Czego szukasz

Poznaj nasz raport: Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców

Raport Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców to kompleksowe zestawienie rozwiązań stosowanych przez pracodawców, którzy realnie wspierają pracowników, w godzeniu dwóch ważnych ról życiowych: roli rodzica i roli pracownika. Opracowanie zawiera konkretne przykłady i podpowiedzi najlepszych praktyk, wprowadzonych już w organizacjach skupionych wokół sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Pobierz raport!

praktyki wspierania pracujących rodziców

Poznaj nasz raport: Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców

Wprowadzenie do raportu

Wydanie raportu Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców było naszym marzeniem w Fundacji Mamo Pracuj już od dłuższego czasu. Czas pandemii pokazał nam, że wspieranie czy włączanie udogodnień dla pracowników – nie tylko rodziców – jest czymś, co sprzyja efektywności zawodowej. A przede wszystkim, że jest niezbędne do zachowania work-life balance oraz dobrostanu psychicznego.

Skąd pomysł na raport?

Fundacja Mamo Pracuj od wielu lat wspiera kobiety i rodziców w ich rozwoju zawodowym i łączeniu pracy z życiem prywatnym. Co ważne, pracujemy z pracodawcami, otwartymi na zatrudnianie rodziców, a kobiety, w szczególności mamy, są dla nich efektywnymi pracownikami, nie problemem. Ci pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pracownik, który przekracza próg firmy, nie zapomina o swoim życiu prywatnym, nie staje się nagle innym człowiekiem, który nie pamięta o pozostałych rolach czy obowiązkach.

Jak to się wszystko zaczęło?

Portal www.mamopracuj.pl wspiera mamy, rodziców i pracodawców działa od 2011 roku, fundacja powstała nieco później. Fundacja Mamo Pracuj prowadzi pierwszą i najstarszą w Polsce Bazę Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, która stale rośnie. Stworzyłyśmy też pierwszą w naszym kraju Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Podczas spotkań przedstawiciele firm mają nie tylko przestrzeń na poznanie się, spotkania z ekspertami, ale też wymianę doświadczeń. I właśnie ten obszar dzielenia się dobrymi praktykami postanowiłyśmy przenieść do raportu.

Pobieram raport!

Jak czytać raport?

Pierwsza część zawiera garść konkretnych informacji, dlaczego warto wspierać pracowników i jak powinno być projektowane mądre wsparcie. To zestawienie nie obyłoby się również bez przeglądu badań i informacji statystycznych. Zapewniamy jednak, że są one podane w przyjaznej i przystępnej formie. W dalszej części znajdują się informacje o partnerach raportu oraz charakterystykę jednak niejednorodnej grupy, jaką są pracujący rodzice.

Największą i najważniejszą częścią niniejszej pracy jest zestawienie dobrych praktyk i rozwiązań, które są dostępne w firmach zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Podzielona została na poniższe obszary:

  • Rozwiązania organizacyjne (formalne i nieformalne);
  • Benefity finansowe i quasi-finansowe;
  • Opieka nad kobietą w ciąży i przyszłym tatą;
  • Wsparcie „przed i po” powrocie do pracy;
  • Wsparcie w czasie pandemii.

Na końcu raportu można znaleźć opisy organizacji, których rozwiązania są zawarte w raporcie. Wczytując się w ich charakterystykę, można zauważyć, że idea Diversity & Inclusion jest dla nich ważną wartością. I to nie tylko w kontekście wspierania kobiet czy rodziców.

grafika raportu

Dziękujemy Przedstawicielkom i Przedstawicielom firm – naszych partnerów, którzy od wielu lat lub od całkiem niedawna współpracują z nami, i z którymi mamy okazję zmieniać rynek pracy na bardziej przyjazny dla pracowników-rodziców.

Bardzo dziękujemy za rozmowy, za otwartość w dzieleniu się swoimi dobrymi praktykami. Za to, że zdecydowaliście się Państwo na to, żeby zrobić coś więcej.

Głęboko wierzymy, że ten raport będzie inspiracją dla wielu innych firm. Być może również impulsem do tego, aby dołączyć do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Niniejszy Raport nie powstałby bez udziału przedstawicieli firm, które od wielu lat lub od całkiem niedawna współpracują z nami. Dzięki czemu mamy okazję wspólnie zmieniać rynek pracy na bardziej przyjazny dla pracowników–rodziców. Bardzo dziękujemy za rozmowy, za otwartość w dzieleniu się swoimi dobrymi praktykami. Za to, że zdecydowaliście się Państwo, żeby wsparcie dla rodziców w pracy było czymś więcej niż tylko firmową deklaracją.

Powstanie publikacji czynnie wspierali nasi partnerzy:

Patronatem medialnym nasz e-book objęli:

Zapraszamy do lektury.

Pobieram raport!

Niniejszy tekst jest wprowadzeniem do raportu przygotowanym przez Annę Łabno – Kucharską.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie