Czego szukasz

Wspieraj rozwój miękkich kompetencji u dzieci i rozwijaj własny biznes z Akademią JA!

Wiesz, że rozwój emocjonalny dzieci to ważny temat. Interesujesz się psychologią i chciałabyś swoją pasję połączyć z własnym biznesem? Dołącz do Akademii JA. Akademia JA to sprawdzony pomysł na biznes, który oferuje zajęcia rozwijające kompetencje miękkie u dzieci i młodzieży. Dowiedz się już dzisiaj czy to właśnie wymarzony pomysł dla Ciebie. Bez opłat wstępnych ani miesięcznych! Rozwijając biznes, rozwijasz siebie!

 • Joanna Gotfryd - 08/04/2020

Kwestie organizacyjne związane z założeniem Ośrodka Akademii JA:

Iwona Żbikowska
Tel.: 502 313 636, e-mail: [email protected]

Kontakt merytoryczny:

Agnieszka Zielonka
Tel.: 603 447 284, e-mail: [email protected]

Pani Agnieszko, Pani Iwono, dlaczego w swoim biznesie zajęły się Panie rozwojem emocjonalnym dzieci? Czy nie wystarcza nam wychowanie w rodzinie? Dlaczego jako rodzice powinniśmy jeszcze bardziej dbać o rozwój emocjonalny naszych dzieci?

Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi, a także znajomość programu nauczania w szkołach pozwoliły nam zaobserwować, że obszar ludzkich emocji jest niewystarczająco wspierany na wczesnym etapie rozwoju.

Dlatego stworzyłyśmy autorskie programy pracy z emocjami dzieci „Oto JA” i „JA czyli Kto?” oraz młodzieży „Kto jak nie JA”.

Dorośli do edukowania dzieci o emocjach podchodzą intuicyjnie, często przenosząc na nie własne schematy przeżywania i radzenia sobie z emocjami, nie zawsze właściwe i konstruktywne.

Naszym celem jest, aby dzieci od najmłodszych lat potrafiły o emocjach rozmawiać, aby dobrze radziły sobie z emocjami, a w konsekwencji wyrosły na osoby pewne siebie i swojej wartości.

materiały edukacyjne akademia ja

Badania w innych krajach pokazują, że temat emocji jest niezwykle ważny. W Anglii wprowadza się obowiązkowe zajęcia z mindfullness (uważność) dla 8 latków, które nierozerwalnie łączą się z radzeniem sobie ze stresem, sytuacją trudną a zatem z emocjami.

Przeczytaj także: W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA.

O Finlandii, w której oświata bardzo świadomie dba o rozwój emocjonalny podopiecznych, mówi się, że to kraj, w którym żyją najszczęśliwsze i jednocześnie najefektywniejsze merytorycznie dzieci.

Uważamy, że warto inwestować w rozwój emocjonalny dzieci, ponieważ jeśli będą zadbane emocjonalnie, będą miały zrównoważone poczucie własnej wartości. Dzięki temu będą lepiej radziły sobie w sytuacjach trudnych, ponieważ będą je racjonalnie oceniały.

Do tej pory zajęcia dodatkowe dla dzieci kojarzyły mi się z lekcjami języków, sportu czy grania na instrumencie…

Język obcy czy sport to zajęcia popołudniowe, które rozwijają twarde umiejętności a nie miękkie. Na rynku brakowało zajęć, które dbają o rozwój miękkich umiejętności w obszarze emocji.

Warto tutaj powiedzieć też o tym, że to właściwie dorośli sami przyszli do nas z tą potrzebą. Przez blisko 20 lat szkoleń dla biznesu słyszałyśmy pytanie: “Dlaczego w szkole nas tego nie uczą?” i zastanawiałyśmy się “No właśnie – dlaczego?”.

materiały edukacyjne akademia ja

Zauważyłyśmy jak ważne jest świadome rozwijanie emocji i że musi ono trwać od wczesnego dzieciństwa do okresu pełnoletności. Podpowiada to też Stuart Shanker mówiąc o nauce samoregulacji, czy pisał Jesper Juul w książkach, w których wspominał o radzeniu sobie z emocjami.

Dzieci i młodzież prawie co roku stają przed nowymi wyzwaniami i problemami, których właściwe przepracowanie i zrozumienie powoduje stworzenie skutecznych schematów działań.

Stworzyły Panie pomysł na Ośrodek Akademii JA, jest to propozycja dla rodziców, którzy chcą zadbać o rozwój emocjonalny dziecka. Na czym polegają zajęcia realizowane w Ośrodku?

To cykliczne spotkania w tej samej grupie, które pozwalają dzieciom i młodzieży poznać bliżej świat emocji, rozwinąć samoświadomość w tym obszarze, a w związku z tym rozpoznawać emocje u siebie i u innych, radzić sobie z nimi, a także rozwijać umiejętności społeczne.

Zajęcia opierają się na autorskim programie, który jest dopasowany do potrzeb dzieci w danym wieku.

Prowadzenie Ośrodka Akademii JA to gotowy koncept biznesowy, który można razem z Paniami realizować. Do kogo dokładnie kierują Panie swoją ofertę?

Bardzo szeroko definiujemy grupę docelową. Jest to temat w zasadzie dla wszystkich, którzy są przedsiębiorczy i jednocześnie interesują się tematyką rozwoju dzieci i młodzieży.

dziewczynka w trakcie zajęć w akademia ja

Stawiamy na ludzi przedsiębiorczych, którzy prowadzą lub chcieliby prowadzić własną działalność gospodarczą. Dla nas liczy się przede wszystkim pasja do tego tematu. Staramy się, aby w naszym gronie byli pasjonaci, osoby, które lubią ludzi i pracę z ludźmi, którzy są uparci na rozwój. Skupiamy wokół siebie osoby, które mają podobne spojrzenie na świat, dla których ważny jest drugi człowiek. Osoby, które wkładają serce w swoją pracę ponieważ widzą w niej sens.

Jakie wymagania należy spełnić, żeby dołączyć do Państwa sieci?

Warto zaznaczyć, że nie trzeba być psychologiem czy pedagogiem, aby otworzyć Ośrodek Akademii JA. Można np. zatrudnić psychologa lub pedagoga albo samemu zgłębić wiedzę z tego obszaru. Nie mniej jednak wykształcenie związane z tematem rozwoju dzieci pomaga w pracy, łatwiej też przyswaja się informacje.

Przeczytaj także: Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili, która założyła Akademię JA.

Dla osób, którym brakuje wiedzy z tego zakresu, podpowiadamy jaką lekturę warto przeczytać, aby poznać zagadnienia. Uczymy też jak prowadzić zajęcia. Przyszli trenerzy doświadczają metody na sobie, dzięki czemu mogą ją dobrze poznać i sami rozwinąć się z tym obszarze.

Młode mamy mają łatwiej, bo w naturalny sposób wkraczają do świata rozwoju dzieci. Często same szukają sposobu na wspieranie ich w tym obszarze. Ten program jest odpowiedzią na ich poszukiwania.

A z wymagań formalnych – jest to oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej.

Zajęcia można prowadzić we własnym lub wynajmowanym lokalu. Specyfika zajęć wymaga jednak, aby pomieszczenie dawało komfort pracy dzięki przestrzeni na ćwiczenia ruchowe. Zależy nam na tym, aby zajęcia odbiegały od tego, co dzieci mają tradycyjnie w szkołach, przedszkolach. Wychodzimy z ławek na rzecz pracy w bardziej swobodnej atmosferze.

Jakie zajęcia są w ofercie Akademii JA?

Mamy zajęcia grupowe dla dzieci przedszkolnych i szkolnych oraz młodzieży.

Proponujemy gotowy i sprawdzony program „Oto JA” dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach tego programu mamy dwie grupy wiekowe: 3-4 lata (Pudełko talentów) oraz 5-6 lat (Podróż).

Warto pamiętać, że dzieci przed pójściem do szkoły potrzebują osiągnąć „dojrzałość szkolną”, w skład której wchodzą rozwój umysłowy, fizyczny, emocjonalny i społeczny.

Program „Oto JA” wspiera niezbędne kompetencje w zakresie rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczy dzieci jak odnaleźć się ze sobą samym, swoim ciałem, ze swoimi emocjami i w tym cały nowym świecie, który je otacza.

Program zaczyna uczyć interakcji i czytania zachowań społecznych, by finalnie rozwijać stabilne poczucie własnej wartości i umiejętność kooperacji.

