Czego szukasz

Powrót do pracy a powrót do szkoły – czyli o tym czego wzajemnie możemy się nauczyć

Życie to ciągła podróż pełna zmian oraz mniejszych i większych wyzwań. Jednak są takie momenty, które wymagają od nas szczególnej uważności – powrót dzieci do szkoły po wakacjach oraz powrót do pracy po przerwie macierzyńskiej. Co je łączy? Z pewnością atmosfera nowości, ale również potrzeba wspólnego wsparcia i zrozumienia. Zarówno mama wracająca do pracy po przerwie, jak i dziecko na nowo pakujące plecak mogą stać się dla siebie inspiracją i przyczynić się do zbudowania relacji opartej o wsparcie, miłość i zrozumienie.

Mama z synem w drodze do szkoły

Znajdź podobieństwa

Rutyna i harmonia

Zarówno powrót do szkoły, jak i powrót do pracy, wymagają ustanowienia nowej rutyny. Wspólne planowanie dnia, ustalanie harmonogramu i czasu na pracę oraz naukę może pomóc w wytworzeniu poczucia porządku i bezpieczeństwa zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Wspólne cele

Wspólnie określone cele to motywujący czynnik dla obu stron. Mama może wspierać dziecko w dążeniu do rozwijania pasji, a dziecko może stać się wsparciem dla mamy, podtrzymując jej motywację w powrocie do kariery zawodowej. Oboje stoją przecież przed szeregiem wyzwań.

Rozmowa i zrozumienie

Otwarta komunikacja jest kluczem do udanej adaptacji. Mama powinna zachęcać dziecko do dzielenia się swoimi odczuciami związanymi z powrotem do szkoły i sama dzielić się z dzieckiem tym co w pracy daje sprawia jej radość, jak radzi sobie z wyzwaniami.

Wzajemne wsparcie

Mama jako wsparcie dla dziecka

Mama może być swoistym przewodnikiem dla dziecka w trudnym okresie powrotu do szkoły. Słuchając, motywując i doradzając, mama może pomóc dziecku przezwyciężyć ewentualne obawy i stres związany z nowym otoczeniem czy nowymi kolegami.

Dziecko jako wsparcie dla mamy

Dziecko może dostarczyć mocy i inspiracji matce w powrocie do pracy po przerwie macierzyńskiej, jeśli jego szczęście i uśmiech będą cennym wsparciem dla mamy w chwilach zmęczenia czy niepewności.

Poranne wstawanie. Jak obudzić rano swoje dziecko do szkoły?

Przygotowanie dziecka na powrót do szkoły

Rozmowa

Zachęcaj dziecko do rozmowy o swoich uczuciach i oczekiwaniach związanych z powrotem do szkoły. Słuchaj uważnie, udzielaj wsparcia i razem szukajcie sposobów na radzenie sobie ze stresem.

Poznawanie nowego

Razem z dzieckiem poznawajcie nowe miejsca i osoby związane z jego szkołą. Porozmawiajcie o nowych przedmiotach, których będzie się uczyć, a także tematach, które są dla niego interesujące.

Planowanie

Razem z dzieckiem opracujcie harmonogram dnia, uwzględniając obowiązki pracy i opieki nad dzieckiem. Dobrze zorganizowany plan może pomóc w skutecznym balansowaniu między życiem zawodowym a rodzinnym.

Dziel się oczekiwaniami

Wspólnie rozmawiajcie o tym, jakie są twoje cele zawodowe i jakie wyzwania mogą się pojawić po powrocie do pracy. Dziecko może być wsparciem w budowaniu pewności siebie i pozytywnego podejścia do tych wyzwań.

Pamiętaj, że szczęśliwa i spełniona mama to także szczęśliwsze dziecko 😉

Zarówno powrót do szkoły, jak i powrót do pracy po przerwie macierzyńskiej, to okazje do wspólnego wzajemnego wsparcia i budowania więzi. Mama może być dla dziecka przykładem do naśladowania, a dziecko może dostarczać matce energii i inspiracji. Wspólna komunikacja, zrozumienie i empatia tworzą solidną podstawę do radzenia sobie z nowymi sytuacjami i osiągania sukcesów jako zespół rodziny.

Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wspiera zespół komunikacji Mamo Pracuj i wszystkie działania zwiększające zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Wierzy, że świat oparty na różnorodności będzie lepszym miejscem. Po godzinach pływa w syrenim ogonie, nurkuje i czyta biografie. Uwielbia podróżować bez planu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie