ZAINSPIRUJ SIĘ
Współczesne Amazonki kodu: kobiety w branży IT
- Redakcja portalu Mamo Pracuj
- 23 sierpnia 2023
- 4 MIN. CZYTANIA
Sektor IT to nie tylko maszyny i kod – to przede wszystkim ludzie. Nazwy zawodów czasami brzmią na tyle egzotycznie, że są upraszczane i sprowadzane po prostu do haseł: programista/programistka, informatyk/informatyczka lub najprościej, do pracy w branży IT. Chcemy się z tym rozprawić, przybliżyć nazwy i czynności, które za tymi tytułami się kryją.
Role techniczne w branży IT
Programistka
Głównym zadaniem programistki jest development, czyli przekuwanie wymagań biznesowych na działające oprogramowanie. Pisanie kodu jest ważną, ale tylko jedną z wielu czynności, jakie wykonuje programistka. W zależności od warstwy systemu i technologii, w jakiej pracuje, rola ta może nazywać się bardzo różnie: Java Engineer, Mobile Developer, Backend Programmer, Fullstack itp.
Architektka
Podobnie jak w budownictwie, w tworzeniu oprogramowania rolą architektki jest wyznaczanie zasad i podejścia, w jakim realizowany będzie cały projekt. Tu liczą się wiedza, znajomość różnych podejść i nabywane latami doświadczenie (nie istnieją junior architektki). Architektami zostają zazwyczaj doświadczone programistki, które pociąga projektowanie systemów.
Liderka Zespołu/Tech/Team Leader
Cały zestaw ról, które łączy odpowiedzialność za zespół developerów. Zazwyczaj wymagają zarówno świetnej znajomości technologii, jak i miękkich technik pracy z ludźmi i zarządzania zespołem (i/lub projektem).
DevOps
Rola z pogranicza programowania, zapewniania jakości i wdrażania. Dzięki jej pracy zespoły developerów mogą szybko przetestować swoje rozwiązania i wdrożyć je do produkcji. Rola ta wymaga znajomości programowania. Obecnie postęp w tej dziedzinie jest olbrzymi – wymagana jest też więc zdolność szybkiego przyswajania nowych rozwiązań.
Analityczka Danych, Data Scientist, Machine Learning Engineer, Artificial Intelligence Engineer
Szereg ról związanych z pracą nad wielkimi zbiorami danych. Wymagają znajomości technik programowania (w różnym stopniu), ale i np. statystyki. Ta dziedzina wiedzy bardzo szybko się rozwija i wymaga ciągłego doskonalenia warsztatu.
Testerka QA (Quality Assurance)
Zadaniem testerki jest sprawdzenie poprawności działania aplikacji (ręcznie – czym trudnią się Testerki Manualne; lub automatycznie, poprzez pisanie kodu – w czym specjalizują się testerki automatyzujące albo Software Engineer in Test). Testerka weryfikuje zgodność software’u z wymaganiami oraz stara się znaleźć ukryte błędy. Rola QA jest nieco szersza i obejmuje również wsparcie zespołu w wypracowaniu praktyk służących zapewnieniu jakości finalnego produktu.
RPA / Robotic Process Automation Developer
To mistrzyni automatyzacji. Nauczy komputery wyręczać nas z wykonywania żmudnych zadań. Rola wymaga umiejętności programowania, a także wielkiej elastyczności i szerokiej wiedzy o narzędziach i systemach.
Cloud Engineer
Jest odpowiedzialna za przygotowywanie oraz nadzorowanie wdrażania rozwiązań chmurowych (cloud computing) w firmie. Specjalistki zajmujące to stanowisko opracowują aplikacje chmurowe, zarządzają oraz sprawują nad nimi ciągły nadzór.
Mama w digitalu: Praca w digitalu, czyli… jaka?
Role nietechniczne w branży IT
Technical Writer
Tworzy dokumentację techniczną. Rola ta wymaga bardzo dobrej znajomości języków obcych, najczęściej języka angielskiego, ale też rozumienia zagadnień technicznych oraz umiejętności bardzo precyzyjnego formułowania myśli.
UX/UI designer
Sprawia, że korzystanie z aplikacji jest przyjemnością. Odpowiada za koncepcje tego, jak użytkownik będzie poruszał się po aplikacji i w jaki sposób będzie się z nią porozumiewał.
Graphic Designer
To dzięki jej pracy wszystkie elementy aplikacji wyglądają pięknie. Zaprojektuje przyciski, elementy menu, bannery reklamowe, a nawet animacje 2D i 3D.
Analityczka Biznesowa
Weryfikuje wykonalność oczekiwań klienta (biznesu) i tłumaczy je na język zrozumiały dla zespołu developerskiego. Niestraszne jej złożone systemy, w których pełno zależności pomiędzy wchodzącymi w ich skład częściami.
Project Manager
Osoba zarządzająca projektem IT. Pilnuje harmonogramu, budżetu i wykonania prac w terminie. Często również People Manager, czyli osoba odpowiedzialna za wspieranie (rozwój, motywowanie, ale i ocenianie) developerów.
Scrum Master, Agile Coach
To role nietechniczne, których zadaniem jest wspieranie zespołów developerskich w używaniu najlepszych praktyk organizacyjnych zwinnego tworzenia oprogramowania (agile).
Product Owner, Product Manager
Osoba odpowiedzialna za kształt produktu. Współpracuje zarówno z klientem (biznesem), jak i z zespołem developerskim. Jest odpowiedzialna za roadmapę (plan rozwoju) produktu. Koncentruje się na takim zaplanowaniu prac, by przyniosły one maksimum korzyści klientowi.
ITletter – zawsze w kontakcie z #MamoPracujwIT
Niniejszy tekst jest fragmentem ebooka „Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku?” wyjątkowego przewodnika, który zainspiruje Cię, doda odwagi i poprowadzi przez cały proces zmiany zawodu na IT.
Zdjęcie: Canva