Dla szkół podstawowych proponujemy program „JA czyli KTO?”, który pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości, z nowymi emocjami, które towarzyszą rozpoczęciu nauki w szkole, dojrzewaniu, zawieraniu nowych znajomości, szukaniu własnej tożsamości.

Program uczy jak rozwiązywać konflikty, a także jak być asertywnym, dbać o swoje i cudze granice. W tym trudnym okresie wspieramy dzieci i młodzież adekwatnie do rodzaju potrzeb, które się pojawiają, stąd podział na 3 grupy wiekowe: „JA” (klasy 1-2), „TY” (klasy 3-5), „MY” (klasy 6-8).

Dla szkół średnich proponujemy program „KTO jak nie JA?”, który pomaga wspierać młodzież podczas ich drogi w kierunku dojrzałości tak, aby potrafili radzić sobie w każdej sytuacji! Kluczowe umiejętności, związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej, staną się dla nich ułatwieniem w dalszym funkcjonowaniu na kolejnych etapach życia.

Te zajęcia są prowadzone przez naszych certyfikowanych coachów, którzy przeszli specjalne szkolenie doświadczając metod na sobie. Program opiera się na rozwoju trzech podstawowych kompetencji, od których zależy jakość życia każdego każdego dorosłego człowieka: samoświadomości, samoregulacji oraz działaniu.

Jak wygląda współpraca z Akademią JA od strony finansowej? Jakich inwestycji wymaga i na jakie zarobki można liczyć?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie jesteśmy franczyzą i nie ma żadnych opłat związanych z otwarciem Ośrodka Akademii JA.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na bezpłatne spotkanie, podczas którego rozmawiamy o szczegółach współpracy. Przed spotkaniem wysyłamy pakiet informacji, aby każdy zainteresowany mógł przygotować sobie ewentualne pytania.

Poza tym jako pomysłodawca programu i materiałów, przeprowadzamy Akademię trenera w oparciu o naszą metodykę. Finansujemy 75% kosztów komercyjnej Akademii Trenera. Pozostałą część pokrywa właściciel nowego Ośrodka Akademii JA lub trener, który chce prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży.

W zasadzie oprócz materiałów na szkolenia dla dzieci i młodzieży, udział w Akademii trenera to jedyny koszt jaki trzeba ponieść przy otwieraniu Ośrodka Akademii JA, wynikający z podjęcia współpracy.

Pozostałe koszty są zależne od tego czy np. dysponujemy lokalem czy trzeba go wynająć. Tutaj każdy przypadek może być inny.

Przeczytaj także: Jak zajęcia dodatkowe mogą rozwijać nasze dzieci?

Warto dodać, że traktujemy Szkołę trenera jako naszą inwestycję w nowych partnerów. Uczymy jak prowadzić szkolenia z dziećmi i młodzieżą, wszystkie zajęcia prowadzimy osobiście.

Zależy nam, aby wszędzie zachować te same standardy pracy, jednorodność metod, materiałów. Dajemy gotowy pomysł, scenariusze zajęć, materiały.
W zasadzie przy uruchomieniu pierwszej 12 osobowej grupy, zwraca się koszt Szkoły trenera i materiałów, czyli podstawowe koszty.

A jakie wsparcie oferują Panie dla przyszłych partnerów biznesowych?

Na pewno to, co powiedziałyśmy wcześniej, czyli Ośrodek Akademii JA to gotowy i sprawdzony pomysł na biznes. Warto podkreślić, że pomysł jest autorski i oparty na wiedzy naukowej.

Osobiście angażujemy się w przygotowanie przyszłych właścicieli Ośrodków do prowadzenia zajęć i otworzenia placówki. Nasi partnerzy otrzymują gotowe scenariusze zajęć, specjalnie przygotowane autorskie materiały dydaktyczne (plansze, maskotka JA, emonakładki, zdjęcia).

Podczas bezpłatnego początkowego szkolenia dla właścicieli Ośrodków omawiamy kampanie reklamowe, zasady prowadzenia Ośrodka, biznesplan, prowadzenie dni otwartych, zarządzanie placówką. Szkolimy też przyszłych właścicieli oraz trenerów prowadzących zajęcia z dziećmi.

Dajemy wsparcie merytoryczne podczas całej współpracy: począwszy od pierwszego spotkania, szkoły trenera po specjalnie przygotowane formy wsparcia podczas prowadzenia działalności: logo, dostęp do materiałów reklamowych, platforma z materiałami, coroczne spotkania dla właścicieli (wymian doświadczeń), szkolenie on-line dla trenerów.

Przeczytaj także wywiad z założycielkami Akademii JA – Załóż biznes, w którym liczą się ludzie, zaufanie i rozwój.

Zapewniamy wyłączność na danym terenie. Właśnie dzięki wyłączności, dzielenie się dobrymi praktykami bardzo się sprawdza, ponieważ nie traktujemy siebie nawzajem jak konkurencji.

Dbamy też o rozwijanie nowych programów dla dzieci i młodzieży, które pozwolą na kontynuowanie współpracy z tymi samymi grupami. Właśnie powstaje cała nowa linia produktowa zajęć związanych z zadbaniem o zrównoważone poczucie własnej wartości „Kraina Zaufania”.

Programy dla dzieci i młodzieży, które Panie proponujecie, sprawdziły się podczas szkoleń w ramach projektu unijnego i zyskały bardzo pozytywne opinie. To dobra podstawa, żeby rozwijać sprawdzony koncept i wspierać rodziców w rozwoju dzieci.

Faktycznie zrealizowałyśmy nasze programy podczas projektu unijnego.
Pilotażowy program „Oto JA” dla przedszkoli ruszył w październiku 2016 w Przedszkolu nr 5 w Gdyni. „Piąteczka“ jako pierwsze przedszkole w Polsce zaczęło wspierać dzieci w rozwoju, wykorzystując autorski program „Oto JA“. Mamy tam 4 trenerów i 75 przeszkolonych dzieci.

W listopadzie 2017 roku objęliśmy programem kolejne dzieci, które biorą udział w programie „Oto JA“ Pudełko Talentów i Podróż oraz w zajęciach „Oto JA liczy i eksperymentuje“. Zajęcia z dziećmi prowadzi na ten moment 18 wyszkolonych trenerów.

Pilotażowo wspieramy także dwie grupy dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi współpracując z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku.

Z kolei program „JA czyli KTO?” dla uczniów szkół podstawowych (klasy 6-8) rozpoczął się w styczniu 2017 roku. Objęliśmy programem kilkuset uczniów. Zajęcia z dziećmi prowadzi na ten moment 23 trenerów, natomiast przeszkolonych jest 85.

Liczby to jedno. Dla nas najważniejsze są opinie zadowolonych rodziców, dzieci, trenerów prowadzących zajęcia, a także samych placówek oświatowych, których podopieczni brali udział w projekcie. Prowadzone dotychczas zajęcia potwierdziły skuteczność proponowanych programów.

Czy zajęcia rozwijające umiejętności miękkie dzieci będą zyskiwać na popularności?

Po ponad czterech latach działania naszych ośrodków na rynku, obserwujemy rosnący trend związany ze zwiększoną potrzebą rozwijania umiejętności miękkich. To dobry moment, aby dołączyć do naszego zespołu. Kompetencje twarde już mocno ugruntowały się na rynku i w zasadzie normą są np. zajęcia z języka angielskiego.

Rozwijanie kompetencji miękkich związanych z obszarem emocji, umiejętności społecznych odpowiada na aktualne potrzeby rynku i jest spójne ze zmianami w sposobie wychowywania dzieci.

Rodzice są bardziej świadomi i na własną rękę szukają sposobu na poszerzenie wiedzy w zakresie wspierania dzieci w rozwoju. Program odpowiada na te potrzeby, jest spójny z filozofią Self Reg oraz założeniami Rodzicielstwa Bliskości.

Na pewno będą się pojawiać podobne zajęcia, ponieważ jest to aktualna potrzeba rynku i znajdą się osoby, które będą chciały na tę potrzebę odpowiedzieć. Warto jednak zaznaczyć, że nasze programy są rzetelne i oparte na wiedzy psychologicznej, badaniach.

Co więcej, podchodzimy do tematu holistycznie, tzn. dbamy o najbliższe środowisko dzieci i młodzieży, a co za tym idzie uczymy także rodziców oraz zapraszamy do współpracy placówki oświatowe, w których dzieci funkcjonują.

Już dzisiaj Akademia JA działa w kilkunastu miastach – gdzie można Państwa znaleźć?

