Czego szukasz

Te kompetencje przyszłości sprawią, że będziesz wymiatać na rynku pracy!

Wracasz po urlopie macierzyńskim do pracy? Przebranżawiasz się? Rozwój technologii cyfrowych i AI zmienia współczesny rynek pracy w bardzo szybkim tempie. Zgodnie z raportem Światowego Forum Ekonomicznego na temat kompetencji przyszłości, do 2025 roku aż połowa wszystkich zatrudnionych będzie musiała się przekwalifikować. Jakie umiejętności znacznie zwiększą Twoją pozycję zawodową oraz pozwolą Ci rozwinąć skrzydła?

grafika z tytułem artykułu

Te kompetencje przyszłości sprawią, że będziesz wymiatać na rynku pracy!

Do tej pory trudnością dla kobiet w pracy było nieprzychylne podejście niektórych pracodawców wobec matek, nierówne płace w porównaniu z mężczyznami czy szklany sufit. Obecnie warto nastawić się na aktywne uczenie oraz “zaprzyjaźnić się” z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. Forum ekonomiczne szacuje, że do 2025 roku technologie cyfrowe i AI zastąpią 85 milionów stanowisk pracy. Powstanie prawie 100 milionów nowych zawodów, które będą wymagały większego współdziałania człowieka i maszyny. Spokojnie, AI nie zabierze nam pracy, a wesprze przy prostych i powtarzalnych czynnościach.

Kompetencje przyszłości: co to znaczy?

Roboty powszechnie nie kojarzą się nam z przyjaciółmi. Jednak sztuczna inteligencja nie posiada umiejętności miękkich czy inteligencji emocjonalnej. Nowe, dobrze opłacane zawody będą oscylowały nie tylko wokół nowych technologii i wyzwań cyfrowych. W cenie będzie też empatia, kreatywność, krytyczne myślenie czy holistyczne spojrzenie na dane zagadnienie. Na jakie obszary warto zwrócić uwagę, żeby odnaleźć się na rynku pracy?

Znajomość technologii cyfrowych

Wszystkie trendy napędzające zmiany są związane z transformacją biznesową. Dlatego wciąż będą pożądane i popularne umiejętności techniczne w dziedzinach takich jak:

  • chmura obliczeniowa – liczba stanowisk rośnie, ponieważ coraz więcej firm przenosi swoje zasoby z infrastruktury serwerowej do chmury. Cloud computing oferuje również wiele usług powiązanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym,
  • wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – technologie VR i AR zostały już wdrożone w licznych branżach takich jak rozrywka, zdrowie, edukacja, reklama czy produkcja. 74% inżynierów oprogramowania przewiduje, że pełny wpływ AR i VR zobaczymy w ciągu najbliższych dziesięciu lat,
  • produkcje video – cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ odbiorcy wciąż chcą je oglądać. To wiąże się również m.in. z rozwojem social mediów opartych o video (np. TikTok),
  • user experience – umiejętność zaprojektowania dobrego doświadczenia użytkownika w korzystaniu z danego rozwiązania przy rosnącym e-handlu i biznesie online, staje się ogromną karta przetargową.

Empatia – kompetencją przyszłości

Krytyczne myślenie

Bardzo pożądana umiejętność, przydatna nie tylko w życiu zawodowym. Zdolność rozumienia struktur w danym zagadnieniu, dogłębnej weryfikacji problemu, wyszukiwania odpowiednich informacji, logicznego rozumowania, opanowanie i pewna “zwinność” w myśleniu.

Umiejętności interpersonalne

To dość szeroki zestaw kompetencji, który składa się na efektywną współpracę, budowanie relacji z innymi i wspólne dążenie do realizacji celów:

  • umiejętności komunikacyjne – kluczowe, aby się dobrze porozumiewać. Warto zwrócić uwagę na opowiadanie historii i przemawianie publiczne, syntezowanie wiadomości i aktywne słuchanie,
  • elastyczność i zdolność adaptacji oraz uczenia się. W tym zakresie inwestuj w rozwój kreatywności, rozwijaj umiejętność przyjmowania różnych perspektyw i przekładania wiedzy na różne konteksty,
  • empatia – umiejętność wczucia się w sytuację innych, pokora i nawiązywanie relacji znacząco wzbudzą zaufanie innych,
  • działanie w zespole – efektywne wykonywanie pracy jest prawie niemożliwe bez pracy zespołowej. Dlatego umiejętność współpracy będzie kluczowa. Podobnie jak umiejętność rozwiązywania konfliktów czy integracja z różnymi typami osobowości.

Samozarządzanie

Wymaga dojrzałości, wysokiego poziomu inteligencji emocjonalnej. Aby skutecznie zarządzać sobą, warto rozumieć własne emocje, mocne i słabe strony, wykazać się motywacją, opanowaniem i uczciwością w podejściu do samej siebie oraz innych.

Umiejętności liderskie

Pracodawcy zwrócą również uwagę na rozwój zdolności przywódczych. To nie tylko bycie tzw. role model, ale także umiejętności organizacyjne, odpowiedzialność, wytrwałość i otwartość na zespół. Dobry lider powinien także umieć radzić sobie z działaniem w sytuacji niepewności.

Zdobądź lepszą pracę!

Jeśli teraz czujesz się przytłoczona lub wydaje Ci się, że nie znajdziesz dobrej pracy, odetchnij. Talenti to miejsce, w którym znajdziesz szereg materiałów rozwojowych i edukacyjnych, które pomogą Ci odkryć swoje mocne strony, rozwinąć się i znaleźć wymarzoną pracę. Nasza autorska Ścieżka Kariery to narzędzie, które pomoże Ci w osiągnięciu celu. Uzupełniaj swój profil, kiedy zdobędziesz nowe kompetencje a my będziemy szukać pracy dla Ciebie.

Wejdź na Ścieżkę Kariery!

Jeśli szukasz wsparcia i chcesz porozmawiać o swoich rozterkach, wejdź do naszej grupy na Facebooku Kobiety szukają pracy – Talenti.

Bądź na bieżąco z inicjatywami, które dla Ciebie organizujemy. Obserwuj nas na Facebooku i na LinkedInie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Copywriterka, specjalistka ds. marketingu internetowego, autorka bloga społeczno-feministycznego "Rety kobiety". Ewa prowadzi firmę "Jasno piszę", tworząc najróżniejsze treści marketingowe: teksty na blog, content do social mediów, newslettery, naming czy scenariusze eventów. Kocha rozmowy z ludźmi, medytację oraz dubbingowanie (prowadzi kanał swoich zwierząt "Flamandowie" na Instagramie).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie