Inicjatywa „W drodze do pracy”
Według raportu Global Gender Gap 2016 jedynie 61% kobiet w Polsce w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo, podczas gdy mężczyzn aż o 14 proc. więcej. Pomimo faktu, że statystycznie kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, a na rynku pracy można zaobserwować odchodzenie od stereotypowego postrzegania płci żeńskiej.
W 2013 roku firma Henkel zainicjowała projekt „W drodze do pracy”, który wspiera kobiety w powrocie na rynek pracy i stanowi odpowiedź na wciąż wysoki odsetek niepracujących kobiet.
Do kogo kierowany jest program aktywizacji zawodowej kobiet od firmy Henkel?
Organizatorzy zapraszają do aplikowania kobiety pełnoletnie, z wykształceniem średnim lub wyższym, zamieszkałe na terenie województwa mazowieckiego, posiadające status osoby bezrobotnej (zarejestrowane w urzędzie pracy), ale także osoby nieaktywne zawodowo (niezarejestrowane), pozostające co najmniej rok bez pracy.
Co zostało przygotowane dla uczestniczek?
Osoby, które zgłaszają się do programu, biorą udział w intensywnych, 3-miesięcznych warsztatach. Ich celem jest zdobywanie nowych umiejętności, a także radzenie sobie z brakiem pewności siebie i poczuciem bezradności, których częstym źródłem jest długotrwały brak aktywności zawodowej.
Dlatego tak istotnym elementem projektu „W drodze do pracy” jest współpraca z doświadczonymi psychologami i coachami, którzy umieją pomóc przełamać się i odbudować poczucie własnej wartości.
Program warsztatów jest bardzo różnorodny, opracowany tak, by rozwijać kompetencje kursantek oraz wzmacniać ich pewność siebie. Jednymi z najistotniejszych elementów kursu są trening psychologiczny oraz kompletny kurs aktywizacji zawodowej „Spadochron”, który pozwala uczestniczkom odnaleźć w sobie pokłady wewnętrznej motywacji do działania i zmiany.
Ponadto na uczestniczki czekają m.in. warsztaty z doradcą zawodowym, ćwiczenia z autoprezentacji i emisji głosu oraz zajęcia z przedsiębiorczości.
W ramach zajęć organizowane są także warsztaty z przedstawicielami firmy Henkel, podczas których uczestniczki mogą zobaczyć, jak wygląda praca w międzynarodowej firmie.
Nowością w tegorocznym kalendarzu będzie warsztat wizażu, w trakcie którego uczestniczki poznają tajniki makijażu odpowiedniego na różne, także zawodowe, okazje.
Jak można się zgłosić?
Udział w 3-miesięcznym programie aktywizacji zawodowej jest bezpłatny. Panie zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, który można pobrać ze strony www.miejscekobiet.pl.
W celu wyjaśnienia wątpliwości i zadania pytań organizatorzy zapraszają do kontaktu mailowego: [email protected].
Więcej informacji o projekcie na www.miejscekobiet.pl i www.henkel.pl.
Poprzednie edycje programu
„We wszystkich dotychczasowych edycjach programu wzięło udział 140 uczestniczek. Z naszych danych wynika, że ponad połowa jest dziś aktywna zawodowo – podjęła pracę etatową bądź założyła własne firmy.
Program przynosi spektakularne efekty, a jego skuteczność motywuje nas do dalszego działania – powiedziała Agnieszka Kramm, psycholożka i psychoterapeutka, przedstawicielka zarządu Fundacji Miejsce Kobiet.
– „W trakcie kursu uczestniczki biorą udział w licznych zajęciach, których nadrzędnym celem jest wzmocnienie ich poczucia własnej wartości oraz pokonanie barier stających na drodze do powrotu do pracy zawodowej” – dodaje.
Pomysłodawca – firma Henkel Polska
Henkel jest firmą globalną, o zrównoważonej i różnorodnej ofercie produktów i usług. Spółka zajmuje czołowe pozycje rynkowe zarówno w sektorze przemysłowym jak i dóbr konsumpcyjnych.
Założona w 1876, działa i odnosi sukcesy od ponad 140 lat. Wartość przychodów ze sprzedaży trzech najważniejszych marek Henkla – Persil, Schwarzkopf oraz Loctite – przekroczyła 6 mld EUR. Firma zatrudnia na całym świecie ok. 50 000 pracowników, tworzących zaangażowany i zróżnicowany zespół, o silnej kulturze korporacyjnej, wspólnym systemie wartości i dążeniu do kreowania trwałej wartości.
Jednym z ważnych celów polityki personalnej w firmie jest wspieranie karier kobiet i stopniowe zwiększanie udziału kobiet w kadrze menadżerskiej. Służą temu liczne programy HR wdrożone w firmie, m.in. projekt networkingowy dla kobiet, program mentoringu, a także rozwiązania organizacyjne, takie jak elastyczne formy zatrudnienia, możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin czy praca z domu.
Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.henkel.com oraz www.henkel.pl
Fundacja Miejsce Kobiet
Fundacja Miejsce Kobiet – Agnieszka Kramm to organizacja non-profit, która działa na rzecz rozwoju osobistego i zawodowego kobiet oraz wyrównywania szans kobiet w społeczeństwie.
Najwyższy poziom i profesjonalny przebieg kursów gwarantuje zespół ekspertek – pracowniczek i współpracowniczek Fundacji, w skład którego wchodzą psycholożki, terapeutki, socjolożki i menedżerki, posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy z osobami bezrobotnymi.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/miejscekobiet.agnieszkakramm/