Czego szukasz

Współczesne Amazonki kodu: kobiety w branży IT

Świat technologii dynamicznie się rozwija i zmienia. Choć kiedyś sektor IT zdominowany był przez mężczyzn, dzisiaj nikogo nie dziwią kobiety zajmujące w nim stanowiska. Aktualnie nie tylko uczestniczą one w technologicznych innowacjach, ale także zdobywają pozycje przywódcze. Zawody IT można podzielić na role: techniczne i nietechniczne. Czy znasz je wszystkie? Czy wiesz na czym dokładnie polegają?

Sektor IT to nie tylko maszyny i kod – to przede wszystkim ludzie. Nazwy zawodów czasami brzmią na tyle egzotycznie, że są upraszczane i sprowadzane po prostu do haseł: programista/programistka, informatyk/informatyczka lub najprościej, do pracy w branży IT. Chcemy się z tym rozprawić, przybliżyć nazwy i czynności, które za tymi tytułami się kryją.

Role techniczne w branży IT

Programistka

Głównym zadaniem programistki jest development, czyli przekuwanie wymagań biznesowych na działające oprogramowanie. Pisanie kodu jest ważną, ale tylko jedną z wielu czynności, jakie wykonuje programistka. W zależności od warstwy systemu i technologii, w jakiej pracuje, rola ta może nazywać się bardzo różnie: Java Engineer, Mobile Developer, Backend Programmer, Fullstack itp.

Architektka

Podobnie jak w budownictwie, w tworzeniu oprogramowania rolą architektki jest wyznaczanie zasad i podejścia, w jakim realizowany będzie cały projekt. Tu liczą się wiedza, znajomość różnych podejść i nabywane latami doświadczenie (nie istnieją junior architektki). Architektami zostają zazwyczaj doświadczone programistki, które pociąga projektowanie systemów.

Liderka Zespołu/Tech/Team Leader

Cały zestaw ról, które łączy odpowiedzialność za zespół developerów. Zazwyczaj wymagają zarówno świetnej znajomości technologii, jak i miękkich technik pracy z ludźmi i zarządzania zespołem (i/lub projektem).

DevOps

Rola z pogranicza programowania, zapewniania jakości i wdrażania. Dzięki jej pracy zespoły developerów mogą szybko przetestować swoje rozwiązania i wdrożyć je do produkcji. Rola ta wymaga znajomości programowania. Obecnie postęp w tej dziedzinie jest olbrzymi – wymagana jest też więc zdolność szybkiego przyswajania nowych rozwiązań.

Analityczka Danych, Data Scientist, Machine Learning Engineer, Artificial Intelligence Engineer

Szereg ról związanych z pracą nad wielkimi zbiorami danych. Wymagają znajomości technik programowania (w różnym stopniu), ale i np. statystyki. Ta dziedzina wiedzy bardzo szybko się rozwija i wymaga ciągłego doskonalenia warsztatu.

Testerka QA (Quality Assurance)

Zadaniem testerki jest sprawdzenie poprawności działania aplikacji (ręcznie – czym trudnią się Testerki Manualne; lub automatycznie, poprzez pisanie kodu – w czym specjalizują się testerki automatyzujące albo Software Engineer in Test). Testerka weryfikuje zgodność software’u z wymaganiami oraz stara się znaleźć ukryte błędy. Rola QA jest nieco szersza i obejmuje również wsparcie zespołu w wypracowaniu praktyk służących zapewnieniu jakości finalnego produktu.

RPA / Robotic Process Automation Developer

To mistrzyni automatyzacji. Nauczy komputery wyręczać nas z wykonywania żmudnych zadań. Rola wymaga umiejętności programowania, a także wielkiej elastyczności i szerokiej wiedzy o narzędziach i systemach.

Cloud Engineer

Jest odpowiedzialna za przygotowywanie oraz nadzorowanie wdrażania rozwiązań chmurowych (cloud computing) w firmie. Specjalistki zajmujące to stanowisko opracowują aplikacje chmurowe, zarządzają oraz sprawują nad nimi ciągły nadzór.

Mama w digitalu: Praca w digitalu, czyli… jaka?

Role nietechniczne w branży IT

Technical Writer

Tworzy dokumentację techniczną. Rola ta wymaga bardzo dobrej znajomości języków obcych, najczęściej języka angielskiego, ale też rozumienia zagadnień technicznych oraz umiejętności bardzo precyzyjnego formułowania myśli.

UX/UI designer

Sprawia, że korzystanie z aplikacji jest przyjemnością. Odpowiada za koncepcje tego, jak użytkownik będzie poruszał się po aplikacji i w jaki sposób będzie się z nią porozumiewał.

Graphic Designer

To dzięki jej pracy wszystkie elementy aplikacji wyglądają pięknie. Zaprojektuje przyciski, elementy menu, bannery reklamowe, a nawet animacje 2D i 3D.

Analityczka Biznesowa

Weryfikuje wykonalność oczekiwań klienta (biznesu) i tłumaczy je na język zrozumiały dla zespołu developerskiego. Niestraszne jej złożone systemy, w których pełno zależności pomiędzy wchodzącymi w ich skład częściami.

Project Manager

Osoba zarządzająca projektem IT. Pilnuje harmonogramu, budżetu i wykonania prac w terminie. Często również People Manager, czyli osoba odpowiedzialna za wspieranie (rozwój, motywowanie, ale i ocenianie) developerów.

Scrum Master, Agile Coach

To role nietechniczne, których zadaniem jest wspieranie zespołów developerskich w używaniu najlepszych praktyk organizacyjnych zwinnego tworzenia oprogramowania (agile).

Product Owner, Product Manager

Osoba odpowiedzialna za kształt produktu. Współpracuje zarówno z klientem (biznesem), jak i z zespołem developerskim. Jest odpowiedzialna za roadmapę (plan rozwoju) produktu. Koncentruje się na takim zaplanowaniu prac, by przyniosły one maksimum korzyści klientowi.

ITletter – zawsze w kontakcie z #MamoPracujwIT

Niniejszy tekst jest fragmentem ebooka „Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku?” wyjątkowego przewodnika, który zainspiruje Cię, doda odwagi i poprowadzi przez cały proces zmiany zawodu na IT.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie