ZAINSPIRUJ SIĘ
Wracasz do pracy po macierzyńskim? O tym musisz pamiętać!
- Katarzyna Wiśniewska
- 15 października 2017
- 7 MIN. CZYTANIA
Na jakie stanowisko możesz wrócić i jakie wynagrodzenie powinnaś otrzymywać?
Po powrocie z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić Cię do tej samej pracy.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, musi zapewnić Ci stanowisko równorzędne z zajmowanym przez Ciebie przed rozpoczęciem urlopu lub takie, które odpowiada Twoim kwalifikacjom.
Wynagrodzenie po powrocie z urlopu powinno być takie, jakie byś otrzymywała, gdybyś nie korzystała z czasu przeznaczonego na wychowywanie dziecka.
Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!
Czy pracodawca może wypowiedzieć Ci umowę o pracę?
Podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego byłaś chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
Ochrona ta nie obowiązywała tylko w wyjątkowych przypadkach, jak upadłość lub likwidacja firmy pracodawcy czy wystąpienie okoliczności uzasadniającej wypowiedzenie umowy z Twojej winy.
W momencie Twojego powrotu do pracy ta ochrona ustaje. Jest jednak sposób, aby przedłużyć ją maksymalnie o 12 miesięcy.
Jeżeli spełniasz odpowiednie warunki, tzn. masz prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego, czyli sprawujesz opiekę nad dzieckiem do lat 6. lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego do lat 18., możesz wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Składając taki wniosek w terminie 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, jesteś w dalszym ciągu chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy. Ochrona taka dotyczy także ojca dziecka, który wraca z tzw. urlopu tacierzyńskiego lub rodzicielskiego i złoży odpowiedni wniosek.
Pamiętaj, że wymiar czasu pracy można obniżyć maksymalnie do połowy etatu. To znaczy, że jeżeli przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego pracowałaś w wymiarze ½ etatu, nie możesz go teraz zmniejszyć.
Zmiana wymiaru etatu – oprócz złożenia wniosku w stosownym terminie – nie wymaga ani po Twojej stronie, ani po stronie pracodawcy sporządzania żadnych dodatkowych dokumentów typu aneksy do umowy. Pamiętaj tylko, że wraz z obniżeniem wymiaru czasu pracy Twoje wynagrodzenie również zostanie proporcjonalnie obniżone.
Mamo, przysługuje Ci przerwa na karmienie
Poza zmniejszeniem wymiaru czasu pracy przysługuje Ci szereg innych uprawnień i przywilejów. Możesz między innymi wykorzystać przerwę na karmienie malucha, która jest uzależniona od wymiaru etatu.
Przy pełnym etacie jest to dwa razy po 30 minut, które można łączyć, i dwa razy po 45 minut, jeżeli jesteś mamą bliźniaków.
Jeżeli Twój czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, możesz skorzystać z tylko jednej przerwy – 30- lub 45-minutowej w zależności od liczby dzieci. Jeżeli pracujesz do 4 godzin dziennie, nie przysługuje Ci przerwa na karmienie.
Twoje dziecko jest chore? Niania zachorowała? Możesz dostać zasiłek
Rodzicom przysługują również dodatkowe zasiłki z tytułu opieki nad dzieckiem. Jest to zasiłek opiekuńczy płatny przez ZUS, który można wykorzystać, kiedy istnieje konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8. Świadczenie przysługuje w przypadku:
- zamknięcia żłobka, przedszkola czy innej instytucji, do której dziecko uczęszcza , czy choroby niani, z którą rodzice zawarli umowę,
- porodu, choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, jeżeli uniemożliwiają one sprawowanie stałej opieki nad dzieckiem,
- pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka w szpitalu lub innej placówce, która świadczy działalność leczniczą stacjonarnie i całodobowo.
Możesz się również starać o zasiłek opiekuńczy płatny przez ZUS w przypadku konieczności opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia.
Oba świadczenia można uzyskać łącznie przez 60 dni w skali roku bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Zasiłek przysługuje Tobie lub ojcu dziecka, jeżeli nie ma innej osoby, która mogłaby zaopiekować się potomkiem.
Zasiłek opiekuńczy w przypadku opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 2 lat, przysługuje bez względu na to, czy w domu przebywa inny opiekun. Do tego grona nie są zaliczani: rodzeństwo, babcia, dziadek, wujek itd.
Przeczytaj także: Szukasz pracy? Sprawdź, jak zmienił się rynek zatrudnienia w okresie pandemii
[FM_form id=”6″]
Jak na nowo odnaleźć się w firmie i na rynku pracy?
Oprócz kwestii formalnych powinnaś również odpowiednio przygotować się do powrotu do służbowych obowiązków i swojego zespołu. Agata Janaszek, konsultantka agencji doradztwa personalnego HRK i mama, która sama kilka miesięcy temu wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, podpowiada, co zrobić, by na nowo odnaleźć się w firmie:
– O swoim powrocie do pracy powinnaś pomyśleć już kilka miesięcy wcześniej. Już wtedy warto zorientować się, co dzieje się w firmie. Dobrze jest poznać nowych pracowników i dowiedzieć się, jakie zmiany organizacyjne i personalne zaszły w organizacji. Dzięki temu zyskasz trochę więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w firmie, a Twoi współpracownicy będą mogli się oswoić z Twoim powrotem, by zaczęli Cię już traktować jako członka zespołu.
Bardzo istotne jest również, żeby odpowiednio wcześnie zorganizować opiekę dla dziecka i dać jemu oraz sobie czas na oswojenie się z nadchodzącą sytuacją, która może być stresująca tak dla mamy, jak i malucha.
Nie będziesz w stanie wykonywać dobrze swoich obowiązków, myśląc wciąż o tym, co się dzieje z Twoim dzieckiem, jak się czuje i czy jest bezpieczne. Ustal także ze swoim przełożonym czas pracy, by móc na przykład odbierać swojego malucha ze żłobka.
Jeśli masz duże obawy przed powrotem z urlopu macierzyńskiego, pamiętaj, że dostępne są szkolenia przeznaczone dla mam wracających do pracy. Istnieje również możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Europejskiego.
Przeczytaj także: Zwolnienia i redukcje etatów – czy dotyczą mam na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?
Po powrocie z urlopu chcesz zmienić pracę lub podjąć ją po raz pierwszy? Co powinnaś zrobić?
– Do tego również powinnaś zacząć się przygotowywać kilka miesięcy wcześniej. Odśwież swoje CV (bez wpisywania informacji o urlopie macierzyńskim) i regularnie przeglądaj oferty pracy.
Warto także umówić się na spotkanie z konsultantem firmy doradztwa personalnego, który powie Ci, co się zmieniło na rynku pracy, jakie kompetencje są obecnie ważne dla pracodawców i jakie są oczekiwania wobec kandydatów. Konsultant pomoże Ci również przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych i wskaże ewentualne błędy w życiorysie.
Kiedy pracodawca zaprosi Cię już na rozmowę w sprawie pracy, pamiętaj, że według prawa nie może zadawać Ci pytań o życie prywatne.
Jeśli jednak rozmowa dotknie tematu urlopu macierzyńskiego, wykorzystaj to jako swoją zaletę. Przebywanie na urlopie macierzyńskim uczy nas dobrej organizacji i wielozadaniowości. Nie powinnaś się obawiać, że wpłynie to negatywnie na postrzeganie Cię jako kandydatki do pracy – wyjaśnia Agata Janaszek z HRK.
Jeżeli wiesz, że wkrótce wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym, zacznij się do tego przygotowywać. Pomyśl o tym, czy chciałabyś wrócić na pełen czy może część etatu i jak zorganizujesz opiekę nad dzieckiem. Skontaktuj się ze swoim zespołem, żeby zorientować się, co zmieniło się w firmie, i poznać nowe osoby. Odpowiednie przygotowanie oszczędzi sporo stresu zarówno Tobie, jak i Twojemu maluchowi.
Zdjęcie: 123 rf