotąd (przypomina red.) wyłącznie osoby pracujące na etacie mogły korzystać z urlopu wychowawczego.
Oznacza to, iż obecnie wszyscy rodzice będą objęci ubezpieczeń społecznym w czasie opieki nad dziećmi, a czas spędzony na opiece nad dziećmi nie odbije się na wysokości przyszłej emerytury rodzica. Opłacenie składki przejmie na siebie budżet państwa na okres 3 lat (ale uwaga – bez jednego miesiąca – patrz poniżej).
Garść szczegółów
Nowe przepisy stanowią także w szczegółach, kto jaką składkę będzie miał odprowadzaną i tak:
- Osoby, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy budżet będzie opłacał składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne. Podstawą wymiary składek jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.
- Osoby nieubezpieczone lub z krótszym stażem ubezpieczeniowym (niż sześć miesięcy) budżet opłaci składki na ubezpieczenia emerytalne. Osoby te nie będą miały prawa do opieki zdrowotnej z NFZ oraz nie będą chronione na wypadek niezdolności do pracy. Tutaj podstawa wymiary składek wyniesie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Część urlopu wychowawczego może być wykorzystana przez oboje rodziców jednocześnie.
A co jeśli prowadzisz firmę?
Od teraz zrównane zostały prawa rodziców na etacie i osób prowadzących firmę. Rodzic prowadzący własną firmę może zawiesić działalność na okres 3 lat a składki opłaci za niego budżet państwa. Przed zmianą osoby prowadzące firmę, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie miały wyboru i aby opiekować się dzieckiem musiały zawiesić działalność. Wówczas, osoba samozatrudniona nie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. A co za tym idzie, nie były odprowadzane składki emerytalne i rentowe, co miało wpływ na wysokość przyszłej emerytury.
Przeczytaj także: Urlop wychowawczy – ile trwa i komu przysługuje?
Gdzie i jak złożyć wnioski?
Jeśli chcesz skorzystać z urlopu wychowawczego na powyższych zasadach, konieczne jest złożenie w ZUS-ie odpowiedniego oświadczenia. Wszelkie wzory oświadczeń wraz z instrukcją jak je wypełnić można można na stronie ZUS w zakładceOsoba sprawująca osobista opiekę nad dzieckiem od 1.09.2013 r.
Wydłużony okres wykorzystania urlopu wychowawczego
Dodatkowo warto pamiętać, że zmieniony urlop wychowawczy w wysokości 3 lat można wykorzystać w okresie do ukończenia przez dziecko 5 roku życia (wcześniej graniczny wiek wynosił 4 lata).
Urlop wychowawczy krótszy o miesiąc? Kolejne zmiany!
W lipcu br. sejm przegłosował zmiany w kodeksie pracy, dostosowując go do wymogów UE i wprowadzono zapis zgodnie z którym, urlop wychowawczy może wynieść 36 miesięcy pod warunkiem, że jeden miesiąc wykorzysta drugi rodzic. Sejm nie zgodził się na wydłużenie urlopu do 37 miesięcy. W przypadku rodziców zamotnie wychowujących dziecko urlop wyniesie 36 miesięcy.
Te zmiany wejdą w zycie od 1 października 2013 roku.
Podniesiony zostanie także wymiar urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców – dokładnie z trzech do czterech miesięcy. Urlop będzie mógł być wykorzystywany w pięciu częściach (dotychczas było to mozliwe jedynie w czterech częściach).
Na podstawie informacji z rp.pl oraz bankier.pl.
Zdjęcie: Pixabay.com