Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Uzależnienie od gier komputerowych – rozpoznanie, przyczyny i skutki

  • Jagoda Jasińska
  • 27 lipca 2023
  • 4 MIN. CZYTANIA
Uzależnienie od gier komputerowych
Granie w gry komputerowe to niezwykle popularny sposób na spędzanie wolnego czasu - zwłaszcza wśród dzieci oraz młodych osób. Nic dziwnego – gry komputerowe to świetna rozrywka, dzięki której możemy “przenieść się” do zupełnie innej rzeczywistości i choć na chwilę oderwać się od rutyny i problemów dnia codziennego. Spędzanie wolnego czasu przed ekranem wiąże się jednak z uzależnieniem od gier komputerowych. Jak rozpoznać uzależnienie od gier oraz kogo dotyka ono najczęściej? Poznaj przyczyny tego typu uzależnienia oraz jego skutki.

Jak rozpoznać uzależnienie od gier?

Przede wszystkim, osoba, uzależniona od gier komputerowych, będzie spędzała każdą swoją wolną chwilę przed ekranem komputera. Nie chodzi tu oczywiście o sytuacje, w których na gry poświęca np. godzinę dziennie po skończonych zajęciach. Wówczas jest to kontrolowany czas i zwyczajna forma rozrywki.

Problem pojawia się w momencie, gdy gracz traci kontrolę nad tym, ile czasu poświęca na granie w gry komputerowe i nie jest w stanie się od nich oderwać. Kolejnym objawem uzależnienia są stany lękowe, pojawiające się wtedy, gdy gracz nie ma dostępu do gry. Wówczas występować mogą również problemy emocjonalne, takie jak napady płaczu, a nawet agresji.

Uzależnienie od gier komputerowych rozpoznać można również po trudnościach ze snem. Wynikają one m.in. z tego, że gracz bardzo mało czasu poświęca na sen. Kiedy już takowy wygospodaruje – nie może zasnąć. Bez przerwy myśli o grach i towarzyszących im emocjach.

Duża ilość czasu, jaką gracz przeznacza na gry, wiąże się również z tym, że staje się on osobą społecznie wycofaną. Nie interesują go bowiem relacje z innymi ludźmi i zwyczajnie nie ma czasu na ich nawiązywanie – woli poświęcać go na granie w gry komputerowe.

Uzależnienie od gier – kogo dotyka najczęściej?

Choć uzależnienie od gier dotknąć może osoby w każdym wieku, najczęściej występuje ono wśród dzieci i młodych dorosłych. Z czego wynika taka sytuacja? Przede wszystkim, nowe technologie to domena młodych osób. Dodatkowo, fabuła gier komputerowych często budowana jest na podstawie książek i filmów, popularnych właśnie wśród młodego pokolenia.

Warto zwrócić uwagę na to, że dzieci i młodzież są dużo bardziej narażone na różnorodne uzależnienia – w tym uzależnienie od gier. Wynikać to może m.in. z tego, że młode osoby często czują się w swoim życiu zagubione i nierozumiane przez innych. Szukają więc ucieczki i odskoczni, i znajdują je właśnie w świecie gier komputerowych.

Jakie są przyczyny uzależnienia od gier?

Jedną z głównych przyczyn uzależnienia od gier komputerowych jest oczywiście dynamiczny rozwój nowych technologii. Wiąże się on z tym, że gry stają się coraz bardziej rozbudowane i atrakcyjne dla zainteresowanych nimi osób. Z tego powodu, niezwykle łatwo można pozwolić “wciągnąć się” do wirtualnej rzeczywistości – dużo trudniej jest natomiast się z niej wydostać.

Poza atrakcyjnością i powszechnym dostępem do gier, uzależnienie od nich wynika również z mechanizmu ich działania. Podczas grania doświadczamy wielu różnorodnych emocji, od których z czasem możemy się uzależnić.

W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się tu przede wszystkim osoby z niską samooceną i niskim poczuciem własnej wartości. Charakterystyczne dla nich jest to, że na co dzień mają one niski poziom dopaminy i serotoniny. Granie w gry powoduje natomiast, że wzrasta zarówno poziom dopaminy, jak i serotoniny. Wiąże się to z odczuwaniem pozytywnych uczuć, których niepewne siebie osoby nie doświadczają na co dzień.

Jakie są skutki uzależnienia od gier?

Uzależnienie od gier komputerowych to bardzo poważny problem, który powodować może szereg niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Przede wszystkim, długi czas, spędzany przed ekranem komputera prowadzić może do pogłębiających się wad wzroku, bólu oczu, wad postawy, bólów kręgosłupa oraz bólów głowy. Ponadto, pojawić mogą się choroby układu pokarmowego, wywołane nieprawidłowym odżywianiem się. Złe nawyki żywieniowe, w połączeniu ze zbyt małą ilością snu oraz ciągłym bodźcowaniem się skrajnymi emocjami, prowadzić może natomiast do stanu skrajnego wycieńczenia organizmu. Uzależnienia od gier komputerowych wiązać może się również z rozwojem depresji.

Widząc problem, nie bagatelizuj go – zadbaj o siebie i swoich najbliższych.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Zobacz więcej

wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika zapraszająca do 10. edycji Tech Leadres
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content