To bardzo dynamicznie się zmienia. Na ten moment prowadzimy zajęcia w Ośrodkach w Gdyni – mamy tam trzy ośrodki, Toruniu, Bydgoszczy – dwa Ośrodki, Pruszczu Gdańskim, Lubinie, Poznaniu, Warszawie – cztery ośrodki, Wąbrzeźnie, Grudziądzu, Włocławku, Jeleniej Górze, Krakowie, Tczewie, Olkuszu, Niepołomicach, Redzie, Olsztynie, Lęborku.

W przygotowaniu są kolejne ośrodki w Krakowie, Warszawie, a także w Sławnie i Bydgoszczy.

Warto dodać, że jesteśmy otwarte na współpracę także z innymi placówkami niż szkoły i przedszkola. Program sprawdził się np. we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku.

Na koniec zapytam – dlaczego warto dołączyć do Akademii JA?

Przede wszystkim myślimy, że warto dołączyć ze względu na ludzi. To oni są dla nas motorem do działania. Jeśli masz w sobie pasję do pracy z dziećmi i młodzieżą, chcesz się rozwijać, zapraszamy do naszego zespołu.

Warto pamiętać, że program jest rzetelnie przygotowany, przemyślany i odpowiada na potrzeby rynku. To sprawdzony i gotowy pomysł na biznes. Co również ważne, założenie Ośrodka Akademii JA i udział w szkole trenera, daje możliwość własnego rozwoju.

Stoi za nami ponad 20 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, biura i rozwijania tematów związanych z programem. Dzięki naszemu wykształceniu, wiemy jak wspierać człowieka w jego rozwoju. Nasze doświadczenie w zawodzie trenerów i coachów pozwoliło wypracować nam metody, które są najbardziej efektywne, a bycie mamami – jak być z dzieckiem i pomagać mu w odkrywaniu świata.

Rozumiemy mamy, które chcą spełniać się zawodowo, prowadzić własny biznes i jednocześnie mieć czas dla dziecka oraz spełniać się w roli rodzica. Znamy te dylematy i wiemy jak można to pogodzić.

Z kim mogą skontaktować się mamy, które będą chciały poznać szczegóły dołączenia do biznesu Akademia JA?

Wszystkich, którzy czują, że ten temat jest dla nich, zapraszamy na niezobowiązujące spotkanie w tej chwili telefoniczne 😊 Będzie okazja, żeby się poznać, zadać pytania i porozmawiać o szczegółach. Zachęcam też do obserwowania naszego FB i strony www.akademia-ja.pl

Spotkanie dla właścicieli Ośrodków Akademii JA najbliższe planujemy w październiku 2020 r.

Agenda spotkania:

Akademia JA – kim jesteśmy i skąd nasz pomysł?

 • Jakie mamy programy dla dzieci , młodzieży i dorosłych?
 • Oto JA „dla 3-4 latków i 5-6 latków – kilka słów o programie.
 • Kilka słów o programie JA czyli kto „ JA”,” TY „ ” MY „ dla szkoły podstawowej.
 • Kilka słów o programie Kto jak nie JA dla młodzieży i dorosłych.
 • Prezentacja i krótkie omówienie materiałów dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć.
 • Jak otworzyć i prowadzić Ośrodek Akademii JA?
 • Jakie wsparcie otrzymasz od nas?
 • Czego oczekujemy od Ciebie?
 • Jakie formy reklamy, promocji proponujemy?
 • Jak pozyskać klientów?
 • Trenerzy do pracy w Ośrodku Akademii JA – jak ich pozyskać?
 • Jak zamawiać materiały dydaktyczne?
 • Biznes plan – jak go zbudować?
 • Czas na pytania i indywidualne rozmowy.

W trakcie naszego spotkania przewidujemy przerwy kawowe.

Spotkanie jest bezpłatne.

Zapraszamy!

Agnieszka Zielonka

Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Od kilkunastu lat nieustająco niesie wsparcie i pomoc jako konsultant, supervisor i trener zarówno prywatnie jak i biznesowo. Jest certyfikowanym business coachem International Coaching Community (ICC), certyfikowanym supervisorem ICC z akredytacją Polskiej Izby Coachingu oraz facylitatorem NEWS.

Posiada również certyfikat TalentReflect. Pracuje zarówno indywidualnie (life coaching, business coaching, executive coaching, superwizje coachingowe oraz trenerskie, mentoring) jak i grupowo (team coaching, szkolenia, grupy superwizyjne, action learning). Prywatnie szczęśliwa mama i pasjonatka koni.

Iwona Żbikowska

Ukończyła studia o kierunku zarządzanie i marketing. Poszerzając swoje kompetencje i podążając za marzeniami została coachem i supervisorem z akredytacją Polskiej Izby Coachingu, certyfikowanym coachem International Coaching Community (ICC) oraz facylitatorem HAE.

Jest trenerem, specjalistką public relations i doradztwa personalnego oraz expertem Master Business Trainer, aktywnie działającym w dziedzinie rozwoju osobistego. Ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń, warsztatów i treningów dla wszystkich grup odbiorców – klientów indywidualnych, instytucji państwowych, placówek oświatowych oraz firm.

Specjalizuje się zarówno w coachingu indywidualnym, jak i grupowym. Od kilkunastu lat prowadzi Ośrodek i realizuje w nim zajęcia dla dzieci gdzie mogą rozwijać swoje kompetencje i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu taką placówką. Prywatnie spełniona mama realizująca nowe marzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Te przekonania hamują rozwój Twojego biznesu!

Jeśli prowadząc swój własny biznes, pracujesz więcej niż osiem godzin dziennie na etacie, zawalasz weekendy, nie robisz sobie urlopu, nie świętujesz, coraz rzadziej widujesz przyjaciół i rodzinę, to zastanów się jakie wzorce wyniosłaś z domu. Sprawdź jakie przekonania mogą hamować rozwój Twojego biznesu!
 • Monika Sowińska - 29/09/2020
kobieta w okularach z długopisem

Może całe dzieciństwo słyszałaś, że ojciec ciężko pracuje na utrzymanie rodziny, że matka musi wziąć nadgodziny, żebyście mogli pojechać na wakacje, że stryj prowadzi biznes i dlatego całe dni przesiaduje w firmie. Wtedy niezależnie od dochodów, zawsze możesz czuć niedosyt, mieć coś do zrobienia, bez czego Twoim zdaniem biznes się zawali i kierować swoje siły nawet tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To przekonania, które mogą skutecznie hamować rozwój Twojego biznesu.

Czasem nawet im więcej pracujesz, tym słabsze masz wyniki, bo pracujesz dużo niezależnie od efektów. Ciężka praca jest na czubku Twojego nosa i przysłania Ci rzeczywiste możliwości innego poukładania własnego życia i biznesu. Sprawdź jakie jeszcze przekonania mogą Cię ograniczać!

Przeczytaj także: 12 błędów początkującego przedsiębiorcy, których można uniknąć

Ograniczające przekonania

Ograniczające przekonania to głosy, które wybrzmiewają w Twojej głowie, które zatruwają Ci codzienność, opóźniają w podejmowaniu ważnych decyzji, hamują rozwój, zatrzymują w biegu, a przede wszystkim pochłaniają mnóstwo cennej energii, którą można wykorzystać do budowania, tworzenia, ulepszania.

Biorą się z tego, co często słyszałaś lub słyszysz w swoim środowisku w określonych sytuacjach, z typowego sposobu reagowania Twojego otoczenia – kiedyś lub teraz – na te sytuacje. Im częstszy masz kontakt z tym samym zachowaniem w tych samych okolicznościach, tym głębiej i silniej zapadają w Tobie przekonania, że tak właśnie funkcjonuje świat, taka a nie inna jesteś, taki a nie inny masz wpływ (na ogół ograniczony lub żaden).

Kiedy rozmawiam z początkującymi przedsiębiorcami, bardzo często wybrzmiewają blokujące ich w działaniu przekonania na temat biznesu. Ogrom takich przekonań da się zauważyć na biznesowych forach internetowych. Są to stwierdzenia typu:

 • w biznesie trzeba dużo i ciężko pracować,
 • biznes wymaga poświęceń,
 • w życiu i w biznesie jest coś za coś,
 • jak prowadzisz biznes, to jesteś bogata (a jak tego po tobie nie widać, tzn. że słaby ten biznes),
 • trzeba mieć znajomości/ plecy/ układy/ dojścia, bez tego nie da się prowadzić biznesu,
 • jak ci się nie wiedzie w biznesie, tzn. że jesteś słaba/ przegrana/ leniwa/ frajerka/ …
 • ci, co prowadzą biznes są nieuczciwi; zarabiają, bo robią przekręty.

Wspieranie vs konkurowanie

Takie schematy myślenia i działania częściej da się zauważyć w środowiskach mocno konkurujących, gdzie pierwsze skrzypce gra rywalizacja, a nie wzajemne wspieranie się. Bywa jednak, że i osoby bardziej uważne na potrzeby swoje i swojego otoczenia wcale, nie są wolne od tego typu podszeptów umysłu.

Na ogół zależy im na dobrostanie bliskich i to jest główne źródło motywacji do prowadzenia biznesu, ale nie zawsze jest to biznes, który stanowi przeciwieństwo tego, co wybrzmiewa z powyższych komunikatów. Zatem, nawet jeśli Twoja działalność wynika z pasji, z potrzeby ulepszania świata, to żeby spełniała ona Twoje oczekiwania, zweryfikuj, czy wszystkie Twoje przekonania na temat prowadzenia biznesu na pewno Ci w tym pomagają.

Przeczytaj także: Podstawy prowadzenia biznesu online

Dobrze czyli źle

Niestety są też przekonania pozytywnie brzmiące, które jednak mogą Cię rozleniwiać, opóźniać, bagatelizować całe przedsięwzięcie. Brzmią one mniej więcej tak:

 • jestem w czepku urodzona/ mam w życiu szczęście,
 • biznes z pasji polega na tym, że zajmuję się tylko moją pasją, a reszta jakoś się zrobi,
 • mam swój biznes, po to by mieć dużo czasu/ pieniędzy na przyjemności,
 • wystarczy, że… (założę firmę/ zbuduję stronę internetową/…) a klienci sami będą do mnie przychodzić,
 • prowadzenie biznesu, to czysta przyjemność, sam się kręci, nie wymaga żadnego wysiłku,
 • jak tylko poznam złotą zasadę prowadzenia biznesu, to odniosę sukces.

Nie możesz więc powiedzieć, że jesteś całkowicie wolna od ograniczających Cię przekonań, zwłaszcza jeśli myślisz, że w Twojej głowie gości tylko szczęście, a tymczasem Twój biznes utknął w martwym punkcie.

Co z tym zrobić?

Po pierwsze uświadom sobie, które z tych przekonań mieszkają w Tobie, od jak dawna i na ile chcesz je zmienić. Może przecież być tak, że to samo przekonanie kogoś wstrzymuje, a Ciebie motywuje. Warto więc na początek zrobić sobie taką wyliczankę za i przeciw, czyli co mi to przekonanie daje, a co odbiera.

Potem wybierz tylko jedno z nich i pracuj tylko z tym jednym. Postaraj się delikatnie zmienić jego treść, dopuścić inną możliwość, np. zamiast ” trzeba dużo i ciężko pracować „, powiedzieć sobie, że ” czasem trzeba dużo i ciężko pracować ” albo, że ” trzeba dużo i ciężko pracować ale … można robić sobie długie wakacje”, albo że ” można dużo i ciężko pracować „.

Kształt nowego przekonania zależy od Ciebie, ważne, żebyś czuła się z nim dobrze, żeby było Twoje. Kiedy to nowe przekonanie zagości w Tobie wypierając poprzednie, możesz próbować zmienić je jeszcze bardziej, aż etapami osiągniesz stan oczekiwany np. „mogę pracować mało i zarabiać dużo”. Dopiero potem zabierz się za pracę nad kolejnym przekonaniem.

Nie próbuj zmienić wszystkich na raz, bo będzie to zbyt trudne i nie osiągniesz zamierzonego rezultatu. A to rezultaty będą Twoją największą motywacją do pracy nad kolejnymi przekonaniami. Największe zmiany zajdą w Twoim sposobie podchodzenia do spraw, co przyniesie realne, pozytywne zmiany w prowadzonym przez Ciebie biznesie. Jakiś czas to potrwa, zanim je zauważysz, ale kiedy już uświadomisz je sobie, poczujesz ogromną satysfakcję.

Przeczytaj także: 16 podpowiedzi, co możesz zrobić dla swojego biznesu bez wychodzenia z domu?

Sięgnij po wsparcie

Do pracy z przekonaniami psycholodzy i coachowie mają odpowiednie techniki, wtedy zmiany postępują nieco szybciej. Jeśli więc poczujesz, że Twój przypadek jest zbyt trudny na samodzielną pracę, albo jeśli chcesz dobrze przyjrzeć się swoim przekonaniom, temu, jaki mają wpływ na Twoje działania, śmiało sięgnij po pomoc. Samo uświadomienie sobie swoich ograniczeń, zaobserwowanie ich, już bardzo dużo daje, zatem – jakkolwiek podejdziesz do tego tematu. No i warto zrobić coś dla siebie!
Powodzenia! 🙂

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sowińska
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.

Wyróżnienie dla Mamo Pracuj w kategorii film wizerunkowy – EBEA 2020

Mamy to! Nasz film, który spotkał się z tak ciepłym odbiorem mam z całej Polski, zaczyna zdobywać nagrody! Brawo my! 10 września 2020 roku odbyła się Gala finałowa Employer Branding Excellence Awards 2020 (EBEA 2020), podczas której wręczone zostały nagrody za najlepsze projekty employer brandingowe. Wśród wyróżnionych znalazł się film promujący działalność Fundacji Mamo Pracuj! Serdecznie dziękujemy i gratulujemy pozostałym laureatom!
 • Klaudia Urban - 23/09/2020
Agnieszka Kaczanowska z dyplomem wyróżnienia dla Mamo Pracuj

Wyróżnienie dla Mamo Pracuj w kategorii film wizerunkowy – EBEA 2020

To już dziewiąta edycja konkursu organizowanego przez HRM Institute. Jego celem było zaprezentowanie i nagrodzenie najlepszych inicjatyw employer brandingowych, które mogą stać się inspiracją i wzorem dla innych. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych aż 189 projektów!
Nasz film, opowiadający o działalności Fundacji Mamo Pracuj oraz przedstawiający prawdziwe historie mam, otrzymał wyróżnienie w kategorii Film rekrutacyjny/wizerunkowy.

Możesz go obejrzeć!

Nagrody EBEA 2020 przyznane zostały w ośmiu kategoriach. Z radością prezentujemy listę tegorocznych zwycięzców i jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Nagrodzeni w konkursie Employer Branding Excellence Awards 2020

W kategorii Strategia employer branding powyżej 100 tys.

Zwycięzca: EY Polska
Wyróżnienie: McDonald’s Polska
Wyróżnienie: Jeronimo Martins Polska (Biedronka)
Wyróżnienie: Deloitte

W kategorii Strategia employer branding do 100 tys.

Zwycięzca: Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja
Wyróżnienie: RST Software Masters
Wyróżnienie: KMD Poland

W kategorii Wewnętrzna kampania wizerunkowa

Zwycięzcy: McDonald’s Polska oraz Jeronimo Martins Polska (Biedronka)
Wyróżnienie: Volvo Polska
Wyróżnienie: Netguru
Wyróżnienie: IKEA Retail
Wyróżnienie: Arvato Supply Chain Solutions w Polsce

W kategorii Kampania internetowa

Zwycięzca: PwC Polska
Wyróżnienie: Capgemini Polska
Wyróżnienie: Coca Cola HBC Polska
Wyróżnienie: Sky Distribution
Wyróżnienie: Nationale Nederlanden
Wyróżnienie: PZU

W kategorii Kampania rekrutacyjna offline

Zwycięzca: LIDL Polska
Wyróżnienie: UBS
Wyróżnienie: Atos Poland Global Services

W kategorii Innowacja EB

Zwycięzca nie został wyłoniony
Wyróżnienie: Budimex
Wyróżnienie: Żabka Polska
Wyróżnienie: PwC

W kategorii Film rekrutacyjny / wizerunkowy

Zwycięzca: Schulz brand friendly
Wyróżnienie: LIDL Polska
Wyróżnienie: Samsung Electronics Polska
Wyróżnienie: Mamo Pracuj

W kategorii Strona / Zakładka kariera / Landing page

Zwycięzca: British American Tobacco Polska
Wyróżnienia: Oknoplast
Wyróżnienie: AmRest (Starbucks)
Wyróżnienie: Transition Technologies

Tym bardziej cieszy nas, że wśród nagrodzonych jest wiele firm, z którymi mamy okazję współpracować lub mamy na koncie wspólne ciekawe projekty!

Gratulujemy!

Zapraszamy także do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Zdjęcia: własność Agnieszka Kaczanowska.

Grafika: HRM Institiute.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail